10 فروردین 1394

گزارش نگاری، توصیفی عملی از گزارش نویسی

10 فروردین 1394

خبرنگاران ایران-نکات مهم درباره گزارش‌نویسی، تنوع آموزه‌های جدید و ارائه نمونه‌های فراوان از گزارش خوب از اصلی‌ترین نکات کتاب «گزارش نگاری» علی‌اکبر قاضی‌زاده محسوب می‌شوند.

کتابی که به گفته نگارنده مباحث نظری را وامی‌گذارد و به جنبه‌های عملی و کاربردی گزارش‌نویسی می‌پردازد.

به گفته نویسنده کتاب، گزارش روایت تجربه‌هایی است که گزارشگر از سر گذرانده و رسانه به مدد آن نفس می‌کشد.

علی‌اکبر قلضی زاده، استاد روزنامه‌نگاری همچنین معتقد است: «گزارش مهارتی است که خبرنگار بیش از عرصه‌های دیگر در آن امکان بروز قابلی‌های خود را می‌یابد.»

در این کتاب که در ۱۰ بخش تهیه‌شده می‌توانید تمام زمینه‌های مربوط به گزارش و گزارشگری را با ذکر مثال‌های فراوان بخوانید درمقدمه این کتاب کلیات موضوع تبیین شده و به زبانی ساده گزارش ‌شده است. فصل دوم کتاب اما مفهوم گزارش و گزارشگر را توضیح دقیق می دهد.

مقایسه بین خبر و گزارش و شباهت‌های آن نیز در ادامه این کتاب دیده می شود.

فصل سوم ارکان گزارش و فصل چهارم ساختار گزارش را توضیح می‌دهد.

در فصل چهارم به لید یا وردی گزارش پرداخته‌شده است. در این بخش بعد از تعریف ویژگی‌های ورودی که کارکرد اساسی آن به عقیده نویسنده کتاب جلب‌توجه و علاقه مخاطب به دنبال کردن گزارش است؛ با تقسیم‌بندی دقیق انواع ورودی با عنوان های روایی، بیانی، پرسشی، نقلی و در تقسیم‌بندی دیگری که با توجه به دیدگاه دیوید رندال نویسنده انگلیسی با عناوین ورودی قصه وار، تأخیری، تضاد محور، لطیفه‌ای، شلیکی طبقه بندی شده اند با ذکر مثال‌های مختلف تعریف و توضیح داده شده اند.

تدوین گزارش فصل پنجم این کتاب را تشکیل می‌دهد.

انواع گزارش و توضیح آن‌ها مانند گزارش‌های کوتاه، گزارش‌های بلند، گزارش از رویداد، گزارش پوششی و ... را می‌توانید در فصل ششم این کتاب بخوانید.

گزارش پیگیرانه، تخصصی و گزارش ادبیات و نکته‌های پایانی نیز به تربیت دیگر بخش‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند.

ویراست دوم این کتاب در سال ۱۳۹۰ توسط دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها وارد بازار شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)