16 فروردین 1394

وزیر ارتباطات: ۲۰ میلیون گوشی هوشمند در دست مردم ایران است

16 فروردین 1394

دویچه وله

وزیر ارتباطات می‌گوید، در سال گذشته تعداد کاربران اینترنت موبایل از ۳ به ۸ میلیون نفر رسید. محمود واعظی با اشاره به توافق اتمی اخیر افزود، رفع تحریم‌ها قطعا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییراتی ایجاد خواهد کرد.

محمود واعظی‌، وزیر ارتباطات ایران روز شنبه (۱۵ فروردین/ ۴ آوریل) از وجود ۲۰ میلیون گوشی هوشمند موبایل در دست مردم خبر داد که در این میان، دارندگان هشت میلیون گوشی از خدمات اینترنتی استفاده می‌کنند. او پیش‌‌بینی کرد که در سال جاری (۱۳۹۴) این رقم افزایش خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی در مراسمی در تهران در حضور معاونان و مدیران ارتباطاتی کشور از دو برابر شدن ظرفیت‌های ارتباطی در سال گذشته خبر داد و افزود: «امسال تلاش داریم همان ظرفیت‌های دوبرابر شده را تا سقف دو برابر افزایش دهیم.» واعظی در همین رابطه توضیح داد: «سال گذشته هشت‌هزار روستا به اینترنت مجهز شد که امیدواریم این رقم امسال سه‌ برابر شده و ۲۵هزار روستا به اینترنت دسترسی داشته باشد.»

او افزود: «وزارت ارتباطات برای افزایش پهنای باند نیز برنامه‌هایی دارد و تلاش بر افزایش ظرفیت‌های این بخش می‌کند، اما در این میان بر این نکته هم تاکید دارد که باید ۸۰ درصد افزایش پهنای باند داخلی و تنها ۲۰ درصد آن خارجی باشد.»

او شبکه ملی اطلاعات را از برنامه‌های مهمی دانست که در سال ۱۳۹۴ مورد تمرکز قرار خواهد گرفت. واعظی همچنین در مورد سرعت اینترنت گفت، در سال جاری تلاش می‌شود با افزایش تمام ظرفیت‌ها، از جمله افزایش دوبرابری ظرفیت پهنای باند کیفیت و سرعت اینترنت نیز بهبود یابد.

گوشی‌های هوشمند از جمله کالاهایی هستند که تحت تأثیر تحریم‌های اعمال‌شده بر برنامه هسته‌ای ایران قرار دارند. برای نمونه، شرکت سامسونگ در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که دسترسی کاربران داخل ایران به فروشگاه اپلیکیشن سامسونگ را از ۲۲ ماه مه قطع خواهد کرد.

وزیر ارتباطات ایران با اشاره به توافق اخیر هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های بزرگ و چشم‌انداز رفع تحریم‌ها گفت: «به دنبال رفع تحریم‌های هسته‌ای قطعا حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز دچار تغییراتی خواهد شد و به عنوان مثال در حوزه مناقصه‌های بین‌المللی دیگر متقاضیان شرکت‌کننده تنها به کشور چین محدود نخواهد شد.»

درآمد میلیاردی دولت از پیامک‌های نوروزی

خبرگزاری ایسنا همچنین با اتکا بر آمار پیامک‌های نوروزی مشترکان ایرانسل اعلام کرد، طبق آمارهای ارائه‌شده از سوی اپراتور دوم ارتباطی کشور در بازه زمانی ۲۹ اسفند تا پایان ۱۳ فروردین‌ماه سال جاری بالغ بر هشت میلیارد و ۶۴۰ میلیون پیامک از سوی مشترکان ایرانسل ارائه شده است.

بیشتر بخوانید: «گفت‌وگوی سایبری ایران»؛ همایشی برای بهبود وضعیت اینترنت در ایران ایسنا می‌افزاید، بنا بر مصوبه مجلس شورای اسلامی، اپراتورهای کشور موظف شده‌اند که از ابتدای سال جاری به ازای ارسال هر پیامک مبلغی معادل ۱۰ ریال از کاربران کسر کرده و آن را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کشور واریز کنند.

بر همین اساس می توان نتیجه گرفت، در بازه زمانی ۱۴روزه نوروز امسال تنها از سوی اپراتور دوم کشور بیش از ۸ میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان درآمدزایی برای واریز به خزانه‌داری کشور صورت گرفته است.

فیلترینگ، پارازیت و فیلترشکن

محمود واعظی، وزیر ارتباطات ایران ابراز کرد: «تلاش می‌شود که برخی محتواهای نامناسب باعث نشود برای فیلتر شدن کل یک سایت تحت فشار قرار گیریم.» او همچنین از ورود به مرحله دوم فیلترینگ هوشمند خبر داد و گفت، هدف از اجرای این طرح این است که "اگر سایتی در بخشی از مطالب خود محتوای نامناسبی را منتشر کرد، به جای فیلتر کردن آن سایت تنها دسترسی به آن محتوای نامناسب" محدود شود.

واعظی یادآور شد که پس از تکمیل این مرحله طرح فیلترینگ هوشمند وارد مرحله نهایی خواهد شد. وزیر ارتباطات در مورد پارازیت‌ها تصریح کرد، گزارشی که در این زمینه تهیه شده اکنون در شورای امنیت ملی در حال بررسی است.

او ابراز امیدواری کرد که بررسی‌های شورای امنیت ملی در مورد تأثیرات پارازیت‌ها به نتیجه برسد. او اضافه کرد: «تا زمان اعلام این نتایج نیز ما بیکار نخواهیم بود و با همکاری سازمان انرژی اتمی گروه مشترکی را تشکیل داده‌ایم که نقاط مختلف تهران را رصد می‌کند تا در هر نقطه‌ای که میزان تشعشعات بیش از حد مجاز بود تذکرات لازم داده شود.» وزیر ارتباطات استفاده از فیلترشکن‌ها را نیز غیر قانونی خواند و گفت: «در حوزه فیلتر‌شدن سایت‌ها هم، کمیته‌ای مستقل از وزارت ارتباطات به تصمیم‌گیری می‌پردازد که از میان ۱۳ عضو این کمیته تنها یک عضو از وزارت ارتباطات است.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)