8 اردیبهشت 1394

نتایج یک پژوهش: سه چهارم تیتر یک روزنامه‌های خراسان شمالی غیرانتقادی است

8 اردیبهشت 1394

مضامین انتقادی تیترهای نخست روزنامه‌های خراسان شمالی در نیمسال اول ۹۳ و طبقه‌بندی آن در قالب یک پژوهش، بررسی و تحلیل محتوا شد.

احسان عباسی، پژوهشگر این تحقیق در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، در این خصوص توضیح داد: طی این تحقیق، دو روزنامه اتفاقیه و خراسان شمالی حائز شرایط تحلیل بوده‌اند که تمامی تیترهای نخست آن‌ها در نیمه اول سال ۱۳۹۳ مورد تحلیل محتوا قرار گرفتند. تیترهای این دو روزنامه در موضوعات مختلف و با جهت‌گیری‌های متفاوت بوده است. از مجموع ۲۳۹ تی‌تر بررسی شده ۵۹ تی‌تر انتقادی و ۱۸۰ تی‌تر غیرانتقادی بوده است که به ترتیب ۲۵ و ۷۵ درصد مجموع تیتر‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

عباسی ادامه داد: به عبارت دیگر تنها ۲۵ درصد تیترهای نخست روزنامه‌های استان خراسان شمالی در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۳ انتقادی بوده‌اند، از این مقدار ۳۲ درصد سهم روزنامه اتفاقیه و ۶۸ درصد سهم روزنامه خراسان شمالی است که می‌توان نتیجه گرفت که روزنامه خراسان شمالی رویکردی نقادانه‌تر نسبت به روزنامه اتفاقیه دارد.

وی گفت: از مجموع ۵۹ تیتر انتقادی، روزنامه اتفاقیه ۳۳ درصد و روزنامه خراسان شمالی ۶۷درصد مضامین حکومتی را به خود اختصاص داده‌اند، در روزنامه اتفاقیه ۱۴ تیتر از قوه مجریه و یک تی‌تر از قوه قضاییه دارای مضامین انتقادی هستند، در روزنامه خراسان شمالی نیز ۳۱ تی‌تر از قوه مجریه و یک تیتر از قوه قضاییه دارای مضامین انتقادی است. همچنین از مجموع ۱۱ تیتر انتقادی با مضامین غیرحکومتی ۱۰ تیتر در انتقاد از نهادهای عمومی بوده است و یک تیتر در انتقاد از مردم نگاشته شده و سازمان‌های مردم نهاد هیچ سهمی از انتقادات نداشته است.

عباسی اظهار کرد: در تحلیل جداگانه به عمل آمده در روزنامه اتفاقیه ۲ تی‌تر از نهادهای عمومی و یک تی‌تر از مردم دارای مضامین انتقادی است که به ترتیب ۶۷ و ۳۳ درصد مضامین را به خود اختصاص داده‌اند. در تحلیل به عمل آمده در روزنامه خراسان شمالی تمامی تیترهای دارای مضامین انتقادی غیرحکومتی آن مربوط به نهادهای عمومی می‌باشد که مجموعا هشت تیتر را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: همچنین در تحلیل زاویه انتقاد از مجموع ۵۹ تیتر انتقادی، مضامین فرهنگی سه تیتر، سیاسی یک تیتر، اجتماعی ۱۶ تیتر، اقتصادی ۳۷ تیتر، علمی و آموزشی ۲ تیتر را به خود اختصاص داده‌اند که به ترتیب پنج، دو، ۲۷، ۶۳ و سه درصد این مضامین را تشکیل داده‌اند، همچنین مضامین انتقادی ورزشی در هیچ یک از تیتر‌ها موجود نبود.

عباسی بیان کرد: در تحلیل جداگانه به عمل آمده در روزنامه اتفاقیه یک تیتر دارای مضمون سیاسی، ۶ تی‌تر مضمون اجتماعی و ۱۲ تیتر دارای مضمون اقتصادی بودند که به ترتیب شش، ۳۱ و ۶۳ درصد این مضامین را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین در بررسی‌های به عمل آمده از این روزنامه، تیترهای انتقادی با مضامین فرهنگی، علمی و آموزشی و ورزشی یافت نشد.

وی گفت: در بررسی جداگانه به عمل آمده در روزنامه خراسان شمالی سه تیتر دارای مضمون فرهنگی، ۱۰تیتر مضمون اجتماعی، ۲۵ تی‌تر مضمون اقتصادی و دو تیتر دارای مضمون علمی و آموزشی بودند که به ترتیب هفت، ۲۵، ۶۳ و ۵درصد این مضامین را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین در بررسی‌های به عمل آمده از این روزنامه، تیترهای انتقادی با مضامین سیاسی و ورزشی یافت نشد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)