30 فروردین 1394

سهم محتوای فارسی در فضای وب چقدر است

30 فروردین 1394

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تحقق ۵۰ درصد اهداف برنامه پنجم توسعه در بخش ارتباطات پرسرعت کشور خبر داد و گفت: سهم محتوای فارسی موجود در فضای وب حدود ۰.۹ درصد است.

به گزارش مهر، نصرالله جهانگرد گفت: برنامه ریزی لازم در راستای افزایش سطح دسترسی مردم به منظور توسعه خدمات دولت الکترونیکی صورت گرفته که امیدواریم شاهد تحقق اهداف پیش بینی شده در این بخش برای سال ۹۴ باشیم؛ برهمین اساس یک برنامه مشخص برای افزایش سطح دسترسی مردم به خدمات تصویب شده که با حمایت مجلس و بر اساس منابع پیش بینی شده، در حال اجرا و پیاده سازی است.

وی ادامه داد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، باید تا پایان برنامه، ۶۰ درصد خانوارها به شبکه پرسرعت دسترسی داشته باشند که با توجه به آمار و اطلاعات موجود، برای تحقق این برنامه باید ۱۸ میلیون خط پرظرفیت ایجاد و به متقاضیان ارائه شود که تاکنون حدود ۵۰ درصد آن محقق شده است.

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: از سوی دیگر و با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، باید ظرفیت شبکه داخلی بین استانی به ۲۰ ترابایت و داخل شهری به ۶۰ ترابایت افزایش پیدا کند؛ همچنین ظرفیت اینترنت بین الملل نیز باید به چهار ترابایت افزایش پیدا کند تا در تعامل با شبکه پرظرفیت داخلی، امکان سرویس دهی با کیفیت بهتر برای کاربران را فراهم کند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه سال گذشته امکان ارائه خدمات نسل سوم و بالاتر موبایل برای تمامی اپراتورهای تلفن همراه کشور فراهم شد تصریح کرد: تا پایان سال ۹۳، بیش از ۲۰۰ شهر خدمات نسل سوم و ۵۰ شهر خدمات نسل چهارم را به متقاضیان عرضه کردند که با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان فصل جاری ۵۰۰ شهر خدمات نسل سوم را به مردم ارائه خواهند کرد.

وی تاکید کرد: با فراهم شدن زیرساخت های لازم، کسب و کارها در این بخش رونق گرفته به طوری که در حال حاضر بیش از ۲۵ هزار برنامه به زبان فارسی بر بستر اندروید تهیه و در دسترس کاربران تلفن همراه قرار گرفته است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اهمیت توسعه خط و زبان فارسی در فضای وب گفت: هم اکنون، میزان صفحات موجود در وب به زبان کشورها یکی از مولفه های تامین منافع ملی کشورها در فضای مجازی محسوب می شود؛ براساس اطلاعات موجود، محتوای فارسی موجود در فضای وب حدود ۰.۹ درصد از حجم شبکه های جهانی را به خود اختصاص داده و حجم صفحات فارسی حدود یک درصد از کل صفحات موجود در وب را تشکیل می دهد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)