9 اردیبهشت 1394

توقیف مجله زنان امروز؛ گفت وگو با سه نماینده زن مجلس

9 اردیبهشت 1394

مجله «زنان امروز» در حالی که برای انتشار دوازدهمین شماره خود آماده می‌شد، از سوی هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد. شهلا شرکت؛ مدیر مسئول مجله در گفت وگو با ایران وایر می‌گوید: «هیات نظارت پیش از توقیف این نشریه هیچ تذکری به مجله نداده است.» او خبر توقیف نشریه‌اش را در سایت خبری تسنیم خوانده و می‌گوید: «هنوز به طور رسمی از سوی هیات نظارت برمطبوعات خبر توقیف مجله زنان امروز را دریافت نکرده‌ایم.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران، هیات نظارت بر مطبوعات علت توقیف این ماهنامه را پرداختن به مساله ازدواج سفید عنوان کرده: «در نشست اخیر هیئت نظارت بر مطبوعات،‌موضوع ترویج پدیده مغایر با ارزش های دینی و ملی که به ازدواج سفید مصطلح شده است،‌ مطرح و با بررسی پرونده نشریه زنان امروز، برخی از مطالب این نشریه مصداق ترویج و توجیه این ناهنجاری تشخیص داده شد و براساس بند 2 ماده 6 قانون مطبوعات، ‌مغایر با عفت عمومی تشخیص داده و منجر به توقیف نشریه و ارجاع آن به دادگاه شد.»

ازدواج سفید اصطلاحی است که برای زندگی مشترک بدون ازدواج رسمی به کار برده می‌شود. این اولین بار نیست که نشریه‌ای در ایران به این موضوع پرداخته است. از مدت ها پیش کارشناسان نسبت به رواج این نوع زندگی در ایران هشدار داده‌اند.

نویسندگان مجله زنان که در آخرین شماره این نشریه پرونده‌ای درباره رواج ازدواج سفید منتشر کرده‌اند. در صفحه فیس بوک مجله، توضیحاتی درباره اتهام وارد شده، ارائه داده‌اند: «آماده می‌شدیم که خبر انتشار دوازدهمین شمارۀ مجله را به خوانندگان بدهیم اما امروز، پیش از آنکه توقیف مجله به خودمان ابلاغ شود، طبق روالی که حالا در ایران سنت شده، خبر را در خبرگزاری‌های خاص خواندیم، آن هم در ساعتی که هنوز جلسۀ هیئت نظارت بر مطبوعات در جریان بود. اتهام ما در این خبرها ترویج و توجیه ازدواج سفید مطرح شده است. عنوان «ازدواج سفید» اولین بار شهریور 93 از زبان مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در جامعه مطرح شد. بدیهی است هر خبری که در عرصۀ عمومی منتشر می‌شود بلافاصله مورد بررسی و نقد رسانه‌ها قرار می‌گیرد، چنان‌که بسیاری از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های داخل با رویکردهای متنوع به این موضوع پرداختند. ما هم چنین کردیم، به‌خصوص که نیمی از مسئله به زنان مربوط بود. اما نه ترویج کردیم و نه توجیه، بلکه فقط توضیح دادیم و اتفاقا تجربۀ ناموفق دختران و زنانی را در این زمینه منعکس کردیم که معتقد بودند این‌گونه روابط موجب تضییع حقوق زنان می‌شود. دو تن از جامعه‌شناسان و کارشناسان امور اجتماعی برخورد تند و منفی با موضوع را سبب گریز جوانان از خانواده و سوق یافتن آنها به سمت روابط احساسی و نسنجیده و بدون پشتوانه دانستند. در بخش حقوقی مجله هم ابعاد حقوقی ازدواج سفید بررسی و هشدارهای لازم به زنان داده شد. این کل ماجرا بود. اینها را به شما می‌گوییم اما هیچ‌کس قبل از توقیف از ما نپرسید که چه نوشته بودیم و چرا؟ کسی به ما فرصت شنیدن و حرف زدن و دفاع کردن نداد. هیچ‌کس به ما نگفت که یک موضوع را همه می‌توانند مطرح کنند ولی ما که تخصصی‌ترین مجلۀ زنان این سرزمینیم نمی‌توانیم. هیچ‌کس نمی‌داند که مسائل زنان این جامعه کجا باید مطرح شود.»

اولین شماره مجله «زنان امروز» خردادماه امسال منتشر شد. بلافاصله پس از انتشارروزنامه کیهان و خبرگزاری فارس نسبت به انتشار این مجله موضع گرفتند. آنها نوشتند این نشریه ادامه مجله توقیف شده زنان است. مجله زنان از سال 70 به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی شهلا شرکت به مدت 16 سال منتشر شد. تندروها این مجله را ترویج دهنده جریان فمنیستی می دانستند. ماهنامه زنان سال 86 توقیف شد. از سال 86 تا خرداد 93 جای مجله‌ای که به طور تخصصی به موضوعات زنان بپردازد، روی دکه‌های فروپش روزنامه و مجلات خالی بود. «زنان امروز» به مدت یازده ماه این خلا را پر کرد و حالا بار دیگر فعالان حوزه زنان از نبودن تخصصی ترین مجله متعلق به خودشان غمگینند.

ایران وایرپس از انتشار خبر توقیف این نشریه سراغ نمایندگان فراکسیون زنان مجلس رفته تا نظر انها را درباره توقیف تخصصی ترین نشریه حوزه زنان بپرسد.

شهلا میرگلوی بیات یکی از اعضای فراکسیون زنان است. او پزشک متخصص زنان و زایمان است و نماینده ساوه و زرندیه است.

شما مجله «زنان امروز» را خوانده اید؟

خدا میداند که من اصلا واقعا وقت نمی‌کنم. فقط شاید به این سایت‌ها نگاهی بیاندازم اصلا فرصت خواندن روزنامه و مجله و... ندارم . یعنی اصلا وقت مطالعه ندارم.

«زنان امروز» تنها مجله تخصصی زنان است و فکر کردم شما که نماینده خانم ها هستید و در فراکسیون زنان حضور دارید حتما مطالعه می‌کنید.

نه واقعا اصلا راجع به این مجله چیزی نشنیدم. حالا چیزی در این مجله درباره من نوشته شده؟ مدیر این مجله چه کسی است؟

نه. چیزی راجع به شما نوشته نشده. این مجله که به مدیر مسئولی خانم شهلا شرکت منتشر می‌شد، امروز توقیف شده.

امروز توقیف شده؟ من حتما راجع به این موضوع با خانم های دیگر صحبت می‌کنم چون من هیچ شناختی راجع به این مجله و حتی خانم شرکت ندارم. باید صحبت کنم در فراکسیون و ببینم علت توقیف چه بوده؟ اخه این مجله اصلا برای ما نمی آمد. همه نوع مجلات برای ما می آیند اما من اصلا این مجله را ندیدم.

شما گفتید اخبار را در سایت ها مطالعه می‌کنید الان همه سایت ها خبر توقیف این نشریه را منتشر کرده‌اند.

بله. متاسفانه امروز در حوزه انتخابیه بودم و هنوز اخبار را پیگیر نکرده ام.

لاله افتخاری از دوره هفتم نماینده مردم تهران است. او دارای دکترای علوم قرانی است.

خانم افتخاری شما مجله زنان امروز را میشناسید؟

نخیر. متاسفانه نمی‌شناسم اگر برای مصاحبه می‌خواهید. اول باید با مسئول دفترم هماهنگ کنید یک نسخه از مجله را بفرستید دفتر، بعد با مسئول دفتر هماهنگ کنید و برای مصاحبه تشریف بیاورید مجلس. قبل از مصاحبه هم محور سوالات را هماهنگ کنید.

نه خانم افتخاری. مجله «زنان امروز» امروز توقیف شد.

توقیف شده؟ بی دلیل که مجله‌ای توقیف نمی‌شود. علت توقیف چه بوده؟

خیلی از کارشناسان در چند وقت اخیر درباره رواج ازدواج سفید هشدار داده بودند و این مجله هم درباره این موضوع مطالبی را منتشر کرده بود. به همین دلیل توقیف شده.اما از انجا که این مجله مختص زنان است و شما در فراکسیون زنان مجلس حضور دارید ...

الان که من وقت ندارم درباره‌اش صحبت کنم اما یادداشت می‌کنم که در جلسه چهارشنبه پیگیری کنم و ببینم موضوع از چه قرار است. خدانگهدار

نیره اخوان بیطرف روانشناسی خوانده. او نماینده اصفهان است و یکی دیگر از اعضای فراکسیون زنان مجلس

شما از توقیف مجله زنان امروز خبر دارید؟

نه از شما دارم می‌شنوم.

مجله زنان امروز را می‌دید قبلا؟

نه. ندیده بودم. حالا می‌بینم.

چون تنها مجله تخصصی حوزه زنان است احتمال می دادم که شما به عنوان یکی از اعضای فراکسیون زنان، حتما مجله را ‌دیده اید ...

اسمش را شنیدم قبلا اما جزو مجله‌هایی که برای ما می‌گذاشتند، نبود. من هم ندیدم. شاید بقیه اعضا دیده باشند. حالا دلیل توقیف چه بوده؟

هیات نظارت به مطالبی که درباره ازدواج سفید در این نشریه منتشر شده ایراد گرفته. در حالی که بسیاری از سایت ها و روزنامه ها درباره رواج ازدواج سفید نوشته بودند.

حالا من باید ببینم مطلب چه بوده که هیات نظارت ایراد گرفته. می بینم، می خوانم و موضوع را پیگیری می کنم. چشم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)