2 فروردین 1394

روز سفید، روز خبرنگار در افغانستان

2 فروردین 1394

خبرنگارن ایران – روز خبرنگار در افغانستان در روزهای پایانی سال ۱۳۹۳در حالی برگزار شد که اين روز به ابتكار مركز خبرنگاران افغانستان در سال گذشته به عنوان روز خبرنگار در افغانستان نامگذارى شد.

احمد قریشی، مسوول مركز خبرنگاران افغان در گفتگو با خبرنگاران ایران دلیل نامگذاری این روز را به عنوان روز خبرنگار در افغانستان نیاز به روزى بر مبناى تقويم خورشيدى به نام روز خبرنگار می داند .

به گفته او آخر سال از این جهت برای نامیدن این روز و در نهایت برگزاری مراسم تقدیر از خبرنگاران مناسبتر است چرا که رسانه ها و نهاد هاى خبرنگارى مى توانند در پایان سال از بهترين هاى اين حرفه تقدير كنند يا گزارش كارى خود را ارايه كنند.

اما چرا روز خبرنگار در افغانستان با نام یکی از نامداران رسانه ای ثبت نشده است که قریشی در پاسخ به این سوال تاکید می کند :«در حداقل دو دهه اخير ۴۸ خبرنگار و فعال رسانه اى در افغانستان جان باخته اند و نامگذارى اين روز به خاطر جان باختن يكى از اين افراد و يا افراد نامدار مى توانست جنجال آفرين باشد وعده اى آن را قبول كنند و عده اى ديگر نه. از همين رو يك روز سفيد انتخاب شد كه مورد قبول اكثريت باشد.»

طبق آمار رسمی این نهاد خشونت علیه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در افغانستان نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد افزایش یافته است.

احمدقریشى رئیس مرکزخبرنگاران افغانستان می گوید:«سال ۹۳ به دلیل برگزارى انتخابات، خروج نظامیان بین المللى وشدت یافتن حملات مخالفان مسلح سالى پرچالش براى جامعه رسانه‌ای افغانستان بوده است .»

درسال ۹۳ شش خبرنگار و فعال رسانه ای در افغانستان جان باخته اندکه پنج تن آنان ازجمله دوزن به قتل رسیده‌اند و یک تن دیگر براثرجراحات ناشى از یک حمله انتحارى جان خود را از دست داده است.

براساس گزارش این نهاد، ۱۶ خبرنگار نیز براثرحملات مسلحانه و یا درجریان درگیرى و یا انفجار زخمى شده‌اند، ۱۷ تن بازداشت موقت را تجربه کرده‌اند و چهارتن نیز حبس کوتاه داشته‌اند. مراسم روز خبرنگار ۲۷ حوت در کابل برگزار و از خبرنگاران برتر تقدیر شد.

روز خبرنگار در ایران روز ۱۷ مرداد ماه است و با نام محمود صارمی خبرنگار ایرانی و مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف که در سال ۱۳۷۷ در جریان کشتار دیپلمات‌های ایرانی در مزارشریف کشته شد نامگذاری شده است .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)