24 فروردین 1394

خبرگزاری فارس جیسون رضاییان را به جاسوسی متهم کرد

24 فروردین 1394

رادیو زمانه

خبرگزاری «فارس» نوشته است که جیسون رضاییان در ارتباط با سازمان امنیتی «سیا» دستگیر شده است. این خبر در رسانه‌های آمریکایی بازتاب پیدا کرده است و خبرنگاران و همکاران رضاییان را نگران کرده است.

با وجود گذشت بیش از ۸ ماه از بازداشت رضاییان، وکیل او هنوز اعلام نکرده است که او تفهیم اتهام شده است.

«آسوشیتدپرس» خبر روز یکشنبه ۲۳ فروردین ماه «فارس نیوز» را بازتاب داده و نوشته است که این خبرگزاری جیسون رضاییان، خبرنگار «واشنگتن‌پست»، را به ارتباط با سازمان‌های امنیتی آمریکایی متهم کرده است.

خبرگزاری «فارس» که با نهادهای امنیتی در ایران ارتباط دارد می‌نویسد که آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ خواستار آزادی جیسون رضاییان، خبرنگار ایرانی-آمریکایی، شده است.

این خبرگزاری بدون اینکه ادعا کند که اتهامی که به رضاییان وارد کرده است، جنبه‌ای رسمی دارد می‌گوید که او در ارتباط با یک روزنامه‌نگار ایرانی دیگر به اتهام «جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی» توسط دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی دستگیرشده است.

فارس رضاییان را به «فروش اطلاعات اقتصادی و صنعتی ایران» متهم کرده است.

فارس همچنین گزارش می‌دهد که پرونده رضاییان برای رسیدگی در اختیار شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی قرار گرفته است. این روزنامه منبع این اطلاعات را مشخص نکرده و همچنین هیچ مقام قضایی جمهوری اسلامی هم این اتهامات را تأیید نکرده است.

لارا روزن، خبرنگار «المانیتور» در واکنش به خبر «فارس نیوز» در توئیتر نوشت: «نه ماه است که او را نگه داشته‌اند و هنوز مشخص نیست که به چه اتهام‌های ساختگی‌ای.»

مقاله فارس بیش از آنکه در مورد اتهام‌های وارد شده به رضاییان باشد، پرونده‌سازی امنیتی برای چندین روزنامه‌نگار ایرانی ساکن آمریکاست. با این حال رسانه‌های آمریکایی، خبر فارس را به عنوان گزارشی از اتهام‌های رضاییان منتشر کرده‌اند.

جیسون رضاییان، ۳۱ تیرماه سال ۱۳۹۳ به همراه همسرش، یگانه صالحی، در تهران دستگیر شد. در زمان دستگیری رضاییان به عنوان خبرنگار واشنگتن‌پست در دفتر تهران این روزنامه مشغول به کار بود.

رضاییان در آمریکا متولد و بزرگ شده است و دستگیری او واکنش همکاران رسانه ای‌اش را به دنبال داشت. غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران، چند روز پس از بازداشت رضاییان اظهار داشت که او «برای پاسخ به برخی سئوالات بازداشت شده» است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، یک هفته پس از بازداشت رضاییان، خواستار آزادی او شد.

۲۴ دی‌ماه نیز عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که پرونده جیسون رضاییان با صدور کیفرخواست جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارسال شده است.

چهاردهم مهرماه همسر جیسون رضاییان، یگانه صالحی که عکاس خبری روزنامه «نشنال» بود و در ابوظبی کار می‌کرد، به قید کفالت آزاد شد. معاون اول قوه قضاییه‌‌ همان روز در نشست خبری خود در پاسخ به سئوال خبرنگاری در این خصوص گفت: «در رابطه با خبر آزادی که شما می‌گویید اطلاعی ندارم اما از‌‌ همان مجموعه‌ای که در روزهای اول بازداشت شدند ابتدا یک نفر و مدتی بعد نفر دیگری آزاد شد و همچنین در رابطه با این پرونده هنوز کیفرخواست صادر نشده است.»

وکیل یا خانواده رضاییان به اتهام‌های خبرگزاری فارس، هنوز واکنشی نشان نداده‌اند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)