26 فروردین 1394

اتحادیه اروپا گوگل را به نقض حقوق رقبای خود متهم کرد

26 فروردین 1394

رادیو زمانه

اتحادیه اروپا چهارشنبه ۱۵آوریل/۲۶ فروردین، شرکت گوگل را به نقض گسترده حقوق رقبای خود متهم کرد.

گوگل متهم‌شده که موتور جستجوگر خود را به نفع خود و خدمات خرید خود تنظیم می‌کند و حقوق رقبایش را در نظر نمی‌گیرد.

مارگارت وستاگر، کمیسر رقابت تجاری اتحادیه اروپا گفته است که تکنولوژی‌های غول پیکر آمریکایی با برخورد‌هایی ناعادلانه در حال تسلط یافتن بر دیگر رقبای خود هستند. او از صدور بیانیه‌ای که در آن تمام اتهامات گوگل ذکر شده خبر داد.

در این بیانیه قرار است چگونگی نقض قانون رقابت تجاری اتحادیه اروپا و تقلب در موتور جستجو‌گر نیز شرح داده شود.

همچنین اتحادیه اروپا پرونده‌ای برای تحقیق در مورد سیستم عامل اندروید که وابسته به گوگل است، باز کرده است.

اتهام‌های دیگر گوگل شامل سیستم انحصاری تبلیغات و نسخه‌برداری از رقبای خود است.

وستاگر گفته است: «من نگران خدمات‌رسانی ناعادلانه شرکت گوگل هستم. این شرکت قانون رقبای تجاری اتحادیه اروپا را دور می‌زند.»

این اتهام می‌تواند در صورت اثبات برای گوگل تا ۶/۶ میلیارد دلار جریمه به همراه داشته باشد؛ یعنی ۱۰ درصد از فروش سالانه گوگل.

پرونده اتحادیه اروپا علیه گوگل یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پرونده‌ها در این زمینه در چند سال اخیر است و در حالی مطرح می‌شود که جریانی از مخالفت‌های سیاسی در اروپا علیه تسلط تکنولوژیک کمپانی‌‌های آمریکایی از جمله گوگل وجود دارد. این پرونده از سال ۲۰۱۰ در جریان است.

اتحادیه اروپا پرونده‌های متفاوتی در این باره به جریان انداخته است. شرکت مایکروسافت نیز در یک دهه اخیر از سوی اتحادیه اروپا به جریمه‌ای بیش از ۳۴/ ۲ میلیارد دلار محکوم شده است.

گوگل در ابتدا به عنوان یک شرکت خصوصی در چهارم سپتامبر ۱۹۹۸ در کالیفرنیای آمریکا ثبت شد. سهام این شرکت اولین بار در ۱۹ اوت ۲۰۰۴ به فروش رسید. هدف گوگل از فعالیت‌هایش، «سازماندهی کردن اطلاعات دنیا و دسترس‌پذیر کردن آن‌ها برای عموم» بوده و شعار غیر رسمی آن از آغاز تا به حال «شرور نباشید» بوده است.

اولین بودجه گوگل چیزی در حدود ۱۰۰ هزار دلار بود که به نام شرکت سان مایکروسیستم ثبت شده بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)