22 فروردین 1394

شمارش معکوس برای فاز دوم فیلترینگ هوشمند

22 فروردین 1394

ایران وایر-سعید جعفری:

گزارش خبرگزاری‌های ایران حاکی‌ست که وزارت ارتباطات در صدد اجرایی کردن دومین فاز از پروژه «فیلترینگ هوشمند» در سه ماهه نخست سال جاری است.

فیلترینگ هوشمند پروژه‌ای است که مسئولان جمهوری اسلامی از چند ماه قبل خبر راه‌اندازی آن را اعلام کرده‌اند که بر اساس آن قرار است بخش‌هایی از محتوای وب‌سایت‌ها را فیلتر کنند.

فاز نخست این پروژه پیش از عید امسال اجرایی شد و همزمان با اجرای این پروژه، گزارش‌هایی از اختلال در برخی شبکه‌های اجتماعی، از جمله اینستاگرام منتشر شد.

اکنون خبرگزاری ایسنا گزارش داده که شمارش معکوس برای اجرای دومین فاز پروژه فیلترینگ هوشمند آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، فاز اول این طرح یک ماه، فاز دوم سه ماه و فاز سوم ۶ ماه طول خواهد کشید، بنابراین انتظار می‌رود در ماه‌های اولیه سال ۹۴ شاهد اجرای فاز دوم این طرح باشیم.

نخستین زمزمه‌ها درباره‌ی اجرای «فیلترینگ هوشمند» در ایران پاییز سال گذشته و پس از امضای قراردادی بین «روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت» و «پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات» آغاز شد.

در آن زمان خبرگزاری دانشجو اعلام کرد که این طرح امکان «تفکیک و پالایش صفحات اینترنتی» را به صورت هوشمند فراهم می‌کند و سایت‌هایی که به گفته‌ی این خبرگزاری «مجرمانه» خوانده شده‌اند، به صورت کامل مسدود نمی‌شود.

تا پیش از راه‌اندازی رسمی پروژه فیلترینگ هوشمند، مسئولان مخابراتی و سیاسی در ایران بارها درباره‌ی این طرح اظهار نظر کردند.

چندی پیش محمود خسروی، معاون وزیر ارتباطات ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت پروژه‌ی فیلترینگ هوشمند ۴ هدف اصلی خواهد داشت: «هدفمند کردن فیلترینگ، احراز هویت کاربران در زمان دسترسی، استفاده از نرم افزارهای بومی شرکت های دانش بنیان و نیز تعیین دسترسی به اینترنت متناسب با شرایط کاربر.»

پیش از او نیز محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، «ثبت هویت کاربران» که یکی از طرح‌های ۴ گانه مورد اشاره محمود خسروی است را تشریح کرده بود.

او گفته بود که «با اجرای این طرح و با هویت بخشی به کاربران هیچ کاربری نخواهیم داشت که با هویت نامعلوم از اینترنت استفاده کند.»

به گفته محمود واعظی با اجرای طرح جدید «کاربر با یک تابلو و هویت مشخص از اینترنت استفاده می‌کند و همانطور که شماره تلفن و موبایل به مشترکان هویت می بخشد، شماره اینترنت نیز می تواند به کاربری که از این فضا استفاده می کند، هویت بدهد.»

کارشناسان امنیت دیجیتال نسبت به موفقیت پروژه فیلترینگ هوشمند خوشبین نیستند. چندی‌ پیش امین ثابتی، پژوهشگر و کارشناس امنیت دیجیتال در گفتگو با ایران وایر گفته بود که به اعتقاد او فیلترینگ هوشمند در عمل کارآیی چندانی ندارد.

به گفته‌ی این پژوهشگر اینترنت «وب‌سایت‌هایی مانند فیس‌بوک به دلیل آنکه از گواهینامه امنیتی اس‌اس‌ال استفاده می‌کنند، امکان رصد محتوای داخل آنها وجود ندارد.»

این کارشناس امنیت دیجیتال گفته بود که دولت ایران برای اجرای فیلترینگ هوشمند تنها یک راه حل دارد و آن هم دعوت از مردم برای عضویت در شبکه‌های اجتماعی داخلی است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)