13 مهر 1388

"فرهنگ‌ آشتی" و "آرمان" توقیف شدند

13 مهر 1388

امروز، دوشنبه، هیات نظارت بر مطبوعات ایران مجوز دو روزنامه فرهنگ‌آشتی و آرمان را لغو کرد.

این اقدام در حالی صورت گرفت که تنها چند روز از اعلام اعضای جدید این "نهاد نظارتی" گذشته است.

بر اساس گزارش‌ها، مجوز فرهنگ‌آشتی به اتهام "دریافت پول از بیگانگان" لغو شده است.

البته کمتر از یک ماه پیش خبرگزاری ایرنا و دیگر رسانه های وابسته به جناح تندروی حاکم نیز با انتشار اخباری درباره آنچه "اخراج یکی از خبرنگاران روزنامه فرهنگ‌آشتی به علت دفاع از محمود احمدی نژاد" خوانده بودند، نوک پیکان اتهامات مشابه را به سوی این روزنامه نشانه رفته بودند.

ایرنا در قالب گفت و گویی با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ 25 شهریور آورده بود:" خبرنگار اخراج شده از روزنامه فرهنگ آشتي بايد به كار اطلاع رساني با بيان حقايق پشت پرده در اينگونه نشريات ادامه دهد."

در بخشی دیگر از این گفت‌و‌گو نیز آورده شده بود:" اين نشريات تحت حمايت مالي برخي از افراد وابسته به مراكز قدرت هستند."

پارلمان نیوز درباره توقیف "فرهنگ‌آشتی" نوشت که اخیراً انتقادات صریحی از سوی این روزنامه نسبت به عملکرد روزنامه کیهان، روزنامه وابسته به تندرو‌ترین جریان سیاسی کشور، انجام گرفته بوده است.

فرهنگ‌‌آشتی که دور جدید انتشار خود را در پاییز سال گذشته به سردبیری رضا رشید‌پور و با محتوای بیشتر فرهنگی و اجتماعی آغاز کرده بود، به علت مشکلات مالی از ابتدای بهار امسال از انتشار باز‌ماند.

این روزنامه بار دیگر با هیات تحریریه متفاوت از اواخر بهار آغاز به کار کرد که با گذشت تنها یک فصل بار دیگر و این بار با حکم لغو مجوز برای همیشه از انتشار بازماند.

امتیاز انتشار "آرمان" نیز به اتهام آنچه "درج مطالب خارج از روش روزنامه" عنوان شده، باطل شده است.

حسین عبدللهی، سردبیر این روزنامه، در گفت‌و‌گو با بی بی سی گفت:" روش روزنامه آرمان "اطلاع رسانی" است و اگر در غالب اطلاع رسانی اخباری نمی گنجد، هیات نظارت باید ابتدا آن را به روزنامه اطلاع می داده است."

روزنامه آرمان در دور جدید انتشار خود با فرم و سیاق تازه حدود پنجاه شماره منتشر شده بود. این روزنامه نیز که مشی اصلاح‌طلبانه داشت ، بارها از سوی کیهان مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود.

توقیف این دو روزنامه در حالی اتفاق افتاده است که پیشتر انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با انتشار بیانیه ای نسبت به وضعیت روزنامه نگاران ابراز نگرانی کرده بود.

در این بیانیه انجمن نسبت به "ادامه‌ بازداشت و تهدید روزنامه‌نگاران و اعمال فشارهای گوناگون بر مطبوعات منتقد " اعتراض کرده بود.

در این بیانیه به احضارها و تهدیدهای مستقیم و غیر مستقیم اهالی مطبوعات توسط نهادهای امنیتی اشاره و از مسئولان خواسته شده بود از اعمال این گونه فشارها پرهیز و همه روزنامه نگاران و صاحب نظران بازداشت شده را بدون قید و شرط آزاد کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.