6 اردیبهشت 1394

یادداشت های سربیر روزنامه اطلاعات کتاب شد

6 اردیبهشت 1394

گزیده یادداشت‌های سربیر روزنامه اطلاعات از سال ۸۴ تا ۹۳با نام «در فضیلت نقد» کتاب شد.

به گزارش ایرنا، مجموعه ۲۴۰ مقاله علیرضا خانی سردبیر روزنامه اطلاعات در سال‌های ۸۴ تا ۹۳ در قالب یک کتاب با نام در فضیلت نقد توسط انتشارات اطلاعات منتشر شد.

در مقدمه این کتاب آمده است: معلمی در روستایی دورافتاده از استانی دوردست مو‌هایش را به خاطر همراهی با شاگرد سرطانی‌اش می‌تراشد و فردای آن روز همه دانش آموزان، سر تراشیده سر کلاس می‌آیند. معلم دیگری در استانی محروم، کلیه‌اش را هدیه می‌کند به شاگرد فقیر‌تر از خودش. آتش نشانی گمنام، هنوز نخستین جشن تولد کودکش را نگرفته خود را به هنگامه هراسناک آتش و دود می‌زند و بی‌اعتنا به سخن شعارپیشگان بی‌عمل، جانش را به دختر کوچک معصوم هدیه می‌کند.

نگارنده مقدمه این کتاب با اشاره به حادثه زورگیری در یکی از خیابان‌های تهران آورده است: زورگیری دو جوان تنومند با رد پای چاقو بر گونه و گردن، بر موتوری می‌غُرند و در تاریکای صبحدم، همه هستی پیرزنی تازه رسیده به شهر را، که برای مداوای دخترش آورده، یکجا می‌ربایند تا خرج شیشه و شب نشینی و شراب کنند و چند خیابان آن سو‌تر، راننده فقیر تاکسی، بسته‌های پول‌های جا مانده در ماشین را، بی‌اندیشة جهیزیه دختر و مداوای همسر، با تقوا و استغنا به صاحبش برمی گرداند...

چوپانی به پیکر سوخته زنی بر می‌خورد که بعد‌ها پلیس می‌فهمد یکی دیگر از قربانیان آدم ربایی و آزار و قتل و سوزاندن است که صبحی از خانه درآمده و سوار بر ماشین عبوری شده و دیگر بازنگشته و چشمان عزیزانش را در انتظار و خون نشانده است...

پیری گمنام و بی‌ادعا، در روستایی دور با چشمانی کم نور و قامتی خمیده و دستان چروکیده، همه وزنش را روی چوب عصا می‌اندازد تا دست بر دیوار نگیرد و ناخواسته دیوار خشتی را نساید و حقی را از صاحب دیوار ضایع و زایل نکند یا ناغافل دانه‌ای از لب موری برنگیرد و آن سو‌تر، مدیری متظاهر، میلیارد‌ها ثروت ملت را برمی دارد و در کشوری دوردست قصر می‌سازد یا کرور‌ها پول ملی نفت را در حساب شخصی می‌ریزد و گردن فراز می‌دارد و ناز بر فلک و فخر بر ستاره می‌کند...

آن سو، رهبری خود را سپر مردمش می‌کند که فدا شود و آن سو‌تر رهبرانی همه مردم را سپر تاج و تخت خود می‌کنند تا مردم فنا شوند و آن‌ها بمانند.

پرشمار است اتفاقاتی از این دست که برخیشان فرشتگان ساجد انسان را سرافراز می‌کند و خیلی‌هاشان شیطان طاغی و عاصی را گردن فراز...

در میانه این می‌دان، چه می‌توان کرد جز گفتن و سنگ سراچه دل به الماس آب دیده سفتن، یگانه ساز و برگ ما که نه سیاستمداریم و نه قانونگذار و نه قاضی و نه مجری و نه می‌انجی و نه منجی، محک زدنِ احوال و اقوال و افعال است و پاسداشت شبچراغ امید و زنده داشتن شمع تابنده و آیینة بازتابندة نقد.

آیینه چـون نقش تـو بنمود راست خود شکن، آیینه شکستن خطاست

نقد ناب، گوهر کمیاب و دُرّ دیریابی است که در این ملک و دیار غریب و مهجور مانده است، از بس رقابت‌های سیاسی و حسادت‌ها و طمع ورزی به پست و مقام و جاه و جلال و ثروت و مکنت و قدرت را به جای نقد جا زده‌اند و در هر گروه و رسته و حزب و دسته و رسانه و مجلس و انجمن، تخریب و تخطئه دیگران را به قصد تحسین و تقدیس خود، در قالب مظلوم نقد ریخته‌اند و جاه طلبی و قدرت اندیشی و آزمندی خویش را برای سر پوشاندن، در جامه و زرورق نقد پیچانده‌اند، که نقد ناب را از نقدهای دروغین و کینه ورزانه و منفعت خواهانه به سختی می‌توان تمیز داد.

نقدِ ناب، بازتاباندن کژی‌ها و فاش گفتن گزافه‌ها و عریان کردن خطاهاست، بی‌شائبة رقابت و چشمداشت موقعیت و رؤیای قدرت و ثروت و منزلت.

نقد ناب، تاباندنِ آفتاب روشن صبحگاهان بر ابریشم تاریک شبراهه خاموش است. شلاقِ باران سرد و درشت اردیبهشتی بر تن رخوتناک برهوت خشک و تفتیده است، شکستن شیشه سکوت شب سیاه صحرای هراس انگیز با اوج ضرباهنگ یک آواز است آنکه برآستانة چاه بر تو سکوت می‌کند، دوستار تو نیست، رؤیایش در دام حادثه افتادن توست... آنکه در اوج غرور و قدرت، بر تو عیب نمی‌گیرد و نهیب نمی‌زند، می‌خواهد قربانی غرور و مسحور کبر و مغلوب خودشیفتگی‌ات شوی...

نقدِ ناب، یعنی نهیب، یعنی فریاد، یعنی پس کشیدن تند و بی‌رحمانه یک دوست از آستانه سقوط و صخره. یعنی فرمان ایست دادن به آنکه بی‌محابا و پرشتاب، در پیچ تندِ جادة بی‌حفاظ، می‌راند...

و چنین است که باور داریم کلامی که از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند و نقدی که از روی صلاح و سلام و با قصد و نیّت صالح و سالم گفته شود، حتی در خشکسالی زمان و سترونی زمین، می‌تواند برشکوفد و برشکوفاند و به برگ و بار نشیند و نشانَد و آب و آبادانی بیاورد و سینة سیاه شب را ستاره باران کند و سردی رخوتبار سکوت را غزلبازان و از دل کویر خشک تَرَک خورده، جنگل پرگیسوی سبز برویاند و بر تن آرزومند صحرای تشنه، چشمه پر غُلغُل سرد بجوشاند و زمین و زمان را تغییر و تحول بخشد و آدمیزاده را به سمت و سوی معنای ناب آدمیت گسیل دارد...

مقالات این مجموعه، هر یک به تنهایی بر این ستون و شالوده بنا شده که ریشه درد‌ها و کاستی‌های جامعه و نیز اشتباهات و انحرافات افراد و گروه‌ها را، نباید در عوامل بیرونی موهوم و تقدیر و سرنوشت و کجمداری روزگار غدّار و توطئه خارجی و داخلی جست بلکه‌گاه نیک و بل ضروری است نیم نگاهی پرسشگرانه و نامتکبرانه بر خود افکنیم و علل و دلایل همه کژی‌ها و کژتابی‌ها و درماندگی‌ها و جاماندگی‌ها و عسرت‌ها و حسرت‌ها را در خود بجوییم و بی‌رحمانه در برابر آن بایستیم.

این نوشتارهای کوتاه، هرچند هر یک ماهیت و موضوع مستقل دارند و در حوزه‌های گونه گون فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی به تحریر درآمده‌اند، با این حال رشته‌ای ظریف اما محکم همه آن‌ها را به هم پیوند می‌دهد و آن بازگشت و کاویدن ریشه‌های مسائل و مصائب داخلی در درون و جُستن مشی‌ها و منش‌ها و رفتار‌ها و کردارهای ناسنجیده و نامدبرانه خود و نیز قائل شدن به نقش عوامل و علل حقیقی و ملموس و قابل اندازه گیری و قابل اثبات در به وجود آمدن رخدادهاست، به جای تن سپردن به عوامل موهوم و فرضی و فریبنده و توطئه اندیشانه. (به نقل از مقدمه کتاب)

کتاب «در فضیلت نقد» حاوی ۲۴۰ مقاله در حوزه‌های فرهنگ، اجتماع، اقتصاد و سیاست با نگاهی متفاوت و صریح است. این اثر همچنین می‌تواند به عنوان منبعی برای درس‌های مقاله نویسی، یادداشت نویسی، تحلیل نویسی و تفسیرنویسی مورد استفاده دانشجویان رشته روزنامه نگاری و ارتباطات قرار گیرد. این اثر در قطع وزیری در ۵۸۲ صفحه و با بهای ۲۰۰۰۰ تومان به بازار نشر عرضه شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)