1 اردیبهشت 1394

کتاب گرافیک خبر و اطلاع رسان رونمایی شد

1 اردیبهشت 1394

نویسنده کتاب گرافیک خبر و اطلاع رسان در آیین رونمایی از این اثر گفت: گرافیک خبر و اطلاع رسان مجموعه ای از واژگان تخصصی گرافیک تلویزیون به منظور رسیدن به زبان مشترک میان طراحان گرافیک و سفارش دهندگان آثار است.

به گزارش ایرنا، جلال عطار زاده در رونمایی کتاب گرافیک خبر و اطلاع رسان که با حضور اساتید دانشگاه در فرهنگسرای رسانه برگزار شد اظهارداشت: مهم ترین هدف من از گردآوری این کتاب ثبت تجربه ها و آموخته های بیش از ۲۵ سال در حوزه خبر است چرا که در جامعه بسیار به مقوله گرافیک پرداخته می شود.

وی با اشاره به این که بسیاری از علاقه مندان به حوزه گرافیک تاکید دارند که چرا در حوزه تلویزیون و خبر به مقوله گرافیک توجه نمی شود گفت: دراین کتاب تمامی واژه های عمومی و خاص حوزه گرافیک را بیان کرده و در بخش های دیگر تاکید دارد تا بیش از ۵۰ گرافیست که در هشت شبکه تلویزیون مشغول به فعالیت هستند را با ذکر مشخصات و تجربه معرفی کند.

عطارزاده خاطر نشان کرد : مهم ترین دغدغه من ۲۵ سال کار در حوزه خبر است امیدوارم گرافیست های مختلف با مراجعه به این کتاب خاطرات و آموزش های لازم را کسب کنند.

حبیب الله کاسه ساز کارگردان سینما در این مراسم با اشاره به این که مقوله گرافیک می تواند در حوزه فیلم سازی کمک های وسیعی کند گفت: در عرصه سینما طراحی گرافیک توانسته مخاطبان زیادی را به سمت فیلم های با کیفیت و ارزشمند بکشاند.

وی ادامه داد: رشته گرافیگ هنری و خبری می تواند در حوزه رسانه و دانشگاه اثرات زیادی را به همراه داشته باشد و بتواند بسیاری از معضلات را برای مخاطبان به نمایش بگذارد .

مهدی صادقی استاد گرافیک دانشکده صداسیما با بیان این که گردآوری و نوشتن کتاب یکی از پایه های علمی گرافیک به حساب می آید گفت: در عرصه موضوعات علمی و ارزشمند اشخاص کمتری به این عرصه وارد می شوند و کتاب گرافیک خبر و اطلاع رسان مرجع کاربردی برای دانشجویان است.

استاد دانشگاه شاهد ادامه داد: در تقویم تاریخ روح اتفاقات میان خاطرات پنهان است که نویسنده این کتاب با ثبت اقداماتش گامی بلند در تاریخ گرافیک ایران برداشته است.

وی افزود: در این کتاب می توان تاریخ شفاهی گرافیک و تلویزیون را به خوبی بررسی کرد و کتاب گرافیک و خبر و اطلاع رسان می تواند توضیحات تخصصی زیادی را در عرصه فضای مجازی و رسانه بیان کند.

«گرافیک خبر و اطلاع رسان» را جلال عطارزاده، بنیانگذار گرافیک خبری رایانه ای در تلویزیون و استاد گرافیک دانشکده شریعتی به سفارش اداره کل آموزش و پژوهش معاونت سیاسی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تالیف و گردآوری کرده است.

این کتاب در دو بخش «تاریخچه گرافیک خبر» و «دانسته ها و بایسته های گرافیک خبری» به تاریخچه شکل گیری گرافیک خبری در تلویزیون ایران از دهه ۶۰ تا به امروز پرداخته است و همچنین به این موضوع اشاره می کند که سیمای جمهوری اسلامی ایران چگونه از گرافیک سنتی عبور کرده و به گرافیک رایانه ای رسیده است.

فصلی از این کتاب به بررسی شیوه های گرافیک خبر سیما در زمان «جنگ نفت کش ها» که به صورت سنتی با مقوا و کاغذ (شیوه کلاژ) انجام می شد، اختصاص یافته است و سپس به نمونه هایی از شیوه های سنتی و «موشن گرافیک» در دهه ۶۰ اشاره شده است.

در این کتاب ضمن اشاره به زمان دقیق شکل گیری گرافیک رایانه ای در تلویزیون (آغاز مجدد پخش اخبار اختصاصی هواشناسی بعد از انقلاب) روند پیشرفت گرافیک خبری در تلویزیون بعد از دهه ۶۰ تا به امروز پرداخته شده است.

همچنین نویسنده در «گرافیک خبر و اطلاع رسان» مجموعه ای از واژگان تخصصی گرافیک تلویزیون را به منظور رسیدن به زبان مشترک میان طراحان گرافیک و سفارش دهندگان ارائه کرده تا گامی در جهت آموزش و اصلاح غلط هایی رایج برداشته شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)