31 فروردین 1394

ویژگی های حرفه ای یک روزنامه نگار :انصاف، توازن و بی طرفی

حسین شهیدی: وظیفه روزنامه نگار آگاهی بخشی است نه دفاع از یک دولت

31 فروردین 1394

خبرنگاران ایران-بابک موحدی

نخستین سالگرد درگذشت دکتر حسین شهیدی، نویسنده و استاد روزنامه‌نگاری همزمان با سالروز تولدش، دوشنبه ۳۱ فروردین در سالن ارشاد دانشکده علوم ارتباطات علامه طباطبایی تهران برگزار شد. این مراسم برای قدرانی از تلاش‌های او در عرصه روزنامه‌نگاری پژوهشی و انتقال میراث و داشته‌های حسین شهیدی با همکاری دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی، پژوهشکده ارتباطات و خانواده‌اش برگزار شد.

در این مراسم شکوفه شهیدی استاد ادبیات فارسی و خواهر حسین شهیدی، هادی خانیکی و حسن نمک دوست استادان علوم ارتباطات، محمد قائد روزنامه‌نگار و از دوستان او و کامبیز نوروزی حقوق‌دان و فعال رسانه به بررسی ابعاد کارها و ویژگی‌های شخصیت علمی و حرفه‌ای حسین شهیدی پرداختند.

شکوفه شهیدی به اهتمام حسین برادرش، برای توجه به آگاه‌سازی، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رسالت روزنامه‌نگار اشاره کرد و از قول برادرش گفت: «وظیفه روزنامه‌نگار کوشش برای آگاه‌سازی است و نه تلاش برای دفاع از یک دولت و یا سرنگون کردن دولتی دیگر.»

شکوفه خواهر حسین شهیدی حرفه‌ای شدن روزنامه‌نگاری را تنها راه برون‌رفت از مشکلات امروزی این قشر عنوان کرد و گفت: «برای این کار نیاز به تلاش و پیگیری و شناخت و تقویت آن‌هایی است که در این راه‌کار کرده و می‌کنند. حسین یکی از این افراد بود.»

انصاف، بی‌طرفی و توازن در نوشته‌ها، مهم‌ترین ویژگی‌های حرفه‌ای و شخصیتی حسین شهیدی بود که حسن نمک دوست به آن‌ها اشاره کرد. او برای درک بهتر این سه ویژگی شهیدی، به مکاتباتی که بین خودش و او صورت گرفته بود، اشاره کرد و با خواندن بخش‌هایی از این نامه‌ها و پرسش‌ها و پاسخ‌ها، سعی کرد عمق تعهد شهیدی را به این سه ویژگی در نوشته‌هایش به دانشجویان و روزنامه‌نگاران حاضر در جلسه یادآوری کند.

در ادامه هادی خانیکی، استاد دانشکده علوم ارتباطات به چرایی تشکیل این جلسه و چگونگی گردآمدن استادان روزنامه‌نگاری دانشگاه در کنار دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته روزنامه‌نگاری و برخی روزنامه‌نگاران حرفه‌ای اشاره کرد و پرداختن به شخصیت حسین شهیدی را عاملی برای نزدیک کردن این سه گروه به هم عنوان کرد. چراکه به گفته او، شهیدی هم در عرصه تئوری و علمی فعال بود و هم در بخش حرفه‌ای روزنامه‌نگاری.

«شکاف زیادی در این سال‌ها بین فضای روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و فضای آکادمیک روزنامه‌نگاری در ایران به وجود آمده و او تلاش می‌کرد این شکاف را قدری کم کند.» خانیکی بابیان این موضوع ادامه داد: «ما کمتر روزنامه‌نگار ایرانی شناخته‌شده در جامعه جهانی داریم اما حسین شهیدی یکی از آن‌ها بود. ازاین‌رو دانشگاه‌ها و رسانه‌ها باید به او بپردازند. ضرورت تبلیغ شخصیت چندبعدی این استاد حس می‌شود. شهیدی یک استاد مؤثر، روزنامه‌نگاری حرفه‌ای، روزنامه‌نگاری کنشگر و کسی بود که به دنبال ایجاد نهاد و تشکیلات برای روزنامه‌نگاران بود.» این استاد دانشگاه در ادامه به چهار خلأ و ضعف مهم در حوزه روزنامه‌نگاری ایران اشاره کرد: «عدم برخورداری از سنت و سرمایه روزنامه‌نگاری ایرانی، فهم نادرست و قطبی از دو مفهوم روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و دانشگاهی، گسستگی بین دانش و حرفه روزنامه‌نگاری در ایران به نسبت سطح دانش و تجربه جهانی و حرفه‌ای آن و همچنین جایگاه و موقعیت نامناسب صنفی، شغلی و سیاسی روزنامه‌نگاران.»

در پایان، خانیکی قرار گرفتن روزنامه‌نگاران حرفه‌ای و استادان این رشته را در کنار یکدیگر از دستاوردهای پاسداشت حسین شهیدی دانست.

کامبیز نوروزی حقوق‌دان و فعال رسانه‌ای نیز در سخنان خود با اشاره به‌دقت و وسواسی که شهیدی در کارهای خود نشان می‌داد، این دقت و وسواس را فراتر از روال معمول جامعه پژوهشی ایران دانست و گفت: «وظیفه روزنامه‌نگار نشان دادن چیزهایی است که دیده نمی‌شود و پیدا کردن آدم‌های گمنام و ناشناخته است.»

او در ادامه به فاصله بین دانشگاه و روزنامه‌نگاری حرفه‌ای اشاره کرد و گفت: «روزنامه‌نگاران ایران آلام فراوانی دارند که از داغ و درفش تا مسائل حقوقی و معیشتی را دربرمی گیرد و دانشگاه هم نباید با این مصائب بیگانه باشد و از آن‌ها کناره‌گیری کند. درواقع روزنامه‌نگاری حرفه‌ای باید به دانشگاه نزدیک شود و دانشگاه هم به روزنامه‌نگاری حرفه‌ای.»

محمد قائد روزنامه‌نگار باسابقه و از دوستان حسین شهیدی به فرایند تهیه کتاب " روزنامه‌نگاری در ایران از رسالت تا حرفه " (نوشته حسین شهیدی) اشاره کرد و گفت: «به‌رغم آمادگی این کتاب برای انتشار هنوز مجوز چاپ آن صادر نشده که امیدواریم به‌زودی این مشکل برطرف شود.»

شکوفه شهیدی در پایان مراسم از تأسیس بنیادی به نام "شهیدی" برای انتقال میراث و داشته‌های او به نسل جدید روزنامه‌نگاری ایران، خبر داد.

ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار که در سفر به افغانستان از نزدیک با حسین شهیدی همکاری داشته، نیز به اهتمام او برای توانمندسازی روزنامه‌نگاران، به‌ویژه روزنامه‌نگاران زن در افغانستان اشاره کرد.

حسین شهیدی متولد ۱۳۳۳ سال گذشته در آستانه ۶۱ سالگی به دلیل بیماری قلبی در لندن درگذشت. او استاد برجسته روزنامه‌نگاری و پژوهشگری شناخته‌شده در این حوزه بود و در کشورهای منطقه چون اردن، لبنان، مصر، افغانستان و تاجیکستان به تدریس روزنامه‌نگاری پرداخته و روزنامه‌نگاران زیادی را تربیت‌کرده است. او همچنین استاد دانشگاه آمریکایی بیروت بود و با بی‌بی‌سی جهان همکاری داشت

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.