8 فروردین 1394

نامه وبلاگ‌نویس سعودی از زندان: نجات معجزه‌آسا از ۵۰ ضربه شلاق

8 فروردین 1394

رادیو زمانه

برای نخستین بار پس از تقریباً سه سال زندان، رائف بدوی، وبلاگ‌نویسی که به اتهام توهین به اسلام در عربستان سعودی محکوم به زندان و شلاق شده، در نامه‌ای از رنجی که در زندان برده نوشته است.

اشپیگل آنلاین در آلمان نامه رائف بدوی را منتشر کرده و نوشته است این نامه مردی «شجاع و شکست‌ناپذیر» را نشان می‌دهد که برداشت و تجارب خود از زندان را با ما در میان می‌گذارد.

این وبلاگ‌نویس در نامه خود نوشته است در حالی که جمعیتی او را احاطه کرده و «فریاد الله اکبر سر می‌دادند»، چگونه «به‌شکل معجزه‌آسایی» از ۵۰ ضربه شلاق جان سالم به‌در برده است.

او افزوده است: «تمام این رنج بی‌رحمانه فقط به این دلیل است که من نظرم را ابراز کرده‌ام.»

رائف بدوی از سال ۲۰۰۸ وبلاگی راه‌اندازی کرد تا در آن از یک جامعه سکولار آزاد دفاع کند. او در سال ۲۰۱۲ به اتهام ارتداد، توهین به شخصیت‌های مذهبی، توهین به دانشگاه اسلامی امام محمد بن سعود، راه‌اندازی وب‌سایت برای ایجاد بحث پیرامون وهابیت، تشویش اذهان عمومی و بر هم زدن امنیت عمومی به ۱۰ سال زندان و تحمل هزار ضربه شلاق و همچنین پرداخت جریمه نقدی‌ معادل ۲۶۷ هزار دلار محکوم شد.

برای اجرای حکم شلاق دادگاه دستور داد که تا پایان هزار ضربه شلاق هر هفته ۵۰ ضربه اجرا شود. ۵۰ ضربه نخست در ۹ ژانویه سال جاری میلادی اجرا شد اما پس از آن به دلیل وضعیت جسمانی او این حکم به تعویق افتاده است.

انصاف حیدر، همسر رائف بدوی که اکنون در کانادا زندگی می‌کند، وضع جسمانی همسرش را وخیم گزارش کرده بود. او گفته بود همسرش از فشار خون بالا رنج می‌برد، اما مهم‌تر از همه به لحاظ روانی به‌شدت ضعیف شده است.

نامه رائف بدوی قرار است هفته آینده در کتابی با عنوان «۱۰۰۰ ضربه شلاق» توسط انتشارات «اولشتاین» در آلمان منتشر شود. در این کتاب برای نخستین بار می‌توان مطالب وبلاگ بسته‌شده او را خواند.

وزارت خارجه آلمان نسبت به انتشار این کتاب هشدار داده است اما رائف بدوی و همسرش انصاف حیدر معتقدند که توجه به این کتاب از جان او حفاظت خواهد کرد.

انصاف حیدر به اشپیگل‌آنلاین گفته است: «همسرم در این اقدام ادامه فعالیت خود را می‌بیند. او به مبارزه در راه باورهای درست مصمم است.»

احتمال دارد دادگاه جدیدی برای رائف بدوی تشکیل شود. انصاف حیدر از این بیم دارد که همسرش به اتهام ارتداد محکوم شود. حکم ارتداد در عربستان اعدام است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)