15 فروردین 1394

نقد وضعیت مطبوعات در نوروز/ یک کارشناس ارزیابی کرد: فاجعه ای رسانه‌ای

15 فروردین 1394

یک کارشناس رسانه وضعیت چاپ و نشر مطبوعات در تعطیلات نوروز را یک «فاجعه رسانه‌ای» عنوان کرد و گفت: چندین سال است همه از این وضعیت تعطیلی مطبوعات در ایام عید می‌نالند، اما کسی گوش نمی‌کند.

او تعطیلی مطبوعات در ایام نوروز را هم یک فاجعه رسانه‌ای دانست و تاکید کرد، مطبوعات حیات اندیشه یک جامعه و بازتاب‌دهنده واقعیت‌های یک جامعه هستند.

حسن بهشتی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار بخش رسانه ایسنا،‌ درباره‌ی وضعیت چاپ و نشر روزنامه‌ها که در تعطیلات نوروز اغلب تعطیلی ۱۶ روزه داشتند، اظهار کرد: متاسفانه این اتفاق یک فاجعه رسانه‌ای است؛ درست است سایت‌ها و خبرگزاری‌ها کار خودشان را در این چند روز خواهند کرد اما آنها نمی‌توانند خلاء روزنامه‌ها را پر کنند به جهت اینکه روزنامه‌ها به ابعاد مختلف موضوعات می‌پردازند و با فضای بهتری می‌توانند به مسائل بپردازند.

او گفت: متاسفانه این اتفاق معضلی شده است که ما دچار آن شده‌ایم اما همچنان امیدواریم که این معضل حل بشود.

این کارشناس رسانه همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مطبوعات خارجی نیز همانند مطبوعات ایران در تعطیلات با چنین شرایطی مواجه می‌شوند؟ عنوان کرد: مطبوعات خارجی به هیچ عنوان به این شکل نیستند‌، آنها حتی روزهای تعطیلی هم درمی‌آیند. حتی روزنامه‌هایی وجود دارد که ویژه روزهای تعطیل چاپ می‌شود. از طرفی برخی روزنامه‌ها هم هستند که اصلا تعطیلی ندارند؛ بنابراین برای ما تعجب است که یک چنین وضعیتی داریم.

او با بیان این مطلب که باید دید این اتفاق از چه عوامل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی نشأت می‌گیرد، گفت: مهم‌ترین عامل آن عامل اقتصادی عنوان می‌شود‌؛ اینکه در واقع توزیع‌کنندگان مطبوعات را در ایران تعطیل می‌کنند و عملا شما اگر مطبوعات را چاپ هم کنید، توزیع نمی‌شود.

بهشتی‌پور همچنین یکی دیگر از دلایل وضعیت چاپ و نشر روزنامه‌ها در ایام تعطیلات نوروز را اینگونه عنوان کرد: عده‌ای می‌گویند مردم در این ایام به شهرستان‌ها می‌روند و کمتر در تهران هستند و اصلا روزنامه نمی‌خوانند، در حالی که من مطمئن هستم خیلی‌ها روزنامه می‌خوانند.

او سپس عامل سیاسی را به وضعیت انتشار روزنامه‌ها در ایام تعطیلات مرتبط دانست و گفت: عده‌ای موضوع را سیاسی می‌کنند و بحث فضای مطبوعاتی و آزادی مطبوعات را مطرح می‌کنند و می‌گویند اگر فضای بهتری در این زمینه‌ها بود حتما در روزهای تعطیل هم می‌توانستیم مطبوعات را چاپ کنیم. آنها این اتفاق را گردن مسائل سیاسی می‌اندازند.

این کارشناس رسانه در پایان عامل اصلی و اولین عامل چاپ نشدن روزنامه‌ها در تعطیلات را گردش نظام توزیع روزنامه‌ها در کشور عنوان کرد و گفت: نظام توزیع در کشور ما متاسفانه هنوز دچار مشکل است. این نظام باید مورد بازنگری قرار بگیرد. به نظر من اگر اهمیت این موضوع درک شود و متولیان فرهنگی جامعه ما یک اتاق فکر و کمیته کاری تشکیل دهند و این موضوع را به عنوان یک معضل نگاه کنند و راهکارهایی را پیدا کنند حداقل به تدریج روزنامه‌هایی که کثیرالانتشار هستند به چاپ می‌رسند تا کم کم این معضل حل شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)