2 اردیبهشت 1394

گزارشگران بدون مرز: جیسون رضائیان قربانی جنگ قدرت در ایران است

2 اردیبهشت 1394

صدای آمریکا

سازمان گزارشگران بدون مرز اتهام های وارد شده به جیسون رضائیان خبرنگار آمریکایی ایرانی واشنگتن پست را محکوم کرد.

این سازمان در بیانیه ای آنچه را استفاده ابزاری از وضعیت جیسون رضائیان و قربانی کردن او در جنگ قدرت جناح‌ های حاکم بر جمهوری اسلامی ایران می نامد، محکوم کرد.

این بیانیه همچنین یادآور می شود جیسون رضائیان در تاریخ ۳۰ تیرماه ١٣٩٣، به شکل غیر قانونی و خودسرانه از سوی سپاه پاسداران بازداشت و از آن تاریخ در بند امنیتی زندان اوین نگاهداری می‌شود.

این بیانیه می گوید خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران، همانند دیگر روزنامه‌نگاران زندانی، به مدت طولانی در انفرادی‌ نگاهداری شده و برای اعتراف تحت فشار قرار گرفته است، اعتراف‌ هایی که سپس در دادگاه علیه او مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

روزنامه واشنگتن پست روز دوشنبه اعلام کرد که ایران جیسون رضائیان را به ارتکاب چهار جرم متهم کرده است.

واشنگتن پست به نقل از لیلا احسن، وکیل جیسون رضائیان گزارش داد که خبرنگار این روزنامه در تهران، از جمله به «همکاری با دولت متخاصم» و «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است.

رضا معینی مسوول بخش ایران گزارشگران بدون مرز نیز در گفتگو با صدای آمریکا بازداشت آقای رضائیان را مصداق درگیری از مبارزه قدرت جناح های مخالف در ایران و مرتبط با مذاکرات اتمی دانست.

رضا معینی گفت: «ما درباره جیسون رضائیان اعلام کرده ایم که وی نه اولین و نه آخرین روزنامه نگاری است که در ایران قربانی نوعی توهم دشمن پنداری در جمهوری اسلامی ایران و درگیر جنگ قدرت در دورن جناح های در این کشور شده است.»

آقای معینی گفت: «انتشار خبرهای مربوط به وی در رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران و گروه های افراطی را ما تصادفی نمی دانیم. ما خواهان آزادی بدون قید و شرط جیسون رضائیان شده ایم. او را بی گناه می دانیم و عملا بهتر است که مسوولین جمهوری اسلامی و آمریکا درباره آزادی وی مذاکره کنند. ماجرا درست کردن از جیسون رضائیان بی شک مرتبط با کسانی است که مخالف توافق یا تفاهمنامه اتمی یا عادی شدن روابط جمهوری اسلامی ایران با جامعه جهانی هستند. اینها می خواهند از این قضیه برای تسویه حساب جناحی استفاده ابزاری کنند.»

علی رضائیان برادر خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار واشنگتن پست در گفتگوی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا تمامی اتهامات فعالیت جاسوسی علیه برادرش جیسون را رد کرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)