28 فروردین 1394

حملات سايبری ایران علیه آمریکا «پیچیده‌تر شده است»

28 فروردین 1394

رادیو فردا

گزارشی که با همکاری يک شرکت خصوصی منتشر شده نشان می‌دهد ايران خطر سايبری رو به افزايشی برای آمريکا است و در ماه‌های گذشته حمله‌های سايبری آن پیچیده‌تر شده است.

به گزارش روز پنجشنبه ۲۷ فروردين خبرگزاری فرانسه، اين تحقيق که کار مشترک مرکز تحقيق «امريکن اينترپرايز اينستيتو» و شرکت خصوصی امنيت سايبری «نورث» است می‌گويد که «ايران به دنبال نقاط آسيب‌پذير در زيرساخت‌های (سايبری) آمريکا است.»

در اين تحقيق آمده است: «ايران در حال تبديل شدن به يک خطر فزاينده سايبری برای آمريکا و متحدانش است».

اين گزارش می‌گويد: «ايران توان سايبری خود را به شکل فزاینده‌ای افزایش داده است و توانسته وارد شبکه‌هايی با توان دفاعی خوب و بالا در آمريکا و عربستان سعودی شود و اطلاعات حساس آنها را جمع‌آوری کرده يا از بين ببرد».

اين گزارش می‌گويد به رغم تحريم‌هايی که بر ايران اعمال شده است، حمله‌ هکر‌ها و عمليات سايبری جاسوسی ايران بيشتر شده است.

شرکت خصوصی «نورث» گفته که برای تهيه اين گزارش از ميليون‌ها حسگر استفاده کرده است. روش کار اين طور بوده که اين حسگرها در شبکه‌‌های حساسی چون بانک‌ها و صنايع برق پخش شده‌اند تا بيشترين تمايل هکرها را رديابی کرده و آمار آن را بگيرند.

اين شرکت می‌گويد ايران در حال انجام حملات سايبری از داخل و از خارج از خاک خود است.

در اين گزارش آمده که احتمال دارد شرکت‌ها و سرور‌های پرقدرت با حضور برخی از سرورهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پذيرای ديگر شبکه‌های کامپيوتری در غرب باشند که اين حملات را سازماندهی می‌کنند.

در اين تحقيق آمده است: «فقط با ثبت‌نام و پرداخت هزينه ورود به برخی سرويس‌های مجازی که برای خدمت‌رسانی به شهروندان عادی ساخته شده است، سرويس‌های امنيتی ايرانی و کاربران عادی می‌توانند ابزارهای پيشرفته‌ای که غرب برای بستن راه ورود آن‌ها ساخته است را دور بزنند».

اين گزارش می‌گويد عمليات هکری خارج از مرزهای ايران را شرکت‌های غربی صاحب نرم‌افزارها و سيستم‌ها می‌توانند پاسخ دهند. اين شرکت‌ها می‌توانند با سازمان‌های ايرانی که از پيش در فهرست سياه قرار گرفته و يا نهادهای مرتبط با شبه‌نظاميان قطع همکاری کرده و ديگر به آن‌ها سرويس ندهند.

اين گزارش می‌گويد ايران در حالی خطر سايبری خود را افزايش داده که کماکان چين و روسيه، بزرگترين خطر‌های ديجيتالی محسوب می‌شوند.

حمله هکرها به کازينوها و بانک‌ها

جيمز کلپر سه ماه پيش گفته بود بر اساس مدارک محرمانه، کازينوی «سند» در لاس‌وگاس مورد حمله قرار گرفته و برخی خدمات آن برای ساعاتی قطع شد.

شلدون ادلسون، صاحب اين کازينو در سال ۲۰۱۳ گفته بود «بايد با بمب اتمی به ايران حمله کرد».

بر اساس اين گزارش، شماری از مقامات امنيتی آمريکايی گفته‌اند ايران همچنین در حمله به بانک‌های آمريکايی در سال ۲۰۱۱ و نيز حمله بدافزاری به شرکت نفت و گاز عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ دست داشته است.

اين گزارش می‌گويد توان سايبری ايران پس از حمله سايبری موسوم به «استاکس نت» در ايران افزايش يافته است. گفته شده که اين حمله با هدف حمله به تاسيسات غنی‌سازی اورانيوم صورت گرفته بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)