28 فروردین 1394

همکار دویچه وله در چین به زندان محکوم شد

28 فروردین 1394

دویچه وله

دادگاهی در چین، جاو یو، روزنامه‌نگار مشهور این کشور را به اتهام افشای اسرار حزب کمونیست در یک پایگاه اینترنتی آمریکایی به ۷ سال زندان محکوم کرد. مقالات این زن منتقد ۷۱ ساله، در آنلاین بخش چینی دویچه وله منتشر می‌شد.

بنا بر دادخواست دادستان پکن، جاو یو، روزنامه‌نگار زن معروف چین، سند شماره‌۹ حزب کمونیست این کشور را در اختیار رسانه‌های خارجی گذاشته است. بر پایه‌ی گزارش خبرنگار پایگاه اینترنتی شبکه‌ی اول تلویزیون آلمان، "سند محرمانه" حزب کمونیست چین، هشدارهایی درباره‌ی آزادی رسانه‌ها و موازین جهانی حقوق بشر را دربر می‌گیرد.

مو شاو بینگ، وکیل این روزنامه‌نگار روز جمعه (۱۰ آوریل) رای دادگاه در مورد موکل خود را "مضحک" خواند و گفت «هیچ مدرکی به‌جز اعتراف جاو یو، ادعای دادستان را ثابت نمی‌‌کند.» به گفته‌ی این وکیل، اعترافات این تحلیل‌گر سیاسی، تحت شرایط دشوار و با تهدید به زندانی کردن پسر او در ماه مه سال گذشته گرفته شده و فاقد اعتبار است. او می‌گوید: «چندی پس از آن که موکلم به اصطلاح به گناه خود اعتراف کرد، آن را پس گرفت.»

اعتراض به رای دادگاه

رافائل دروزوسکی، سخن‌گوی اتحادیه‌ی اروپا، ضمن انتقاد به محاکمه‌ی جاو یو گفت که این رای نشانه‌ی سرکوب شدید فعالیت‌های آتی روزنامه‌نگاران، کنشگران حقوق بشر و بلوگرهای چین است که تنها از حق آزادی بیان خود استفاده می‌کنند.

ویلیام نی، سخن‌گوی سازمان عفو بین‌الملل در هنگ‌کنگ، نیز ضمن اعتراض به رای دادگاه، محاکمه‌ی این روزنامه‌نگار برجسته را "به‌سخره‌گرفتن عدالت و حمله به آزادی بیان" نامید و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط جاو یو شد. او گفت: «این روزنگار از ابتدا نمی‌بایست دستگیر و محاکمه می‌شد. سند شماره‌ی ۹ حزب کمونیست چین، چیزی جز شرح جهان‌بینی و دیدگاه یک حزب سیاسی نیست و اسرار محرمانه‌ی واقعی دولتی را در بر نمی‌گیرد‌.»

کارشناسان سیاسی معتقدند که دولت چین هر بررسی و پژوهشی را به عنوان "اسرار محرمانه‌ی‌دولتی" درجه بندی می‌کند. از جمله آمار مربوط به آلوده‌کردن محیط زیست، فعالیت‌های سرمایه‌گذاران و انتشار شمار اعدام‌های رسمی.

انتقاد از رهبر کنونی چین

جاو یو که پیش از دستگیری، به مدت یک سال ممنوع‌القلم بود، در سال‌های دهه‌ی ۱۹۹۰ نیز یک بار به اتهام "افشای اسرار دولتی" به ۶ سال زندان محکوم شده بود. این روزنامه‌نگار که جوایز جهانی بسیاری را از آن خود کرده، در سال ۲۰۱۳، در مقاله‌ای تحلیلی از روش‌های دیکتاتورمنشانه‌ی شی جین پینگ، رهبر کنونی چین، پیش از رسیدن به قدرت انتقاد کرده بود.

شی جین پینگ پاییز سال گذشته به ریاست حزب کمونیست و نیز ریاست کمیسیون مرکزی ارتش انتخاب شد. رأی‌گیری در این باره روز پنج‌شنبه (۱۴ مارس ۲۰۱۴) در کنگره ملی خلق چین صورت گرفت. او پیش از احراز سمت دبیرکلی حزب کمونیست گفته بود که برای بهبود شرایط زندگی، اجرای اصلاحات اقتصادی و مبارزه با فساد اقتصادی تلاش خواهد کرد.

۱۵ هیئت حقوقی از کشورهای غربی از مقامات اداری چین خواسته بودند که در جلسات محاکمه‌ی جاو یو شرکت کنند. جریان دادگاه این روزنامه‌نگار که همکار تحریریه‌ی بخش چینی دویچه وله هم بود، بدون حضور هیئت‌های بین‌المللی و تحت مراقبت‌های شدید امنیتی برگزار شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)