18 فروردین 1394

رحمانیان: وقتی کشور تعطیل است روزنامه ها از چه بنویسند

18 فروردین 1394

مدیرمسوول روزنامه شرق با تعطیلی مطبوعات در ایام نوروز مخالفتی ندارد و عنوان می‌کند: در نوروز خبر خاصی نیست؛ روزنامه‌ها هم برای پر کردن صفحاتشان با زحمت مواجه می‌شوند.

او در عین حال می‌گوید: ایام نوروز کشور تعطیل است و مردم اخبار را رصد نمی‌کنند. وقتی کشور تعطیل است رسانه چه خبری را پوشش دهد.

مهدی رحمانیان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی تعطیلی طولانی مطبوعات در تعطیلات نوروز و عواقب آن اظهار کرد: در ایام نوروز کشور تعطیل است و مردم اخبار را رصد نمی‌کنند؛ یعنی خبر جدی وجود ندارد. هر چند در این میان بحث مذاکرات هسته‌ای یک استثنا بود؛ بنابراین بهترین فرصت است که نیروهای مطبوعات در این فرصت استراحت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که در وضعیت حساس کشورمان در ایام تعطیل که با مذاکرات هسته‌ای روبرو بود آیا نمی‌طلبید برخی از مطبوعات فعال باشند؟ عنوان کرد: مذاکرات هسته‌ای یک استثنا بود هر چند بنای خودمان این بود که اگر مسئله هسته‌ای روز سه‌شنبه به نتیجه برسد ویژه‌نامه دربیاوریم، اما این مذاکرات به وقت اضافه کشیده شد و اگر به ضربات پنالتی کشیده می‌شد که به نفع ما بود این اتفاق نیفتاد.

او با تأکید بر این مطلب که در نوروز خبر خاصی وجود ندارد، گفت: روزنامه‌ها حتی برای پر کردن صفحات‌شان با زحمت مواجه می‌شوند و از طرفی فرصت دیگری برای تعطیلات ندارند در نتیجه مخالفتی با تعطیلات مطبوعات در ایام نوروز ندارم و فکر می‌کنم خوب است؛ البته اگر برخی از مطبوعات با کم کردن صفحات منتشر بشوند نیز خوب است.

رحمانیان در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود در مقایسه مطبوعات خارجی با مطبوعات کشورمان که آیا آن‌ها نیز با تعطیلی طولانی مواجه می‌شوند؟ گفت: تعطیلی مطبوعات خارجی مثل تعطیلی‌ کشورمان طولانی نیست هر چند شرایط آن‌ها با ما قابل مقایسه نیست. وقتی کشور تعطیل است رسانه چه خبری را پوشش دهد. در کشور ما برای ایام نوروز یک هفته هم پیشواز می‌روند و واقعا تعطیل می‌شوند.

مدیرمسوول روزنامه شرق در پایان گفت‌وگوی خود فعال بودن مطبوعات در ایام تعطیل را مستلزم چرخه‌ای دانست که توزیع و فعال بودن دکه‌ها مشمول آن است.

او گفت: مطبوعات خارجی در بین‌التعطیلی‌ها تعطیل هستند اما در کشور ما این گونه نیست. اگر بخواهیم در تعطیلی‌ها فعال باشیم به مشکل برمی‌خوریم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)