9 اردیبهشت 1394

این حجم تخیل قابل‌قبول نیست

9 اردیبهشت 1394

روزنامه شرق -ایمان پاکنهاد

همه‌اش می‌توانست تخیل باشد. حسین قندی با آن قامت کشیده و رعنا، سر کلاس گزارش‌نویسی نشسته باشد و به زبان‌های سرخ و سرهای سبزی که تنگ کنار هم نشسته‌اند سوژه‌ای ناب داده باشد: «فرض کنید من مُرده‌ام و به تشییع جنازه من رفته‌اید. از تخیل خودتان استفاده کنید و گزارش این مراسم را بنویسید.» و یکی این‌طور نوشته باشد: باد اردیبهشت، غبار تهران را روفته است. کوهنوردِ تنها از چندکیلومتری توچال پیداست. انگار می‌رود تا برسد به قله و از آن بالا نگاه خیره‌اش را بیندازد بر تهرانِ بیکرانه که چند روز پیش یکی از قله‌های روزنامه‌نگاری‌اش را از دست داد. حالا دوستان و شاگردانش جلو مرکز مطالعات رسانه‌ها جمع شده‌اند تا او را به قطعه نام‌آوران بهشت‌زهرا(س) تشییع کنند. فریدون صدیقی، دوست دیرینش دست‌هایش را مثل شاعرها بالا برده و از قیصر امین‌پور سطری می‌خواند در مرگ رفیق ازدست‌رفته: «قطار می‌رود، تو می‌روی، تمام ایستگاه می‌رود...».

علی‌اکبر قاضی‌زاده آرام گوشه‌ای ایستاده، یونس شکرخواه دستی به زیر چانه نهاده، احمد توکلی بی‌صدا می‌گرید، قطره‌ای اشک از گونه محمدمهدی فرقانی به زیر می‌غلتد و جانِ بی‌جانِ قندی، پیچیده در ترمه، در آمبولانس آرام می‌گیرد. قطعه ٢٥٥، ردیف ٣٨، شماره ٤ در آرامستان بهشت زهرای تهران آشیانه تازه حسین قندی است. می‌رود کنار علیرضا فرهمند و احمد بورقانی و مهران قاسمی و «خواب اقاقیاها را می‌میرد». همه‌اش می‌توانست تخیل باشد. تخیل باشد که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران را بستند. که حسین قندی را از تدریس در دانشگاه محروم کردند. که جمعیت حاضر در تشییع به زحمت به ٢٠٠ نفر می‌رسید. اشک‌های آن روزِ همسر و دخترهایش هم می‌توانست تخیل باشد. اما می‌توانست واقعیت باشد که حسین قندی به قول علی‌اکبر قاضی‌زاده «با خنده‌ای به قدوقواره جهان و جهانیان» یک لحظه برخیزد و حاشیه بنویسد بر این مطلب که «این حجم تخیل در گزارش قابل‌قبول نیست. چاپ نشود.» اما نه آن تخیل، تخیل بود و نه این واقعیت، واقعی.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)