25 فروردین 1394

تبلت‌ احساسات کودکان را جریحه‌دار می‌کند

25 فروردین 1394

خودنویس- محمد تاج دولتی:

محققان هشدار داده‌اند که استفاده از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها برای منحرف کردنِ توجه کودک، می‌تواند برای رشد احساسات اجتماعی او مضر باشد. بنا به گزارشِ گاردین و به گفته‌ی محققان، «استفاده از تلفن‌ها هوشمند و تبلت‌ها برای ساکت نگه داشتن نوزادان، مانع از یادگیری خودتنظیمی آنان می‌شود.»

محققان دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه بوستون در یادداشتی در نشریه‌ی Pediatrics گونه‌های قابلِ دسترسِ رسانه‌های تعاملی را مورد بررسی قرار داده‌اند و سوالات مهمی را در رابطه با استفاده از آنها به عنوان ابزار آموزشی مطرح کرده‌اند.

آنان هشدار داده‌اند که استفاده از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها برای منحرف کردن توجه کودک می‌تواند برای رشد احساسات اجتماعیِ او مضر باشد، و این سؤال را مطرح کرده‌اند که «اگر این ابزارها به روشی عادی برای آرام کردن و منحرف کردن توجه کودکان خردسال تبدیل شوند، آیا آنان قادر به پرورش ساز و کار داخلی خودتنظیمی خود خواهند بود؟»

Jenny Radesky استاد بالینی تکامل رفتاری کودکان در دانشگاه بوستون با انتشار یافته‌های خود از پدران و مادران خواسته است تا تعاملِ مستقیم انسان با انسان را با فرزندانی خود افزایش دهند.

او همچنین خانواده‌ها را به برقراری تعامل اختصاصی بیشتر تشویق کرده است و پیشنهاد می‌کند تا کودکان از یک ساعت تعیین شده‌ برای دوره‌همی خانواده و گذراندن وقت با خویشاوندان، بدون دخیل بودن تلویزیون و تلفن‌های هوشمند، بهره‌مند شوند.

محققان به این موضوع اشاره کرده‌اند که «شواهدِ بسیاری وجود دارد که کودکانِ زیر ۳۰ ماه نمی‌توانند بیشتر از آنچه در تعامل با انسان می‌آموزند از تلویزیون و ویدئو بیاموزند.» و خاطر نشان کرده‌اند که «مطالعات کلی بر روی اپلیکیشن‌های تعاملی گوشی‌های هوشمند نیز نتایجی مشابهی را نشان می‌دهند.»

Radesky می‌گوید «درباره‌ی این موضوع به خوبی مطالعه شده است که افزایش زمان استفاده از تلوزیون، باعثِ کاهش رشد مهارت‌های زبانی و اجتماعی کودک می‌شود، و تلفن‌های هوشمند نیز به صورت مشابه زمان استفاده از ابزار را جایگزین تعامل انسان با انسان می‌کنند.»

او همچنین می‌نویسد: «استفاده از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها می‌تواند روی توانایی پرورش همدلی و مهارت حل مشکلات و عناصر تعامل اجتماعی تداخل ایجاد کنند، که عمده‌ی این مهارت‌ها در زمان بازی‌های بدون ساختار و در ارتباط با هم سالان آموخته می‌شوند.»

«این دستگاه‌ها ممکن است جایگزین فعالیت‌های دست بشوند، فعالیت‌هایی که برای تکامل مهارت‌های حسی-حرکتی و تصویری-حرکتی مهم هستند. این مهارت‌ها در یادگیری و استفاده از ریاضیات و علوم اهمیت دارند.»

نکته‌ی مهمی که محققان به آن اشاره کرده‌اند و اهمیت ویژه‌ای در رشد و پرورش کودکان دارد، آموزش مهارت‌های اجتماعی است، چرا که این مهارت‌ها از آن جنس آموزش‌هایی نیستند که کودکان، خصوصا کودکان خودسال، قادر به یادگیریِ آنها از طریق دستگاه‌های هوشمند باشند.

آنچه در آموزش‌های اولیه‌ی مهارت‌ها اجتماعی مهم است این است که بدلیل عدم درک دقیق کودک از محیط و اشیا، بهترین و شاید تنها روش تأثیرگذار، انتقال مهارت‌های اجتماعی از طریق تعامل مستقیم انسانی است، چه بسا حتی در سنین بالاتر نیز این تنها تعاملات و ارتباطات مستقیم انسانی هستند که منجر به تکامل مهارت‌ها و احساسات اجتماعی می‌شوند.

Jenny Radesky، نویسنده‌ی این یادداشت در نشریه Pediatrics، در انتهای مطلب خود اضافه کرده است «در حال حاضر، وقتی به رسانه‌های گوشی‌های هوشمند می‌رسیم، بیشتر سؤال وجود دارد تا پاسخ» و به والدین پیشنهاد کرده است که اپلیکیشن‌ها را پیش از آنکه به کودک اجازه‌ی استفاده از آنها را بدهند، امتحان کنند.

تابستان، ویندوز ۱۰ و ۱۹۰ کشور جهان

نسل جدید سیستم عامل ویندوز که تا چند ماه آینده به بازار ارائه می‌شود، دارای سیستم ورود از طریق ویژگی‌های بیولوژیک افراد است.

شرکت مایکروسافت می‌خواهد در تابستان پیش رو، ویندوز ۱۰ نهایی را برای عموم ارائه کند و می‌خواهد به جای پسورد، از روش‌های بیولوژیک برای ورود به آن بهره بگیرد.

ویندوز ۱۰ قرار است در ۱۹۰ کشور جهان و به ۱۱۱ زبان ارائه شود. ویندوز با داشتن بیش از ۱/۵ میلیارد کاربر در سطح جهان، که صد‌ها میلیون آن در چین هستند، وسیع‌ترین سیستم عامل جهان محسوب می‌شود.

ویندوز ۱۰ که قرار است برای کسانی که ویندوز ۷ یا ۸ را خریداری کرده‌اند، فعلا رایگان باشد، برای همه دستگاه‌ها از دسکتاپ‌ها تا گوشی‌های هوشمند یکسان خواهد بود.

نام ویژگی جدید ویندوز ۱۰ که می‌خواهد از ویژگی‌های فیزیکی افراد برای ورود به حسابشان استفاده کند Windows Hello است. در این روش افراد می‌توانند از طریق شناسایی چهره، اثر انگشت یا چشم وارد ویندوز شوند.

ویندوز ۱۰ را می‌توانید به حای دانلود از سرورهای مایکروسافت، از روی سیستم‌های دیگر نیز دانلود کنید.

باید منتظر بود و دید که آیا ویندوز ۱۰ می‌تواند آبروی در معرض خطر مایکروسافت را دوباره زنده کند یا نه.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)