11 فروردین 1394

موسیقی و ترانه پربیننده‌ترین برنامه رسانه‌های ماهواره‌ای در تهران

11 فروردین 1394

خبرنگاران ایران-پربیننده ترین برنامه ماهواره‌ای فارسی‌زبان بین بینندگان تهرانی برنامه‌های موسیقی و ترانه‌اند و بیش از ۵۲ درصد ببیندگان ماهواره در تهران این برنامه‌ها را تماشا می‌کنند. پس‌ازآن و با اختلاف زیاد فیلم با ۲۴ درصد و خبر و تحلیل سیاسی با ۱۰ درصد بیشترین بینندگان را در میان ماهواره‌های فارسی‌زبان دارند.

این بخشی از پژوهشی است که عبدالله بیچرانلو استادیار دانشگاه تهران با عنوان رسانه موسیقی و جوانان ایرانی؛ با تمرکز بر موسیقی در تلویزیون‌های فارسی زبان در سال ۱۳۹۳ انجام داده است.

بر طبق نتایج این پژوهش اما شهروندان تبریزی فیلم را بیشتر می‌پسندند و فیلم با ۴۷ درصد و پس از آن موسیقی و ترانه با ۳۰ درصد پربیننده‌ترین برنامه‌ها از سوی آن‌ها انتخاب شده‌اند. نتایج حاکی است که بیبنندگان تلویزیون‌های ماهواره ای به میزان "زیاد و بسیار زیاد" برای تماشای برنامه‌های تفریحی و سرگرمی به سراغ ماهواره می‌روند و پر مخاطب‌ترین محتوا در تلویزیون‌های ماهواره ای برنامه‌های تفریحی و سرگرمی‌اند.

یکی دیگر از آخرین مطالعات پیماشی* که در میان دو نسل جوان و میانسال تهران صورت گرفته و در این پژوهش به آن اشاره شده نیز میزان استفاده مخاطبان از برنامه‌های سرگرمی تلویزیون‌های ماهواره ای به ویژه موسیقی و فیلم و سریال را در صدر استفاده مخاطبان تلویزیون‌های های فارسی زبان ماهواره ای می‌داند.

در این پژوهش برنامه‌های موسیقی تلویزیون‌های ماهواره ای فارسی زبان تحلیل محتوا شده‌اند. از جمله برنامه آکادمی موسیقی گوگوش در شبکه من و تو، شعر یادت نره، برنامه موزیک شبکه من و تو و برنامه موزیک ستاره آینده ایران از شبکه ماهواره ای تی وی پرشیا. بعد از این بررسی پژوهشگر دلایل سرگرمی و جذابیت، بهره گیری از زیبایی‌های ساختاری و تعامل دو سویه با مخاطبان و حضور پر رنگ زنان در این برنامه‌ها را دلایل موفقیت این برنامه‌ها ارزیابی می‌کند.

پژوهشگر همچنین اعلام می‌کند که با وجود تمام برنامه‌های کاهش مخاطب برنامه‌های ماهواره ای در ایران باز هم هر روز تعداد بینندگان این برنامه‌ها رو به افزایش است. که بخش مهم آن ناشی از ضعف شیوه‌های پرداختن تلویزیون ایران به مقوله موسیقی است. به این معنا که موسیقی در تلویزیون ایران جایگاه برجسته ای ندارد در حالی که عمده برنامه‌های شبکه‌های ماهواره ای را ویدئو کلیپ تشکیل می‌دهد و برمبنای نظریه" نیازجویی و خشنودی" شبکه‌های ماهواره ای توانسته‌اند نیازهای زمین مانده ارتباطی جامعه ایران را در حیطه موسیقی تأمین کنند. او برای برداشت این ضعف در پایان تحقیقش پیشنهاد می‌دهد که در ایران " اتاق آواز" ایجاد شود تا خانواده‌های ایرانی هم مانند خانواده‌های کره ای و ژاپنی تفریح دسته جمعی کنند. تأسیس شبکه تلویزیونی آوا و اجرای کنسرت‌های موسیقی ایرانی در استان‌های مختلف کشور نیز از دیگر پیشنهادات این تحقیق است.

*منصور ساعی، مقایسه دیدگاه‌های جوانان و میانسالان تهرانی در مورد ارزش‌های اجتماعی. دی ماه 1391

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)