7 فروردین 1394

انفجار بمب در تحریریه یک نشریه اسلامگرا در استانبول

7 فروردین 1394

رادیو زمانه

در اثر انفجار بمب در تحریریه یک نشریه اسلامگرا در استانبول یک روزنامه‌نگار کشته شد و سه روزنامه‌نگار دیگر هم مجروح شدند.

خبرگزاری دوغان گزارش داده است که شامگاه گذشته در استانبول در دفتر نشریه «ایدیملار» بمبی منفجر شد. این نشریه به حلقه اسلامگرایان «رزمندگان شرق بزرگ مسلمان» تعلق دارد.

«رزمندگان شرق بزرگ مسلمان» (IBDA-C) در پی به وجود آوردن یک دولت اسلامی فراگیر در خاورمیانه است که مرکز خلافت آن استانبول باشد. این گروه در سال‌ ۱۹۷۷ توسط یک دانشجوی رشته حقوق به نام صالح میرزابیگلو با تأثیرپذیری از اندیشه‌های چپ رادیکال و آموزه‌های اسلام سیاسی بنیان گذاشته شد. اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا این گروه را در فهرست گروه‌های تروریست قرار داده‌اند.

خبرگزاری دوغان گزارش داده است که در اثر انفجار بمب در تحریریه «ایدیملار» دیوار تحریریه و بخشی از طبقه سوم عمارت فروریخته است. شیشه پنجره بسیاری از خانه‌هایی که در همسایگی این عمارت قرار دارند نیز در اثر موج انفجار شکسته است.

پلیس ترکیه ابتدا احتمال داده بود که در این عمارت لوله گاز منفجر شده باشد. اما اکنون معلوم شده که این حادثه در اثر انفجار بمب به وجود آمده است. هنوز کسی یا گروهی مسئولیت بمب‌گذاری در دفتر نشریه «ایدیملار» را به عهده نگرفته است.

در ماه‌های گذشته استانبول صحنه چندین بمب‌گذاری بوده است. در ژانویه سال جاری در یک عملیات انتحاری یک پلیس مجروح شد. اواخر فوریه به خاطر بمب‌گذاری در کنسولگری آمریکا در استانبول پلیس وارد عمل شد و بمب را خنثی کرد.

داعش ترکیه را جزو قلمرو امپراطوری خود به شمار می‌آورد و به همین جهت دولت ترکیه در ماه‌های گذشته همواره از بمب‌گذاری‌ها و عملیات انتحاری احتمالی از سوی داعش ابراز نگرانی کرده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)