3 اردیبهشت 1394

شیوه‌های دولت چین برای سانسور رسانه‌ها

3 اردیبهشت 1394

دویچه وله

سازمان گزارشگران بدون مرز برای نخستین بار اطلاعاتی پیرامون چگونگی سانسور رسانه‌ها در چین منتشر کرد. رایج‌ترین شیوه‌ی سانسور، دستور مستقیم از جانب ارگان‌های حکومتی برای گزارش‌ها و اخبار گزینشی است.

بر اساس اسنادی که سازمان گزارشگران بدون مرز در روز پنجشنبه (سوم اردیبهشت / ۲۳ آوریل) منتشر کرد، اعمال سانسور در چین به روش‌های گوناگون صورت می‌گیرد. بیش از همه، اداره‌ی کنترل اینترنت که در ارتباط مستقیم با شورای رهبری حکومت است، برای تعیین اخبار و جلوگیری از گزارش‌های انتقادی به صورت کتبی و شفاهی دستور‌العمل صادر می‌کند. تمامی اسنادی هم که گزارشگران بدون مرز منتشر کرده، از آرشیو این اداره به بیرون درز کرده است.

از جمله این اسناد، دستور حذف اخبار مربوط به یک سخنرانی ما یینگ جیو، رئیس جمهور تایوان است. او در اکتبر سال گذشته خواهان دموکراسی بیشتر در هنگ‌کنگ شده بود.اداره‌ی کنترل اینترنت در موارد دیگر هم وارد عمل شده و دستور سانسور اخبار را داده است؛ به عنوان نمونه در مورد آلودگی آب در تیانجین.

دستور مستقیم به تحریریه‌ها

روت کیرشنر، گزارشگر شبکه یک رادیو تلویزیون آلمان در چین، در گزارشی که در وبسایت این شبکه منتشر شده می‌نویسد: در خیلی از موارد مقامات دولتی و امنیتی به مدیران تحریریه‌‌های رسانه‌ها اخبار وگزارش‌هایی را که باید در طول روز منتشر شوند، دیکته‌می‌کنند.

در این گزارش به نقل از روزنامه‌نگار باسابقه چینی هوانگ لیانگتیان آمده است که نفوذ مقامات حکومتی چین در رسانه‌ها به حدی است که بعضی از آنها حتی از طریق یک پیام تلفنی کوتاه خواست حکومت را به مسئولان رسانه‌ها می‌رسانند. هوانگ می‌گوید، اگر کسی اطاعت نکند، فورا اخراج می‌شود.

او خود مدتی سردبیری یک مجله را به عهده داشت و در سال ۲۰۰۶ به دلیل پخش گزارش‌هایی در باره فساد اداری از این پست برکنار شد.

به گفته هوانگ، سانسور رسانه‌ها در سه سطح اعمال می‌شود: از طریق سردبیر، معاون او و دبیران بخش‌های گوناگون. پس از انتشار مطالب هم تیمی از سانسورچیان وزارت تبلیغات وارد عمل می‌شود و گزارش خود را برای معاون وزیر ارسال می‌کند.

در صورت مشاهده "تخلف"، سردبیر باید پاسخگو باشد. به همین دلیل خودسانسوری در رسانه‌های چین به امری عادی تبدیل شده است. هوانگ می‌گوید: «همه همکاران یک تحریریه می‌دانند که چه چیزی را باید منتشر کنند و چه موضوعی می‌تواند مشکل‌ساز شود».

سیستم سانسور در رادیوتلویزیون دولتی چین پیچیده‌تر از سانسور سایر رسانه‌ها است. روت کیرشنر در گزارش خود از یک همکار پیشین این رسانه می‌نویسد که او در سال بیش از یک هزار دستورالعمل از جانب مقامات دریافت می‌کرده است. این مرد جوان پس از مدتی توان تحمل این گونه اعمال نظر را نداشته و در اینترنت شروع به افشاگری می‌کند، اما پس از مدت کوتاهی از کار اخراج می‌شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)