1 اردیبهشت 1394

آمریکا اتهامات جیسون رضائیان را «بی‌پایه و اساس» توصیف کرد

1 اردیبهشت 1394

رادیو زمانه:

وزارت خارجه آمریکا ساعاتی پس از اعلام اتهامات جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن ‌پست که در ایران زندانی است اعلام کرد این اتهامات «بی‌پایه و اساس» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز اتهامات رضائیان را «پوچ» توصیف کرده است.

لیلا احسن، وکیل رضائیان به خبرگزاری تسنیم گفته که موکلش به «جاسوسی از طریق جمع‌آوری تصمیمات کشور در مورد مسائل سیاست داخلی و خارجی و همکاری با دول متخاصم» متهم شده است.

به‌گفته احسن، جیسون شخصاً به هیچ اطلاعات محرمانه‌ای به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم دسترسی نداشته تا آن را منتشر کند یا در اختیار دیگران قرار دهد.

جیسون رضائیان و یگانه صالحی، همسرش که خبرنگار نشریه «نشنال» است، سه‌شنبه ۳۱ تیرماه / ۲۲ ژوئیه سال گذشته در ایران دستگیر شدند.

یگانه صالحی دو ماه و نیم بعد در مهرماه از زندان آزاد شد.

وکیل این روزنامه‌نگار می‌گوید که «دلیلی بر اثبات ارتکاب هر یک از اعمال مجرمانه مندرج در کیفرخواست وجود ندارد.»

مارتین بارون، معاون سردبیر واشنگتن‌ پست نیز اتهامات رضائیان را «مضحک» دانسته و افزوده اگر این روزنامه‌نگار به‌طور عادلانه محاکمه شود، تبرئه و آزاد خواهد شد.

در همین حال کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران نیز با محکوم کردن اتهامات علیه جیسون رضائیان خواهان آزادی فوری این روزنامه‌نگار شده است.

به گفته کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، بازداشت طولانی‌مدت جیسون رضایئان با اهداف «سیاسی» است.

واشنگتن پست بازداشت این روزنامه‌نگار را نشانه‌ای از تلاش‌های تندروهای ایران برای فشار بر دولت حسن روحانی و «اختلاف‌های درونی» حکومت ایران می‌داند.

سال گذشته مری بریم رضائیان، مادر جیسون رضائیان با انتشار ویدئویی از مقام‌های ایرانی خواسته بود که فرزندش را آزاد کنند. او گفته بود که پسرش از بیماری فشار خون رنج می‌برد و دستگیری و بازداشت او می‌تواند وضعیت سلامتش را به خطر بیندازد.

محمدعلی کلی، قهرمان سابق مشت‌زنی جهان نیز از مقام‌های ایرانی خواسته بود تا جیسون رضائیان را آزاد کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)