18 فروردین 1394

یادداشتی از ابوالفضل فاتح/ آنها «خبرنگار» بودند

18 فروردین 1394

سایت جماران: ابوالفضل فاتح بنیانگذار و اولین مدیرعامل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در گرامیداشت دو خبرنگار ایرانی که در سقوط هواپیمای آلمانی جرمن وینگز جان باختند، یادداشتی نوشته است. متن کامل این یادداشت را در زیر می خوانید:

بسمه تعالی

خبر " روایت ساده از رخدادها" نیست و خبرنگار را هم نمی توان صرفا به "راوی مکانیکی" خبر تنزل داد. " خبرنگار " بعد جدا نشدنی از "روایت خبر" است و هر خبر آمیخته ای از ذهن و دانش و باور خبرنگار از رخداد است و به اصطلاح بین خبرنگار و رخداد رابطه ای دیالکتیکی برقرار می شود که محصول آن "خبر" است؛ تا جایی که دیگر هیچ خبری را بدون شناخت خبرنگار و رسانه اش نمی توان مورد داوری و قضاوت قرار داد. خبرنگاران و رسانه ها به ارتفاع خبرشان، ارتفاع یا تنزل می یابند و به کیفیت خبرشان واجد هویت یا بی هویتی می شوند و اوج و حضیض را تجربه می کنند.

ایران عزیز حدود دو دهه است که به دورانی متفاوت از خبر و خبرنگاری پای نهاده است. از ویژگی های این دوران، نقش آفرینی بیشتر خبرنگاران در " روایت چند بعدی" از رخداد ها و روندهاست. بسیاری از خبرنگاران و رسانه ها به دلایلی روشن، وظایفی را بر عهده گرفته اند که روایتشان از رخدادها منزلتی ویژه یافته و با تاثیری "جهت آفرین" به بخشی جداناشدنی از تحولات و هویت جامعه تبدیل شده اند. ایرانیان اینک به خبرنگاران به چشم دیگری می نگرند و آنان را "چشم بیدار" خود می دانند . از این روست که دیگر خبرنگار و رسانه یک عنصر کم تاثیر و فراموش شدنی در پهنه جامعه تلقی نمی شود و هیچ مقام و فردی نمی تواند آنان را نادیده بگیرد. خبرنگار اگر نقش خود را به خوبی بشناسد و قلم خود را اجیر و ماجور منافع بی دلیل این و آن نسازد، دیگر در حد یک نام باقی نمی ماند و تا حد عناصر مثبت ماندگار جامعه اش ارتفاع می یابد، همانگونه که اگر قلم بفروشد و دروغ بپروراند و ترهات ببافد، به عنصری تهی و منفی بدل خواهد شد.

خبر سانحه یا بهتر بگویم جنایت سقوط عمدی هواپیمای جرمن وینگز ، یک تراژدی تکان دهنده و غم انگیز برای مردمان جهان بود. در این میانه نام دو عزیز از دست رفته ایرانی آقایان میلاد حجت الاسلامی و حسین جوادی در صدر نام های کشته شده گان حادثه قرار گرفت و در رسانه های جهان بازتابی گسترده یافت. دلیل این تمایز روشن است: آنان خبرنگار بودند.

عواطف مردم شریف و مهربان ایران به جهت از دست دادن دو هموطن خبرنگار در کنار سایر جانباختگان بی گناه هواپیما، عمیقتر و گداخته تر با این غم، آمیخته و جریحه دار شد و جامعه دردمند رسانه ای ایران نیز بهاری غم انگیز را در فقدان عزیزان خود آغاز کرد.

برای این عضو کوچک جامعه رسانه ای ایران، که سالها نظاره گر جوشش و رویش خبرنگاران خلاق و معزز ایسنا بوده ام، درک عشق و امید نهفته در دل جوانان خبرنگار و لحظات پر اشتیاقی که برای ثبت لحظه لحظه های هر رخداد می گذرانند و خطراتی که به جسم و جان عزیزشان هموار می کنند، دشوار نیست. می دانم و می فهمم که این دو عزیز سفرکرده، با چه اشتیاقی پای به این سفر گذاشته و در جستجوی چه بوده اند. افسوس که این بار آنان به جای خبرنگاری، خود عین "رخداد" و واژه های "خبر" شدند و روایت خود را به ما سپردند.

به شهادت همکاران، خبرنگاری برای این دو عزیز بیش از آنکه یک شغل باشد یک عشق برای ایفای وظیفه ی آگاهی بخشی به مردم بود. آنان خبرنگارانی باصفا، صادق و با هویت بودند که در حین ماموریت، دور از وطن و مظلومانه پر کشیدند. آنان نامشان ماندگار خواهد بود، همچنانکه نام عزیزانی چون قریب، عمرانی و صارمی و بسیاری دیگر از شهیدان، آسیب دیدگان و تلاش گران با هویت عرصه خبر و قلم درخشان خواهد ماند.

یادشان به خیر و روحشان قرین رحمت خداوندی باد

ابوالفضل فاتح

۱۲ فروردین ۱۳۹۴

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)