16 فروردین 1394

تلاش ایران برای جایگزینی یک اپلیکیشن ایرانی به جای وایبر

16 فروردین 1394

ایران وایر-سعید جعفری:

همزمان با گسترش روزافزون استفاده ایرانیان از نرم‌افزار پیام‌رسان «وایبر»، گزارش شده که نسخه ایرانی این نرم‌افزار با عنوان «ParsApp» در حال طراحی است و در نیمه دوم سال جاری رونمایی خواهد شد.

مجید رضازاده، رئیس مرکز توسعه پیگشیری سازمان بهزیستی ایران از طراحی نسخه ایرانی وایبر به نام «پارس اپ» خبر داده و گفته است: «در تلاش هستیم نسخه وب، آندروید و سپس IOS این اپلیکیشن را به تدریج طراحی و اجرا کنیم».

رضازاده در ادامه مدعی شده نرم‌افزارهایی همچون وایبر و واتس‌اپ «فاقد امنیت لازم هستند». او اضافه کرده: «ما در تلاش هستیم تا محتواهای مربوط به سلامت روانی، جسمی، اجتماعی و غیره را که در حال حاضر از طریق کتاب، کلاس، کارگاه‌ها و غیره ارائه می‌شود، وارد این برنامه کنیم و در گروه‌ها جهت محتواسازی منتشر کنیم.»

این درحالی است پیش از این رئیس پلیس فتای ایران اعلام کرده بود که پیام‌های خصوصی در وایبر توسط نیروهای پلیس این کشور قابل کنترل است که البته این سخنان از سوی شرکت وایبر رد شد.

وایبر ایرانی؛ تلاشی دیگر برای کنترل ارتباطات

خبر انتشار طراحی نسخه ایرانی وایبر در شرایطی منتشر می‌شود که به تازگی دولت ایران از راه‌اندازی دو موتور جستجوی ایرانی «با هدف مقابله با گوگل» خبر داده است.

برای این دو موتور جستجو که «پارسی‌جو» و «گُرگُر» نام دارند، میلیاردها تومان هزینه شده است.

سرمایه‌گذاری کلان دولت ایران برای راه‌اندازی این موتورهای جستجو را می‌توان بخشی از پروژه حاکمیت ایران مبنی بر تسلط و کنترل رفتار کاربران ایرانی در اینترنت قلمداد کرد.

در صورتی که دولت موفق شود کاربران ایرانی را مجاب کند که به جای مثلا موتور جستجوی گوگل، از موتورهای جستجوی فارسی استفاده کنند، در این صورت دولت می‌تواند تا حدود زیادی بر رفتار کاربران ایرانی تسلط پیدا کند.

اکنون و با اعلام خبر طراحی اپلیکیشن «پارس اپ» به نظر می‌رسد دولت می‌خواهد به حجم عظیمی از ارتباطاتی که در وایبر در بین ایرانیان در جریان است تسلط داشته باشد.

مجید رضازاده در ادامه گفتگوی خود با ایسنا از مردم خواسته که به این اپلیکیشن اعتماد کنند: «به مردم حق می‌دهیم که بنا به دلایل متعددی اعم از هک و غیره به چنین برنامه‌ها یا شبکه‌های داخلی اعتماد نداشته باشند.»

او در ادامه افزوده است: «به همین دلیل به تدریج سعی در اعتمادسازی داریم و از مردم درخواست اعتماد می‌کنیم اما هیچ اجباری برای قبولاندن این واقعیت نداریم بلکه از تمامی کسانی که این اپلیکیشن را مفید و کاربردی می‌دانند تقاضای حمایت خواهیم داشت.»

هنوز تا زمان رونمایی رسمی اپلیکیشن پارس‌اپ چند ماهی باقی مانده اما به نظر می‌رسد شمار زیادی از کاربران اینترنت، ترجیح می‌دهند رفتار ارتباطاتی آن‌ها از دید دولت پنهان بماند و «وایبر» را به «پارس اپ» ترجیح دهند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)