30 فروردین 1394

بیانیه واشنگتن پست درباره جیسون رضاییان

30 فروردین 1394

ایران وایر:

مارتین بارون، سردبیر روزنامه واشنگتن پست در یادداشتی معترضانه، توضیحات تازه ای درباره پرونده جیسیون رضائیان، خبرنگار این روزنامه در تهران که در بازداشت به سر می برد، ارایه داده است.

وی در این بیانیه نوشته است: ​

می‌ خواهیم حقایقی را که به غلط در مورد جیسون رضاییان، خبرنگار «واشینگتن پست» در تهران، گزارش شده بیان کنیم. جیسون در حدود نه ماه حبس در ایران، همچنان از دسترسی به وکیل و مشاور حقوقی بی‌ بهره مانده، و این غیر قابل قبول است.

وقتی‌ یکشنبه، «آسوشیتد پرس» از خانم «لیلا احسان»، وکیل جیسون، نقل کرد که ایشان می‌‌توند «هر زمان» با جیسون دیدار کند، این سخنان مورد سوء تعبیر و سوء فهم واقع شد. جیسون هنوز هیچ گفت و گوی کافی و مفصلی با لیلا نداشته است. تنها دیدار آن‌ها چند هفته پیش در دفتر یک قاضی بوده، پیش از آنکه لیلا رسما به عنوان وکیل جیسون معرفی شود، آن‌ها حتی اجازه نداشتند که در مورد پرونده جیسون و یا اتهامات او، که هنوز نیز رسما و علنا اعلام نشده، صحبت کنند.

بناست جیسون و وکیلش هفته دیگر هم را ببینند. ولی‌ آن طور که خانواده جیسون مطلع شده، این جلسه - که قرار است بیش از یک ساعت به طول نکشد - صرفا در جهت آماده سازی برای محاکمه خواهد بود. تاریخ محاکمه به زودی توسط دادگاه انقلاب اسلامی تعیین خواهد شد. آن طور که به خانواده جیسون اعلام کرده اند، مراحل قضایی احتمالا از اوایل ماه آینده شروع خواهد شد.

تصور اینکه جیسون، یا هر کس دیگری، پیش از محاکمه، آن هم در خصوص اتهاماتی سنگین، تنها یک ساعت اجازه دیدار با وکیل خود را داشته باشد، حقیقتا هولناک است. این محدودیت‌های کافکایی، گویای بی‌ انصافی‌ها و بی‌عدالتی‌های شرم آوری است که ایران در هر مرحله از روند پرونده جیسون از خود نشان داده است.

جیسون یکی‌ از خبرنگاران معتبر «واشینگتن پست» است و هیچ گناهی مرتکب نشده، با این حال، از لحظه بازداشتش در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ تا به حال، با بازجویی‌‌هایی سخت و خشن، ماه‌ها زندان انفرادی، و شرایط بهداشتی نامناسبی رو به رو بوده که بر سلامت او تأثیری جدی گذاشته است.

از سوی دیگر، مسئول رسیدگی به پرونده او قاضی ابوالقاسم صلواتی است، که خود توسط اتحادیه اروپا به دلیل نقض حقوق بشر مورد تحریم قرار گرفته است. گزارش رسانه‌های نیمه رسمی‌ ایران نیز دربردارنده اظهارات موهوم و نامعقولی در مورد کار‌ها و فعالیت‌های جیسون هستند؛ این گزارش ها آشکارا بی‌ اساس اند.

ما از ایران می‌‌خواهیم تعهد خود را به انصاف، عدالت، و احترام به قوانینی که خود وضع کرده نشان دهد. هر تجدید نظر عادلانه‌ای در خصوص پرونده جیسون تنها به تبرئه و آزادی فوری و بی‌ قید و شرط او منجر خواهد شد

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)