10 اردیبهشت 1394

خانه آزادی: ایران در زمینه آزادی مطبوعات هم‌چنان در میان بدترین‌ها است

10 اردیبهشت 1394

رادیو فردا

فریدم هاوس (خانه آزادی)، نهادی که آزادی‌های مدنی در جهان را رصد می‌کند، گزارش تازه سالانه خود در مورد آزادی مطبوعات در کشورهای جهان را منتشر کرده‌ است و در آن ایران با رتبه ۱۹۱ در میان ۱۹۹ کشور در زمره «بدترین بدترین‌ها» جای گرفته است.

در این گزارش که «آزادی مطبوعات سال ۲۰۱۵» نام دارد آمده‌ است که ده کشور و منطقه‌ای که بدترین وضعیت آزادی مطبوعات در جهان را دارند عبارتند از بلاروس، کریمه، کوبا، گینه استوایی، اریتره، ایران، کره شمالی، سوریه، ترکمنستان، و ازبکستان.

در بخشی از این گزارش نوشته شده‌ است که «ایران هم‌چنان در میان بدترین بدترین‌ها قرار دارد، از جمله به این خاطر که این کشور یکی از بیشترین تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در جهان را دارد و برای نمونه می‌توان از جیسون رضائیان، روزنامه‌نگار واشینگتن‌پست، نام برد که بدون تفهیم اتهام از ژوئیه ۲۰۱۴ در زندان است.»

بنا بر گزارش جدید فریدم‌هاوس، آزادی مطبوعات در جهان در سال ۲۰۱۴ به پایین‌ترین درجه خود در بیش از ۱۰ سال کاهش یافت.

جز ده کشور یادشده که در زمره «بدترین بدترین‌ها» قرار دارند، نام کشورهای جمهوری آذربایجان با ۱۸۸ امتیاز، روسیه با ۱۸۱ امتیاز، تاجیکستان با ۱۷۹ امتیاز، عراق با ۱۶۰ و افغانستان با ۱۴۸ امتیاز نیز در پایین جدول به‌چشم می‌خورد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که امتیاز ایالات متحده در زمینه آزادی مطبوعات نسبت به سال گذشته خود یک درجه تنزل کرده و به رتبه ۲۲ رسیده‌ است. دلیل این امر، «بازداشت، آزار، و برخورد خشن پلیس با روزنامه‌نگاران در جریان اعتراضات فرگوسن ایالت میسوری» عنوان شده‌ است.

در گزارش این نهاد از آزادی مطبوعات جهان در سال ۲۰۱۴، کشورهای نروژ، سوئد، بلژیک، فنلاند، و هلند به ترتیب رتبه‌های یک تا پنج را در صدر جدول به عنوان آزادترین کشورها در زمینه مطبوعات به خود اختصاص داده‌اند.

یه طور کل در میان ۱۹۹ کشور مورد بررسی توسط فریدم‌هاوس، ۳۲ درصد در دسته کشورهای دارای مطبوعات آزاد، ۳۶ درصد «تا قسمتی آزاد» و ۳۲ درصد در دسته غیرآزاد قرار دارند؛ آماری که بدتر شدن وضعیت آزادی مطبوعات در جهان نسبت به دهه‌ای که گذشت را نشان می‌دهد.

در گزارش سال گذشته فریدم‌هاوس از آزادی مطبوعات جهان، ایران در میان ۱۹۷ کشوری که در آن سال بررسی شد رتبه ۱۹۱ را به خود اختصاص داده بود.

فریدم هاوس که سال ۱۹۴۱ در آمریکا تاسیس شد، سازمانی غیردولتی است که از دموکراسی، آزادی سیاسی و حقوق بشر در جهان دفاع می‌کند و در این‌ باره به تحقیق می‌پردازد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)