2 اردیبهشت 1394

ایران در رده هفتم اعمال سانسور در رسانه‌ها

2 اردیبهشت 1394

مطابق گزارش سالیانه کمیته دفاع از روزنامه نگاران درباره ١٠ کشور اعمال کننده بیشترین سانسور، ایران در جایگاه هفتم قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزارى هرانا، ارگان خبرى مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بنابر این گزارش به ترتیب کشورهاى اریتره، کره شمالى، عربستان سعودى، اتیوپى، آذربایجان و ویتنام به عنوان بزرگ ترین سانسورکننده قبل از ایران قرار گرفته اند و چین، میانمار و کوبا بعد از ایران در رتبه هاى بعدى قرار دارند.

کمیته دفاع از روزنامه نگاران درباره سانسور در ایران نوشته است که حکومت از بازداشت گسترده و زندانى کردن براى ساکت کردن دگراندیشان و اجبار روزنامه نگاران به تبعید استفاده مى کند، ایران در سال ٢٠٠٩ در رده اول بزرگ ترین زندان براى خبرنگان قرار گرفت.

در این گزارش آمده است: “ایران یکى از سخت ترین سانسور کننده هاى اینترنت در جهان است و میلیون ها وبسایت اعم از شبکه هاى اجتماعى را فیلتر کرده است و به طور مرتب در شبکه هاى ماهواره اى با پارازیت اختلال ایجاد مى کند”.

این گزارش همچنین نوشته است که علیرغم انتظارات جامعه جهانى، فعالین حقوق بشر و وعده هاى انتخاباتى، وضعیت سانسور رسانه ها در ایران بعد از روى کار آمدن دولت روحانى نیز بهبود نیافته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)