5 اردیبهشت 1394

حسین قندی ازاین‌پس با چشمانش تیتر می‌زند

5 اردیبهشت 1394

خبرنگاران ایران – حسین قندی، استاد روزنامه‌نگاری امروز در بهشت‌زهرا و در قطعه نام‌آوران به خاک سپرده شد. امروز بر سر مزار این استاد روزنامه‌نگاری اعلام شد که ازاین‌پس چشمان حسین قندی تیتر می‌زند، چون با رضایت خانواده‌اش چشمانش اهدا شد.

او که به‌عنوان استاد تیتر زدن در مطبوعات شهرت داشت؛ در حالی این دنیا را ترک کرد که گفته می‌شد ازاین‌پس با چشمانش تیتر خواهد زد. حسین قندی، روزنامه‌نگار پیشکسوت عصر روز پنجشنبه در سن ۶۴ سالگی عارفانی را وداع گفت.

استاد روزنامه‌نگاری مدت‌ها بود که فراموشی گریبان گیرش شده بود. همان استادی که در همه‌سال‌های عمرش عاشق حرفه‌اش بود و در کلاس‌هایش مدام به دانشجویانش از عشق به روزنامه‌نگاری می‌گفت و اینکه در پس هر غروبی طلوعی تازه نهفته است و هرگز نباید ناامیدی را به دل‌وجان راه داد به‌ویژه وقتی روزنامه‌نگارید و عاشق.

قندی هنوز پا به مدرسه نگذاشته بود که سرگرمی خود را در ورق زدن روزنامه‌ها و مجله‌ها یافت. متولد اسفند ۱۳۳۰ در سبزوار و بزرگ‌شده تهران بود.

خود در خاطراتش می‌نویسد: «خانه‌مان در انتهای بازارچه سقاباشی بود تنها چیزی که بیش از همه آنجا یافت می‌شد، روزنامه و مجله بود و پدری اهل مطالعه و مادری تحصیل‌کرده و باذوق که بی‌هیچ فشاری من را به مطالعه فرامی‌خواندند.»

او در سال‌های تحصیل به تشویق پدر و مادرش مدام می‌خواند و می‌خواند. آثاری از حجازی، هدایت، چوبک، آل احمد، اشتاین بک، همینگوی، تولستوی، چخوف، بالزاک و هوگو ... و شعرهایی از نیما، اخوان فروغ و شاملو.

حسین قندی با عشق و علاقه برای ورود به دانشگاه آماده می‌شد و در همان‌جایی که می‌خواست پذیرفته شد. آن روزها شوق‌وذوقش پایانی نداشت، پس از قبولی در دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی در سال ۱۳۵۰ همزمان به موسسه کیهان رفت و تا تابستان ۱۳۷۲ یعنی ۲۳ سال به قول خودش با کیهان زندگی کرد و در این سال‌ها همزمان آموخت آموزاند. سال ۵۶ برای تحصیل به آمریکا رفت و در رشته مدیریت بین‌الملل، کارشناسی ارشد گرفت و سال ۵۸ به وطن برگشت.

بعد از بازگشت به ایران در روزنامه‌های کیهان، ابرار، اخبار، انتخاب،... و بالاخره جام جم در سمت‌های مختلفی مشغول به کار شد.

او در سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۳ هم در سمت‌های سرمقاله نویس، عضو شورای سردبیری و سردبیری روزنامه ابرار مشغول به کار بود و در تیرماه ۷۴ نیز به روزنامه اخبار رفت و سال‌ها در آنجا کارکرد و آموزش داد. تدریس در دانشگاه و آموزشگاه‌های روزنامه‌نگاری طی این سال‌ها همیشه یکی از علاقه‌مندی‌های آقای روزنامه‌نگار بود.

از آثار حسین قندی می‌توان به کتاب روزنامه‌نگاری نوین و مقاله‌نویسی در مطبوعات اشاره کرد، کتاب روزنامه‌نگاری تخصصی هم حاصل چندین سال تدریس و تجربه حرفه‌ای اوست. این کتاب دربرگیرنده تاریخچه‌ای از مطبوعات تخصصی در جهان و ایران، گستره معنایی این‌گونه مطبوعات، شکل، قالب‌ها و محتوای موجود درزمینهٔ روزنامه‌نگاری و انتشار نشریه است.

تخیل در روزنامه‌نگاری، ۶ گزارش و یک سفرنامه از دیگر آثار اوست. او در تخیل روزنامه‌نگاری درباره نقش تخیل، ذهنیت داستان پردازانه و خلاقیت ذهنی در روزنامه‌نگاری سخن گفته است.

مقالات ادبیات مطبوعات، عامل وحدت ملی، آموزش روزنامه‌نگاری، علم و تجربه؛ واژه و تصویر را باید شناخت، فراسوی مرزها و ثانیه‌ها، کاریکاتورهای خبری هم از دیگر آثار این روزنامه‌نگار و استاد روزنامه‌نگاری است.

اما خاص‌ترین ویژگی حسین قندی را همه همکارانش در انتخاب تیترهایش می‌دانستند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)