7 اردیبهشت 1394

مجله زنان امروز توقیف شد

7 اردیبهشت 1394

خبرنگاران ایران -مجله زنان امروز به مدیرمسئولی و سردبیری شهلا شرکت صبح امروز توقیف شد.

در جلسه صبح امروز (دوشنبه ۷ اردیبهشت) هیئت نظارت بر مطبوعات، موضوع ترویج «ازدواج سفید» را که دریکی از شماره‌های مجله زنان به آن پرداخته‌شده بود مصداق ترویج و توجیه این ازدواج نامید و حکم به توقیف مجله داد.

این هیئت بر اساس بند ۲ ماده ۶ قانون مطبوعات این موضوع را مغایر باعفت عمومی دانست و این مجله را توقیف و به دادگاه فراخواند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران همچنین برخی از مطالب نشریه زنان امروز مصداق "ترویج و توجیه این ناهنجاری" و "مغایر باعفت عمومی" تشخیص داده است.

بهانه‌ای که هیئت نظارت بر مطبوعات برای لغو مجله زنان امروز یعنی ازدواج سفید به کار برده اصطلاحی است که برای توصیف زندگی مشترک بدون ثبت رسمی به کار می رود .موضوعی که توسط استانداری تهران نیز چندی پیش مطرح و نسبت به رواج آن در ایران هشدار داده‌شده بود و روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های دولتی نیز بارها به آن پرداخته بودند.

شهلا شرکت در صفحه فیس بوک خود در این باره می نویسد :«آماده می‌شدیم که خبر انتشار دوازدهمین شمارۀ مجله را به خوانندگان بدهیم اما امروز، پیش از آنکه توقیف مجله به خودمان ابلاغ شود، طبق روالی که حالا در ایران سنت شده، خبر را در خبرگزاری‌های خاص خواندیم، آن هم در ساعتی که هنوز جلسۀ هیئت نظارت بر مطبوعات در جریان بود. اتهام ما در این خبرها ترویج و توجیه ازدواج سفید مطرح شده است. عنوان «ازدواج سفید» اولین بار شهریور 93 از زبان مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران در جامعه مطرح شد. بدیهی است هر خبری که در عرصۀ عمومی منتشر می‌شود بلافاصله مورد بررسی و نقد رسانه‌ها قرار می‌گیرد، چنان‌که بسیاری از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های داخل با رویکردهای متنوع به این موضوع پرداختند. ما هم چنین کردیم، به‌خصوص که نیمی از مسئله به زنان مربوط بود. اما نه ترویج کردیم و نه توجیه، بلکه فقط توضیح دادیم .»

به گفته او اما هیچ‌کس قبل از توقیف از ما نپرسید که چه نوشته بودیم و چرا؟ کسی به ما فرصت شنیدن و حرف زدن و دفاع کردن نداد. هیچ‌کس به ما نگفت که یک موضوع را همه می‌توانند مطرح کنند ولی ما که تخصصی‌ترین مجلۀ زنان این سرزمینیم نمی‌توانیم. هیچ‌کس نمی‌داند که مسائل زنان این جامعه کجا باید مطرح شود.

انتشار مجله "زنان امروز" که در خردادماه ۱۳۹۳ پس از نزدیک به هفت سال توقیف "مجله زنان" دوباره از سر گرفته‌شده بود پس از انتشار ۱۱ شماره در حالی متوقف شد که پیش‌ازاین هم درباره انتشار این مجله از سوی بخش های مختلف حاکمیت هشدارهایی داده شده بود .

پس از اعلام خبر انتشار مجله زنان امروز در خردادماه سال گذشته بسیج زنان خواستار لغو مجوز این نشریه شده بود. آن‌ها طی نامه‌ای خطاب به علی جنتی٬ وزیر ارشاد نشریه «زنان امروز» را «کتاب ضاله» خوانده و خواستار لغو مجوز سریع آن شدند.

این سازمان در نامه خود از نشریه «زنان امروز» به‌عنوان «مهم‌ترین خاستگاه ایجاد شبهات در حوزه زن و خانواده و زیر سؤال بردن مبانی فقهی – حقوقی اسلام» یادکرده بود و خواستار لغو مجوز این نشریه شده بود.

یکی از اعضای هیات تحریریه زنان امروز در گفتگو با خبرنگاران ایران تأکید می‌کند: «همیشه انتظار توقف انتشار مجله را داشتیم ولی نه به این زودی و با این بهانه‌های واهی. ما می‌دانیم که حاکمیت به موضوع زنان بسیار حساس است و درهرصورت دلیلی برای توقیف این نشریه پیدا می‌کرد. این بار هم با دلایل بیهوده دیگری پنجره دیگری برای رساندن صدایمان بسته شد.» در شماره پنجم مجله زنان امروز موضوع ازدواج سفید طرح‌شده بود.

در سال گذشته نیز دو روزنامه روزان و مردم امروز توقیف شدند. روزنامه مردم امروز به دلیل انتشار تصویری از جورج کلی که عنوان می‌کرد من شارلی هستم توقیف شد.

در آخرین شماره منتشرشده نشریه زنان امروز به موضوعاتی چون بازتعریف پدری، ظهور پدرهای جدید (تلاش برابر برای معاش و بچه‌داری) نقش مراقبتی زنان و ...پرداخته‌شده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.