11 اردیبهشت 1394

استاندارد دوگانه رسانه‌های بزرگ در مقابل ظریف

11 اردیبهشت 1394

خودنویس:

مجموعه سخنانی که از منظر عمومی «کذب» محسوب می‌شود، معمولا مورد توجه رسانه‌هایی که مدعی نظارت حرفه‌ای بر مسوولان دولتی و یا افراد مشهور هستند، قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، حضور بحث برانگیز محمود احمدی‌نژاد در دانشگاه کلمبیا و جمله معروفش که «ما در ایران همجنس باز نداریم» تا سال‌ها مورد توجه رسانه‌ها قرار داشت، حتی بدون ذکر کردن جمله بعدی او در مقام مقایسه وضعیت همجنس‌گرایان در ایران و آمریکا.

تا کنون رئیس جمهوری ایران که مورد حمایت بسیاری از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب و «بنفش» بوده، زندانی شدن روزنامه‌نگاران به خاطر فعالیت‌های حرفه‌ای‌‌شان را تکذیب کرده است.

جواد ظریف همچنین به چارلی رز گفت: «کسانی که مرتکب جرمی می‌شوند که نقض کننده قوانين کشوراست، نمی‌توانند پشت اينکه روزنامه‌نگار يا فعال سياسی هستند، پنهان شوند».

اینکه جواد ظریف مدعی می‌شود که «ما در ایران کسی را به خاطر عقیده و نظرش زندانی نمی‌کنیم» هم‌گام با سیاست‌های کلی تبلیغاتی نظام جمهوری اسلامی است، این در حالی است که وزیر خارجه ایران از ماهرترین سخنوران ۳۶ سال گذشته به زبان انگلیسی است و معمولا با مخاَطبان رسانه‌ای آمریکا ارتباط خوبی برقرار می‌کند.

باید رسانه‌های حامی دولت و رسانه‌های بزرگی که به‌نظر می‌رسد مایل نیستند باعث ناراحتی مذاکره کنندگان دولت جمهوری اسلامی شوند را از نزدیک بررسی کرد، به‌ویژه اینکه نظارت بر آنها می‌تواند از سوی نهادهای پارلمانی انجام گیرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)