18 فروردین 1394

ممنوعیت شبکه‌های اجتماعی در ترکیه در حال لغو است

18 فروردین 1394

بی بی سی فارسی- در پی رعایت دستور دادگاه ترکیه از سوی شبکه‌های اجتماعی فیس بوک و توییتر، دسترسی به این دو شبکه در ترکیه از نو آغاز شده است.

این محدودیت‌ها پس از آن اعمال شد که تصویر گروگان گرفته شدن یک بازپرس ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت توسط دو فرد مسلح بر روی شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

بنا برگزارش‌ها این افراد مسلح از گروه‌های چپ افراطی بودند. دو مهاجم و فرد گروگان در پی تیراندازی جلوی ساختمان دادگستری استانبول در عملیات پلیس کشته شدند.

این دادستان ترکیه که محمد سلیم کیراز نام داشت در حال تحقیق در مورد مرگ برکین الوان شهروند ترکیه بود که در جریان تظاهرات مربوط به پارک گزی در اثر اصابت گلوله گاز اشک آور پلیس به سرش کشته شد.

آنگونه که خشایار جنیدی خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در استانبول می‌گوید دسترسی به شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، یوتیوب و فیس بوک با آغاز ساعت کار اداره‌های دولتی در روز دوشنبه عملا غیرممکن شد.

محدودیت دسترسی به فیس بوک خیلی زود برطرف شد اما امکان استفاده از توییتر و یوتیوب تا عصر به وقت محلی وجود نداشت.

به گفته خبرنگار ما بسیاری از کاربران ترکیه‌ای که سال گذشته نیز با فیلتر توییتر و یوتیوب از سوی دولت مواجه شده بودند، توانستند با استفاده از نرم افزارهای دور زدن فیلترینگ به این شبکه‌های اجتماعی دست پیدا کنند.

مقامات ترکیه تصویرهای منتشر شده را تبلیغات ضد دولتی خواندند و دسترسی به به این شبکه‌ها را ممنوع کردند.

دولت ترکیه پیش از محدود کردن شبکه‌های اجتماعی تلاش کرد مانع انتشار تصاویر این گروگانگیری در روزنامه‌های کشور شود.

دولت ترکیه این روزنامه‌ها را متهم به اشاعه "تبلیغات تروریستی" برای "حزب جبهه انقلابی آزادی‌بخش خلق" کرده است.

دولت ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا این حزب را گروهی تروریستی اعلام کرده‌اند. یک مقام ارشد دولت ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته است: " همسر و فرزندان آقای کیراز عمیقا ناراحتند. تصاویر همه جا پخش شده است."

در مجموع دسترسی به ۱۶۶ وب سایت که تصویر منتشر شده از این گروگانگیری توسط جبهه انقلابی آزادی بخش خلق را در صفحه خود گذاشته بودند محدود شده بود.

شبکه فیس بوک پیش از به پایان رسیدن ضرب الاجل دادگاه برای حذف تصویر، از حکم دادگاه پیروی کرد و در پی آن رفع محدودیت شد.

مذاکرات درباره لغو محدودیت درباره شبکه یوتیوب در جریان است.

این اولین بار نیست که دولت ترکیه دسترسی به شبکه های اجتماعی را محدود می‌کند. در آستانه انتخابات سال ۲۰۱۴ و انتشار فایل صوتی که ظاهرا پرده از فساد مقامات ارشد دولت برمی‌داشت، دسترسی به این شبکه ها محدود شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)