8 اردیبهشت 1394

اوباما خواستار آزادی جیسون رضائیان شد

8 اردیبهشت 1394

دویچه وله

رئیس‌جمهور آمریکا در میهمانی سالانه خبرنگاران خواستار آزادی جیسون رضائیان، خبرنگار آمریکایی زندانی در ایران شد. باراک اوباما گفت که رضائیان فقط به دلیل بیان "امیدها و نگرانی‌های مردم ایران" زندانی‌شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در شامگاه شنبه ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت) در میهمانی خبرنگاران که سالانه در کاخ سفید برگزار می‌‌شود، خواستار آزادی جیسیون رضائیان شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، باراک اوباما گفت که جیسون رضائیان مدت ۹ ماه است که در تهران زندانی است "تنها به این دلیل که در باره امیدها و بیم‌های مردم ایران می‌نوشته است".

رئیس‌جمهور آمریکا گفت که به علی، برادر جیسون رضائیان گفته است که دولت آمریکا "تا زمانی که او را سالم به خانواده‌اش بازنگردانده" آرام نخواهد نشست.

رضائیان در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۳ (۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴) به همراه همسرش یگانه صالحی همکار نشریه انگلیسی زبان نشنال در امارات متحده عربی و دو شهروند ایرانی آمریکایی دیگر از سوی ماموران لباس شخصی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خانه‌های خود بازداشت شدند.

به هنگام دستگیری، خانه‌های آن‌ها مورد بازرسی قرار گرفت و رایانه‌‌ها و تلفن‌های همراه و دیگر وسائل شخصی‌شان مصادره شد. عکاس خبرنگار مستقل و همسرش که خانواده‌های آن‌ها خواهان افشای نامشان نیستند، یک ماه پس از بازداشت آزاد شدند. یگانه صالحی، همسر آقای رضائیان نیز در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۳، با سپردن وثیقه‌ای سنگین و در انتظار ادامه دادرسی آزاد شد.

لیلا احسن وکیل مدافع جیسون رضائیان، خبرنگار زندانی روزنامه واشنگتن پست در ایران روز دوشنبه (۳۱ فروردین/ ۲۰ آوریل) به خبرگزاری فرانسه گفت، موکل در دادگاه او به "جاسوسی" و "همکاری با دولت‌های متخاصم" متهم شده است. وکیل مدافع رضاییان در عین‌حال اضافه کرد که دادگاه هیچگونه مدرکی در اثبات این اتهام‌های موکلش ارائه نکرده است.

کاخ سفید روز دوشنبه اتهام‌های مطرح شده علیه خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست را "مضحک" خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت، کاخ سفید هنوز هیچ اطلاعیه رسمی که از سوی مقام‌های قضایی ایران درباره اتهام‌های مطرح شده علیه جیسون رضائیان صادر شده باشد، ندیده است. او این اتهامات را پوچ و بی‌معنا خواند.

رضا معینی، مسئول بخش ایران گزارشگران بدون مرز، جیسون رضائیان را قربانی جنگ قدرت میان جناح‌های سیاسی ایران می‌داند.

او به سایت گزارشگران بدون مرز می‌گوید: «این امری تصادفی نیست که از تاریخ ١۴ فروردین و در پی توافق میان ایران و کشورهای ١+۵ در باره مساله هسته‌ای، ماجرای جیسون رضاییان به مساله روز مخالفان این توافق و عادی سازی روابط ایران با جامعه جهانی تبدیل شده است. جیسون رضاییان از آغاز به منظور بهره‌برداری سیاسی در جنگ قدرت میان جناح‌های رژیم بازداشت و زندانی شد. متأسفانه دولت‌های باراک اوباما و حسن روحانی این فرصت را از دست دادند تا مساله حقوق بشر و آزادی روزنامه‌نگاران زندانی را به اولویت خود بدل کنند».

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)