2 اردیبهشت 1394

گوگل رویای اینترنت‌رسانی به زمین را محقق می‌کند

2 اردیبهشت 1394

توانا تک:

پروژه بلندپروازانه "Loon" گوگل وارد مراحل عملیاتی شده است. بالن‌های پروژه "Loon" قرار است که اینترنت را از آسمان به زمین آورند. گوگل ویدیویی از این پروژه در اکانت پلاس منتشر کرده است که جزئیات بیشتری از آن را نشان می‌دهد. در توضیح این پست آمده است: «زمانی که پروژه "Loon" را در سال ۲۰۱۳ کلید زدیم دنبال این بودیم که به یک سوال پاسخ دهیم: آیا بالون‌ها می‌توانند به مردم اینترنت برسانند؟ کار آزمایشی گوگل در نیوزلند بر روی بالون‌ها ثابت کرد که امکان تحقق این ایده وجود دارد. بعد به سراغ این رفتیم که چطور می‌توانیم اینترنت را به همگان برسانیم. چطور باید تعداد مناسبی بالون درست کنیم که بتواند همه دنیا را به هم متصل کند؟ چگونه می‌شود بالون‌ها را کنترل کرد و بر فراز آسمان نگه داشت تا همیشه راه‌های ارتباطی مردم متصل باشد؟»

پروژه "Loon" تقریبا شبکه‌ای هوایی درست می‌کند که باد‌های استراتوسفر را حرکت می‌دهد. این بالون‌ها با سیستم وایرلس به هم متصل هستند و با آنتن‌های زمینی در ارتباط قرار دارند. این آنتن‌ها امکان ارتباط هر شخصی که گوشی اسمارت‌فون داشته باشد را فراهم می‌آورند. هدف پروژه گوگل رساندن اینترنت به همگان است. طبق آمار در زمین از هر سه نفر، دو نفر امکان اتصال به اینترنت ندارند. گوگل در ژوئن ۲۰۱۴ همین پروژه را با موفقیت در حاشیه شهری کوچک در برزیل امتحان کرد و بسیار موفق بود.

پس از آن برنامه طراحی و اجرایی کردن پروژه مسیری طولانی را پیموده است. بالون‌های گوگل پیش از این سه تا چهار روز طول می‌کشید تا تولید شوند اما حالا در عرض چند ساعت ساخته می‌شوند. گوگل ابتدا برای هوا کردن بالون‌ها از جرثقیل استفاده می‌کرد ولی الآن ده‌ها بالون در روز به هوا می‌فرستد. این بالون‌ها صد‌ها روز می‌توانند بر فراز زمین قرار داشته باشند. یک مرکز کنترل هم تعبیه شده است که حرکت بالن‌ها را رصد کند. این مرکز بالون‌ها را مانور می‌دهد و آن‌ها را در جایی نگه می‌دارد که بیشترین پوشش اینترنت را می‌توانند داشته باشند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)