12 اردیبهشت 1394

جایزه انجمن قلم نیوانگلند برای ستار بهشتی

12 اردیبهشت 1394

رادیو زمانه

در مراسمی که شامگاه پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت در سالن کتابخانه دانشگاه «ام. آی. تی» در ماساچوست آمریکا برگزار می شود، انجمن قلم نیوانگلند جایزه «واسیل استوس» برای آزادی در نوشتن را به ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس فقید ایرانی اهداء خواهد کرد.

این جایزه به یاد واسیل استاس (Vasyl Stus) شاعر اوکراینی که در اردوگاه کار اجباری شوروی سابق درگذشته، نامگذاری شده است و به اشخاصی تعلق می‌گیرد که برای بیان صلح‌آمیز عقایدشان و شجاعتشان در رویارویی با سانسور و سرکوب، با بی‌عدالتی و بی‌رحمی مواجه شده‌اند.

مراسم اهدای جایزه انجمن قلم نیوانگلند به ستار بهشتی در سالن کتابخانه دانشگاه‌ «ام. آی. تی» برگزار خواهد شد و در آن مجید نفیسی و لیلا فرجامی و علا خاکی که از شاعران ایرانی مقیم آمریکا هستند و همچنین سه شاعر آمریکایی به نام‌ فَنی هاو، ریچارد هافمن و فرد مرشانت شعرهایی در ستایش آزادی و به احترام ستار بهشتی می خوانند. همچنین شیرین عبادی، جین اُنرو، جباری اَسیم، جورج گرابویچ و شهریار مندنی‌پور پیام و گفتار خود را به مناسبت این برنامه عرضه می کنند. پیام ویدیویی مادر ستار بهشتی به همدلی و زیبایی مراسم خواهد افزود.

لیلا فرجامی از طریق ویدیو اشعارش را می خواند و شیرین عبادی هم از بریتانیا از طریق ویدیو به ستار بهشتی و دیگر نویسندگان پیام و درود می فرستد.

در پایان این مراسم، لوحه جایزه به نام و یاد ستار بهشتی عرضه می گردد که برای خانواده ستار بهشتی ارسال خواهد شد.

پلیس امنیت سایبری در سال ۱۳۹۱ ستار بهشتی را به دلیل نوشته‌های انتقادی‌اش درباره حقوق کارگران و آزادی‌های مدنی بازداشت کرد و زیر شکنجه او را به قتل رساند.

پس از انتشاز خبر مرگ بهشتی ۴۱ نفر از زندانیان سیاسی در نامه‌ای که در سایت کلمه منتشر شد اعلام کردند که «ستار بهشتی روزهای ۱۰ و ۱۱ آبان ۱۳۹۱ در بند ۳۵۰ اوین بوده و آثار شکنجه در تمام قسمت‌های مختلف بدنش مشهود بوده ‌است.»

بر اساس گزارش پزشکی قانونی ستار بهشتی براثر ضربه و شوک فیزیکی و متلاشی شدن بیضه‌اش به قتل رسیده. همچنین آثار سوختگی نیز در ناحیه بیضه‌های او نیز ثبت شده بود.

سایت جایزه انجمن قلم نیوانگلند از میان نوشته‌های ستار بهشتی جمله‌ای را برگزیده است: «زندگی من از آن ایران است.»

پیش از این مهرانگیز کار، وکیل و روزنامه‌نگار، در سال ۲۰۰۱ جایزه انجمن قلم نیوانگلند را به دست آورده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)