4 اردیبهشت 1394

وضعیت برابری جنسیتی در رسانه‌های شمال اروپا

4 اردیبهشت 1394

خبرنگاران ایران

ترجمه و خلاصه: لیلا سعادتی

در سال ۲۰۱۴ سازمان «نیک*» گزارشی از وضعیت دسترسی زنان به برابری جنسیتی در صنعت رسانه‌های کشورهای شمال اروپا منتشر کرد. کشورهای نوردیک و یا شمال به نروژ، سوئد، فنلاند، دانمارک و ایسلند اطلاق می‌شود. این پژوهش، سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ را دربرمی گیرد. هدف از این پژوهش پاسخ دادن به این سؤال بود که وضعیت برابری جنسیتی در رسانه‌های این کشور‌ها چگونه است؟ این پژوهش به‌صورت جداگانه وضعیت برابری جنسیتی در بخش‌های فیلم، روزنامه‌نگاری، عکاسی، تبلیغات و بازی‌های کامپیوتری را بررسی کرده است.

کشورهای حوزه شمال به داشتن برابری جنسیتی به‌عنوان یک نمونه موفق در جامعه بین‌الملل شناخته می‌شوند. باوجوداینکه این کشور‌ها از ۴۰ سال پیش فعالیت‌های خود را برای رسیدن به برابری جنسیتی در جامعه‌شان شروع کرده‌اند، همچنان در بخش‌های مختلف، هم در بخش داخلی رسانه‌ها و هم در بخش تولید محصولات رسانه‌ای، تسلط مردان در بیشتر عرصه‌ها همچنان بیشتر است.

چه کسی تصمیم می‌گیرد؟

اینکه شما چه چیزی را در تلویزیون تماشا کنید، اینکه چه سؤال‌هایی با انتشار اخبار در ذهن شما ایجاد شود؟ اینکه چگونه زنان و مردان در مطالب، عکس‌ها، فیلم‌ها، تبلیغات و بازی‌های کامپیوتری برجسته شوند، همگی سؤال‌های مهمی است .وقتی‌که درباره موضوع برابری جنسیت در جامعه صحبت می‌شود. صنعت رسانه یک بخش مهم و مرتبط برای دستیابی به برابری جنسیتی در جامعه است. در حقیقت، رسانه هم می‌تواند مانعی برای دستیابی به برابری جنسیتی در جامعه باشد و هم آن را تشویق کرده و اشاعه دهد. رسانه در بازتولید کلیشه‌های جنسیتی و نابرابری جنسیتی در جامعه نقش مهمی را بازی می‌کند.

فنلاند و سوئد پیشرو هستند

در بیشتر اتاق‌های خبر و تحریریه‌ها به نظر می‌رسد نوعی آراستگی در تعادل جنسیت ازنظر تعداد وجود دارد؛ اما تحقیقات نشان می‌دهد که هنوز مردان بیشترین موقعیت‌های سردبیری و دبیری را در هر ۵ کشور اشغال کرده‌اند. اعضای هیات مدیره بیشتر مردان هستند. حتی حضور مردان در بخش‌های بازرگانی و تبلیغات بیشتر از زنان است.

البته در بخش سردبیری، تنوع قابل‌توجهی در میان رسانه‌های این کشور‌ها وجود دارد؛ ۴۲ درصد سردبیران رسانه‌های موردبررسی در سوئد، زنان هستند. در فنلاند ۳۷ درصد زنان در رأس اتاق‌های خبر قرار دارند. در ایسلند می‌توان گفت که زنان در رأس هیات تحریریه حضور ندارند و در نروژ این رقم ۱۰ درصد است. در دانمارک هم ۱۶ درصد سردبیران را زنان تشکیل می‌دهند. اما درزمینهٔ کار روزنامه‌نگاری و اعضای اتاق خبر، فنلاند با ۵۷ درصد بیشترین سهم را به زنان و ایسلند با ۴۴ درصد کمترین سهم را به زنان اختصاص داده است. سوئد، دانمارک و نروژ بین این دو رقم قرار دارند.

همچنین ایسلند برای ایجاد فضا برای حضور زنان در رسانه‌ها و نزدیک شدن به داشتن برابری جنسیتی از سال ۲۰۱۱، اقداماتی را برای آموزش بیشتر درزمینهٔ برابری جنسیتی آغاز کرده است.

* NIKK(سازمان مرکز دانش و برابری جنسیتی در کشورهای حوزه شمال)

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.