5 اردیبهشت 1394

تولد ۱۰ سالگی یوتیوب در سایه رقابت جدی با فیس‌بوک

5 اردیبهشت 1394

دویچه وله

یوتیوب در حالی ۱۰ ساله شد که فیس‌بوک با سرعت در حال جا افتادن به عنوان یک پلت‌فرم تماشای ویدیو است. کاربران فیس‌بوک در روز ۴ میلیارد ویدیو در این شبکه اجتماعی می‌بینند.

وب‌سایت یوتیوب روز پنج‌شنبه (۲۳ آوریل/ ۳ اردیبهشت) ۱۰ ساله شد. ده سال پیش در همین روز اولین ویدیو با عنوان "من در باغ‌وحش" بر روی این وب‌سایت که در آن زمان هنوز متعلق به کمپانی گوگل نبود قرار گرفت. حال ۱۰ سال پس از آن تاریخ، فیس‌بوک در حال تبدیل شدن به رقیبی جدی یوتیوب شده است.

به گزارش رویترز٬فیس‌بوک روز چهارشنبه اعلام کرد که کاربران‌اش در روز چهار میلیارد ویدیو بر این شبکه اجتماعی نگاه می‌کنند. این رقم در مقایسه با ماه ژانویه امسال (سه ماه پیش از این) رشد قابل توجهی داشته است. در ماه ژانویه، سه میلیارد ویدیو در روز تماشا می‌شده است و این آمار در ماه سپتامبر گذشته یک میلیارد ویدیو در روز بوده است.

این آمار کافی بود تا بازار بورس را برای فیس‌بوک تکان دهد. تقریبا تمامی تحلیل‌گران بازار تکنولوژی‌های نوین اعتقاد دارند که تبلیغات روی ویدیو می‌تواند بهترین محل رشد درآمد فیس‌بوک تلقی شود.

درباره یوتیوب پیش از این گفته شده بود که آن‌چه یوتیوب را برای صنعت تبلیغات در جهان وسوسه‌انگیز می‌کند، درآمدهای حاصل از آگهی‌ها در جهان آنلاین است.

تنها در کشوری مثل آلمان سرمایه‌گذاری در تبلیغات در حوزه‌ی تصاویر متحرک ویژه‌ی بخش آنلاین، بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ از ۱۷ میلیون یورو به ۱۹۵ میلیون یورو رسیده است.

آمار مربوط به ویدیو در فیس‌بوک در حالی منتشر می‌شود که کمپانی گوگل از ژانویه ۲۰۱۲ که اعلام کرد میزان مشاهده ویدیو در یوتیوب به چهار میلیارد در روز رسیده است٬ هنوز آمار جدیدی اعلام نکرده است.

با این‌همه بر اساس ارزیابی‌ها میزان تماشای ویدیو در یوتیوب تا پایان سال به ۹/ ۷ میلیارد خواهد رسید.

این آمار اگرچه تفاوت زیادی را نسبت به آمار تماشای ویدیو در فیس‌بوک نشان می‌دهد اما مربوط به ۱۰ سالگی یوتیوب است. فیس‌بوک در این زمینه هنوز بسیار جوان است و با این‌همه رشد نویدبخشی داشته است.

تحلیل‌گران نه تنها از پیشی‌گرفتن قریب‌الوقوع فیس‌بوک از یوتیوب سخن می‌گویند که یکی از عوامل دخیل در این امر را استفاده کاربران از گوشی‌های هوشمند می‌دانند. بیش از ۷۵ درصد ویدیوها در فیس‌بوک از طریق گوشی‌های هوشمند تماشا شده است٬ و این رقم با افزایش استفاده افراد از گوشی‌های هوشمند احتمالأ بیشتر خواهد شد..

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)