7 فروردین 1394

تامین اینترنت با پهپادهای لیزری، پروژه بلندپروازانه فیس‌بوک

7 فروردین 1394

دویچه وله

فیس‌بوک برای تحقق رویای بزرگ مارک زاکربرگ که متصل کردن همه ساکنان زمین به اینترنت است٬ هواپیماهای بدون سرنشینی طراحی کرده که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند و می‌تواند اینترنت را به دوردست‌ترین نقاط زمین برسانند.

مارک زاکربرگ٬ بنیان‌گذار فیس‌بوک٬ روز پنج‌شنبه (۶ فروردین٬ ۲۶ مارس) در آستانه برگزاری کنفرانس بزرگ f8 از برداشتن گامی بلند در مسیر تحقق رویای بلندپروازانه‌اش برای رساندن اینترنت به همه ساکنان کره زمین خبر داده است: تامین اینترنت از طریق هواپیماهای بدون سرنشین٬ برای ساکنان مناطق دوردستی که زیرساخت اینترنت ندارند.

این پهپادهای وی (V) شکل موسوم به "آکیلا" که بال‌هایی به بلندای بال‌های بوئینگ ۷۶۷ دارند اما وزن‌شان کمتر از یک خودروی کوچک است٬ با پنل‌های خورشیدی نصب‌شده روی بال‌ها انرژی مورد نیاز خود را تامین می‌کنند و می‌توانند چندین ماه در ارتفاعی در حدود ۶۰ تا ۹۰ هزار پا (بیش از ۲۷ هزار متر) ثابت بمانند و اینترنت پرسرعت را به شعاع گسترده‌ای بر زمین بتابانند. زاکربرگ گفته که اولین پرواز آزمایشی این پهپادهای اینترنت‌رسان به تازگی در بریتانیا با موفقیت انجام شده است. پروازهای آزمایشی بیشتر در تابستان سال جاری در چندین نقطه دیگر از زمین انجام خواهد شد. این فقط بخشی از رویای بزرگ زاکربرگ برای متصل کردن بیش از پنج میلیارد تن از ساکنان زمین به اینترنت است.

به گفته زاکربرگ این پهپادها می‌توانند به سادگی و با بهایی معقول٬ مسئولیت اینترنت‌رسانی به ۱۰ درصد از جمعیت جهان را برعهده بگیرند: کسانی که در مناطقی زندگی می‌کنند که زیرساخت مرسوم اینترنت در آن موجود نیست و تامین زیرساخت هم به دلایل فنی و اقتصادی ممکن نیست.

برنامه فیس‌بوک این است که با بهره‌گیری از هزار پهپاد آکیلا٬ امکان اتصال به اینترنت را برای پنج میلیارد تن از کسانی که به دلایل گوناگون از دسترسی به اینترنت محروم مانده‌اند٬ فراهم کند. کسانی که در مناطق دوردست زندگی می‌کنند به زودی با بهره‌مندی از مواهب این پهپادها٬ این امکان را خواهند داشت که بخشی از "دهکده جهانی" باشند.

تامین اینترنت از آسمان از جمله ایده‌هایی است که کمپانی‌های دیگر٬ از جمله گوگل هم پژوهش‌ها و فعالیت‌های گسترده‌ای برای تحقق آن انجام داده‌اند. پروژه "لون" گوگل٬ در صدد است همین طرح را با استفاده از بالون‌های بلندپرواز مخصوصی که برای اینترنت‌رسانی طراحی شده٬ اجرا کند.

فیس‌بوک که حالا بیش از ۱/۴ میلیارد کاربر از سراسر جهان دارد٬ در رقابت برای تسخیر بخش بزرگ‌تری از کاربران دنیای وب٬ حالا پروژه‌های خلاقانه‌ای را در قالب طرح عظیم internet.org خود پی‌گیری می‌کند که در سال‌های آینده زندگی کاربران در سراسر جهان را از اساس دگرگون خواهد کرد.

هدف آنها این است که همه ساکنان زمین به اینترنت دسترسی داشته باشند و اگر جایی آن‌قدر دورافتاده باشد که کاری از دست پهپادها هم ساخته نباشد٬ ماهواره مسئولیت تامین اینترنت را برعهده خواهد گرفت. لابراتوار "کانکتیویتی" فیس‌بوک٬ منشا تحولات عظیمی در آینده نزدیک و دور خواهد بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)