2 فروردین 1394

مروری بر مهم‌ترین اتفاق‌های جامعه رسانه‌ای ایران در سال ۹۳

2 فروردین 1394

خبرنگاران ایران- سارا محسنی:

سال ۱۳۹۳ به مانند سال‌های پیش از آن برای اهالی رسانه همراه با خبرهای توقیف و زندان و محرومیت بود و در عین حال با وجود نامه نگاری‌های متعدد انجمن صنفی روزنامه نگاران با مسئولین کشور اما همچنان درهای این انجمن بر روی روزنامه نگاران بسته ماند. از سوی دیگر دولت در این سال پیش نویسی را با عنوان «قانون سازمان نظام جامع رسانه‌ای» بر روی سایت خود منتشر کرد که با اعتراض‌های کار‌شناسان و پیشکسوتان عرصه رسانه روبرو شد و در ‌‌نهایت این دولت بود که عقب نشینی کرد. همچنین ایران به مانند سال قبل‌تر از آن طبق گزارش سالانه سازمان گزارشگران بدون مرز از نظر وضعیت آزادی رسانه‌ها در رده ۱۷۳ در بین ۱۸۰ کشور قرار گرفت.

سالی که گذشت همراه بود با درگذشت بسیاری از پیشکسوتان روزنامه نگاری چه در غربت و چه در کشور که منوچهر سعید وزیری و حسین شهیدی از جمله نخستین درگذشته‌های سال ۹۳ بودند. از سوی دیگر برخی جایزه‌های بین المللی هم در این سال نصیب روزنامه نگاران ایرانی شد که در این میان سهم عکاسان خبری پررنگ‌تر بود.

در این گزارش سعی شده است به مانند سال‌های قبل برخی از اتفاق‌های مهم سال گذشته به صورت فصل به فصل بررسی شود. همچنین تیترهای مهم رویدادهای مربوط به رسانه‌ها در این سال ارائه شده است.

بهار ۹۳؛ بازداشت و توقیف به همراه انتشار چند نشریه قدیمی

بهار ۱۳۹۳ برای جامعه رسانه ای ایران پرخبرتر از فصل های دیگر بود. هم توقیف، هم زندان، هم جایزه های بین المللی، هم باز نشر چند رسانه و هم خبرهایی درباره انجمن صنفی روزنامه نگاران این فصل را خاص تر از فصل های دیگر کرده بود.

بهار با خبر درگذشت چند نفر از استادان و پیشکسوتان روزنامه نگاری ایران همراه بود. منوچهر سعید وزیری که از سال ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۱ سردبیری روزنامهٔ «اطلاعات» را برعهده داشت، در روزهای نخست سال ۱۳۹۳ درگذشت و حسین شهیدی‌ استاد رشته ارتباطات، پژوهشگر ایرانی رسانه‌ها و نویسنده کتاب «روزنامه نگاری در ایران: از رسالت تا حرفه» نیز در تاریخ ۲۱ فروردین در لندن درگذشت.

نوروز سال ۱۳۹۳ که به پایان رسید، سه روزنامه خبر، تهران امروز و تابناک از انتشار بازماندند. این بار توقیف و حکم دادستان یا نامه هئیت نظارت بر مطبوعات نبود که مهر توقف بر فعالیت آن‌ها زد، بلکه مشکل به مسائل اقتصادی و فقدان دخل و خرج این رسانه‌ها ارتباط داشت.

اما در آخرین روزهای فروردین ، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با خبرنگاران این حوزه دیداری داشت. ربیعی در این جلسه، خبرنگاران را به «پرهیز از هرگونه تندروی در فعالیت‌های رسانه‌ای» فراخواند و عنوان کرد که «خبرنگاران به دور از هرگونه گرایش سیاسی می‌توانند با پیگیری مسائل و مشکلات‌شان از طریق تشکل صنفی و با گفتمان مدنی، فعالان این حوزه را در کنار یکدیگر حفظ کنند».

او خواستار همکاری «فعالان عرصه خبر و رسانه» شد تا بتواند «تشکلی برای صنف قلم» راه‌اندازی کند.

این سخنان مشخص کرد که وزیر کار از همان ماه های نخست سال ۹۳ بر طبلی غیر از طبل احیا و بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران می کوبد.

اردیبهشت سال ۹۳ خبر درگذشت حسن قریشی، صاحب‌امتیاز و مدیر انتشارات «کیهان» پیش از انقلاب ۱۳۵۷، در پی بیماری، در سن ۸۱ سالگی در مهرشهر کرج شنیده شد. همچنین حسین پرتوی، عکاس تجمع همافران در ۱۹ بهمن ۵۷ هم از دیگر درگذشته های این ماه بود.

توقیف و رفع توقیف روزنامه ابتکار و توقیف روزنامه قانون که در ماه های بعد از اردیبهشت رفع توقیف شد هم از اتفاق های مهم این فصل و این ماه بود.

سراج میردامادیروزنامه نگاری که سال ۹۲ در پی انتخابات ریاست جمهوری آن سال از فرانسه به ایران بازگشته بود نیز در اردیبهشت ماه سال ۹۳ بازداشت شد. بازداشتی که ابتدا به صدور حکم شش سال زندان منجر شد اما در تجدید نظر این حکم به سه سال زندان و دو سال ممنوع الخروجی تقلیل یافت. میردامادی هم اکنون در زندان حکم خود را سپری می کند.

همچنین در این فصل به مناسبت روزجهانی آزادی مطبوعات،گزارش‌گران بدون مرز برای نخستین بار فهرست ١٠٠ قهرمان اطلاع رسانی در جهان را منتشر کرد. در این لیست ژیلا بنی یعقوب، سیامک قادری، عدنان حسن پور و سعید متین پور از ایران حضور داشتند.

از سوی دیگر در بهار ۹۳ فریدام هاوس یا «خانه آزادی» در گزارش تازه خود با عنوان «آزادی مطبوعات ۲۰۱۴» نوشت که آزادی جهانی مطبوعات هم‌اینک به پایین‌ترین سطح خود در بیش از یک دهه رسیده‌است. در رتبه‌بندی جدید این نهاد از آزادی مطبوعاتی، رتبه ایران در میان ۱۹۷ کشور و منطقه، ۱۹۰ ذکر شده‌ بود.

در خرداد ۱۳۹۳ هفت نفر از مدیران و فعالان صفحات ایرانی در فیس بوک در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه به احکام سنگین ۱۳ تا ۲۰ سال حبس محکوم شدند.

همچنین سازمان گزارشگران بدون مرزدر ارزیابی خود از وضعیت آزادی اطلاع‌رسانی در ایران اعلام کرد که یک سال پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، هنوز هیچ پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این عرصه رخ نداده و ایران همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

از اتفاق های خوب فصل بهار و خرداد ۱۳۹۳ این بود که دو نشریه زنان امروز و ایران فرداانتشار خود را با وجود هجمه هایی که علیه آنها صورت می گرفت آغاز کردند.

بازداشت صبا آذرپیک روزنامه نگار و همچنین رفتن ریحانه طباطبایی روزنامه نگار دیگر و مهناز محمدی مستند ساز به زندان برای اجرای حکم از دیگر خبرهای جامعه روزنامه نگاران در این فصل پر خبر بود.

ماشالله شمس الواعظین از سردبیران روزنامه های اصلاح طلب نیز در بهار ۹۳ ممنوع الخروج شد. او در ماه های بعد به دادگاه احضار شد تا درباره نوشته های فیس بوکی خود جوابگو باشد.

تابستان ۹۳؛ طرح ها و اقدامات عجیب وزارت ارشاد

شاید مهمترین و جنجالی ترین اتفاق تابستان ۱۳۹۳ را بتوان ارائه پیش نویس قانون سازمان نظام رسانه ای از سوی وزارت ارشاد نام برد. از سوی دیگر وزارت ارشاد در این فصل اقدام به مسدود کردن سایت های خبری بدون مجوز کرد. در این فصل هیاتی هفت نفره هم برای تعیین صلاحیت خبرنگاران تشکیل شد.

در روزهای نخست تابستان ۱۳۹۳ اعلام شد که هیاتی هفت نفره برای تعیین صلاحیت خبرنگاران در وزاتخانه فرهنگ و ارشاد شکل گرفته است.

حسین انتظامی، گفته بود که این هیات هفت نفره که یکی از اعضای آن مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد است، در مورد صلاحیت ۲۰ هزار متقاضی صدور کارت خبرنگاری تصمیم گیری خواهد کرد.

در شهریور ۹۳ هم وزارت ارشاد با مسدود کردن سایت اصولگرای دانا سروصدای زیادی را در بین رسانه ها ایجاد کرد. در صفحه نخست سایت دانا این پیغام درج شده بود که دسترسی به این سایت خبری تا دریافت مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات امکان پذیر است. این اتفاق برای نخستین بار توسط وزارت ارشاد رخ داده بود و از سوی دیگر سایت های اصولگرا بلافاصله به این موضوع به شدت انتقاد کردند و البته انتقادها به قویه قضاییه هم رسید تا اینکه وزارت ارشاد عقب نشینی کرد.

اما مهمترین اتفاق تابستان ۹۳ انتشار پیش نویس قانون سازمان نظام رسانه ای بود. طرحی که گفته می شود مورد علاقه حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود اما مورد پسند روزنامه‌نگاران قرار نگرفت. منتقدان معتقد بودند که این سازمان راه بازگشایی انحمن صنفی را بسته و آنان را بیشتر از پیش وابسته به دولت خواهد کرد. معدود موافقان قانون پیشنهادی، عموما از رسانه‌های اصولگرا بودند.

انتظامی تنها یک روز پس از «روز خبرنگار» در مرداد ماه سال گذشته، پیش‌نویس طرح را منتشر کرد و خواستار ارائه پیشنهادها و انتقادات شد.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران هم در پی انتشار این پیش‌نویس در ۹ فصل و ۷۸ ماده، با انتشار نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، اعتراض کرد و از رییس‌جمهوری خواست مانع آن شود تا به نام او «کارهایی در نقض استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاری انجام شود که حتی در دولت پیشین هم سابقه نداشته است».

این انجمن ضمن اظهار تاسف از سخنان روحانی، ابراز تعجب و نگرانی کرده بود که «برخی کسان در دولت تدبیر و امید، به جای گردن نهادن به قانون اساسی و قوانین عادی در به رسمیت شناختن استقلال حرفه روزنامه‌نگاری و تشکل صنفی، در پی تفوق و سیطره دولتی بر این حرفه و تشکل صنفی و نهایتا، نقض استقلال حرفه‌ای روزنامه نگاری‌اند.»

در نتیجه موج انتقادها به این پیش نویس حسین انتظامی روز ۲۴ شهریور ماه با قدردانی از منتقدان اعلام کرد که این پیش‌نویس بدون کسب نظر «ذینفعان مشترک»، نهایی نخواهد شد.

در نهایت در اواخر آذر ماه انتظامی خبر داد که پیگیری تدوین لایحه «سازمان نظام رسانه‌ای جمهوری اسلامی» به دلیل «انتقادات زیاد اهالی رسانه» متوقف شده است.

در تابستان ۹۳ انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در نامه سرگشاده ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری، خواستار دستور وی به وزارت کار برای تن دادن به اجرای قانون شد.

این تشکل صنفی روزنامه نگاران با اشاره به گذشت یک سال از وعده روحانی برای بازگشایی انجمن، تصریح کرده که با وجود تلاش های متعدد به عمل آمده، هیچ اقدام عملی قانونی و واقعی در این زمینه از سوی وزارتخانه مسئول صورت نگرفته و مشکل این انجمن همچنان باقی است.

انجمن صنفی روزنامه نگاران بار دیگر در دی ماه ۹۳ نیز نامه دیگری خطاب به روحانی نوشت و وعده بازگشایی این انجمن را به او یادآور شد. این انجمن در طول سال گذشته با انتشار نامه های مختلف خواهان توجه به مشکلات این انجمن برای بازگشایی شد. نامه هایی که به نظر می رسد تا کنون نتیجه ای نداشته است.

اما در تابستان گذشته بازداشت جیسون رضاییان روزنامه نگار ایرانی- آمریکاییواشینگتن پست به همراه همسر و چند نفر دیگر خبرساز شد. بازداشتی که در ارتباط با رضاییان هنوز ادامه دارد و این روزنامه نگار با وجود اعتراض های بین المللی نهادها و رسمی ایالات متحده و همچنین برخی شخصیت ها به طور مثال محمد علی کلی بوکسور معروف آمریکایی هنوز بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد.

مرضیه رسولی، ساجده عرب سرخی و علی اصغر غروی هم از نویسنده ها و روزنامه نگارانی بودند که در تابستان گذشته برای گذراندن حکم خود به زندان فراخوانده شدند.

پاییز ۹۳؛ از اظهارات جنجالی روحانی تا بازداشت روزنامه نگاران به خاطر اطلاع رسانی درباره اسید پاشی

پاییز ۹۳ هم اتفاق های مختلفی در حوزه جامعه رسانه ای کشور رخ داد. از جمله اظهارات حسن روحانی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی ان ان تا بازداشت روزنامه نگاران و عکاسان در پی اطلاع رسانی درباره اسید پاشی و همچنین جابجایی ها در صداوسیمای جمهوری اسلامی در این فصل اتفاق افتاد.

حسن روحانی رییس جمهور ایران که با کريستين امانپور، خبرنگار شبکه تلويزيونی «سی ان ان» در روز چهارم مهر صحبت می کرد، در پاسخ به پرسشی در خصوص بازداشت روزنامه نگاران در ايران گفته است: «البته فکر نمی کنم فردی به خاطر روزنامه نگاری، يا به خاطر فعاليت رسانه ای دستگير شده باشد. يک فرد می تواند يک خبرنگار و يک گزارشگر باشد و جرم مرتکب شود.»

طبق اين گزارش رييس جمهوری ايران اضافه کرده است: «چنين جرمی ضرورتا می تواند با شغل و حرفه آنها مرتبط نباشد .»

در حالی حسن روحانی در خصوص بازداشت روزنامه نگاران در ایران اظهار نظر کرده است که نهادهای بین المللی همچون «گزارشگران بدون مرز» می گوید، شمار زیادی از فعالان رسانه ای در ایران در بازداشت به سر می برند.

این سخنان اعتراض های زیادی را به دنبال داشت تا جاییکه تعدادی از روزنامه نگاران ایرانی در نامه ای اعتراض خود را به این سخنان نشان دادند.

اما در مهر ماه ۹۳ ماجرای اسیدپاشی های سریالی در اصفهان رخ داد که سروصدای زیادی به دنبال داشت. اطلاع رسانی اولیه درباره این اسیدپاشی در داخل کشور توسط خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌رخ داد که همین موضوع باعث بازداشت سردبیر و دبیر اجتماعی دفتر خبرگزاری ایسنا در اصفهان به همراه عکاس این خبرگزاری شد. گرچه در نهایت این افراد آزاد شدند اما فشار بر رسانه های داخلی مبنی بر انتشار ندادن اخبار این رخداد از سوی نهادهای حکومتی افزایش یافت.

در نهایت یکی دیگر از رخدادهای مهم این فصل، انتخاب محمد سرافراز به عنوان رییس جدید سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی به عنوان جایگزین عزت الله ضرغامی بود. این انتصاب، تغییرات فراوانی را هم در این سازمان عظیم حکومتی در پی داشت.

در فصل پاییز همچنین حسن کامران جانشین علی مطهری در هیات نظارت بر مطبوعات شد و همچنین حسین انتظامی به عنوان نماینده مدیران مسئول در این هیات به مدت دو سال ابقا شد.

سیامک قادری که در سال گذشته پس از تحمل چهار سال حبس از زندان آزاد شده بود، جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات را دریافت کرد. این جایزه علاوه بر قادری به روزنامه‌نگارانی از برمه، روسیه و آفریقای جنوبی هم اهدا شد.

از سوی دیگر چند بازداشت و توقیف رسانه هم در این فصل رخ داد.

زمستان ۹۳؛ ممنوع البیان و تصویر شدن رییس جمهور اسبق

شاید مهمترین اتفاق زمستان ۹۳ را بتوان ممنوع البیان و تصویر شدن سید محمد خاتمی رییس جمهور اسبق کشور عنوان کرد. در این ماه چند نشریه توقیف و چند روزنامه نگار هم بازداشت شدند.

در بهمن ماه گذشته سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه رسانه‌هاحق ندارند تصویر یا مطالبی از رییس دولت اصلاحات منعکس و منتقل کنند٬ افزود: این دستور همچنان به قوت خود باقی است و اگر رسانه‌ای خلاف آن عمل کند با آن برخورد خواهد شد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری خود در خصوص سوال خبرنگار ایلنا٬ مبنی بر اینکه به چه دلیل طی هفته‌های اخیر از سوی قوه قضاییه دستور منع درج نام و تصویب رئیس دولت اصلاحات به رسانه‌ها داده شد گفت: در مورد کسانی که شورای عالی امنیت ملی در مورد آن‌ها تصمیم گرفته یا قوه قضاییه آنها را به عنوان سران فتنه محسوب می‌کند٬ دستگاه قضا می‌تواند دستوراتی بدهد.

معاون اول دستگاه قضا افزود: در مورد فرد مورد نظر نیز دستور داده شد که رسانه‌ها حق ندارند تصویر یا مطالب او را منعکس و منتقل کنند٬ این دستور همچنان به قوت خود باقی است و اگر رسانه‌ای خلاف آن عمل کند با آن برخورد خواهد شد.

اما چند روز بعد از این سخنان، در پی درگذشت خواهر محمد خاتمی و صادق طباطبایی، سخنگوی دولت مهدی بازرگان و برادر همسر احمد خمینی فرزند بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، وب‌سایت‌های «جماران» و «بهار نیوز»، با انتشار تصاویر محمد خاتمی، خبرهای مربوط به حضور او در مراسم خاکسپاری این دو تن را پوشش دادند که همین امر موجب فیلتر شدن آنها شد. این دو سایت خبری بعد از حذف تصاویر خاتمی توانستند به کار خود ادامه دهند.

در فصل زمستان گذشته روزنامه های روزان و ستاره صبح توقیف شدند اما مدتی بعد رفع توقیف صورت گرفت.

اما نشریه تندروی ۹ نه دیمتعلق به حمید رسایی نماینده مجلس در توقیف باقی ماند و از سوی دیگر تنها چند روز از انتشار روزنامه مردم امروز به سردبیری محمد قوچانی نگذشته بود که این روزنامه به دلیل انتشار عکسی از جرج کلونی بازیگر هالیوود که می گفت من شارلی ابدو هستم، توقیف و مجوز نشریه لغو شد. همچنین مدیرمسئول نشریه با قرار وثیقه هم اکنون منتظر برگزاری دادگاه است.

در اواخر اسفند ۹۳ هم سازمان گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه‌ای به مناسبت ۱۲ مارس، روز کارزار مبارزه با سانسور در اینترنت، خبر از آزادسازی ۹ سایت مسدود شده داد.

سازمان گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه خود گفته است که این روز (۲۱ اسفند) یعنی روز کارزار "آزادی هم‌آیند" (Collateral Freedom) را با آزاد کردن ٩ سایت سانسور شده در کشورهایی که این سازمان «دشمن اینترنت» خوانده آغاز می‌کند. از جمله این کشورها ایران است که به گفته فعالان اینترنتی تقریبا همه ‌سایت‌های اطلاع رسانی مستقل را مسدود کرده است. از جمله سایت‌های خبررسانی مستقل که با این کارزار آزاد شده، سایت "گویا" است که از آغاز دهه هشتاد تا کنون در ایران مسدود شده است. سازمان گزارشگران بدون مرز خبر داده که این سایت را، که خود یکی از مهمترین پرتال‌های فاسی زبان است، آزاد کرده است.

بنا بر این خبر از امروز کاربران ایرانی می‌توانند با آدرس https://gn1.global.ssl.fastly.net به این سایت دسترسی داشته باشند.

همچنین در این فصل چند جایزه بین المللی به روزنامه نگاران ایران تعلق گرفت. در شامگاه ۲۵ دی ماه ۱۳۹۳، در افتتاحیه ی جشنواره ی «نویسندگان نامحدود» از سوی ارگان غیر دولتی اوکسفام ناویب (OXFAM NOVIB) در شهر لاهه در هلند، مراسم اهدای جایزه ی «قلم» این سازمان غیر دولتی برگزار شد. سازمان غیردولتی اوکسفام یکی از جوایز سالانه ی «قلم» خود را به دو روزنامه نگار ایرانی، ژیلا بنی یعقوب و بهمن احمدی امویی اهدا کرد.

از سوی دیگر آرش خاموشی با مجموعه عکس خود که درباره اعدام یک جوان در شهر نور مازندران و بخشش خانواده مقتول در آخرین لحظات اجرای حکم در مسابقه وردپرس فوتو ۲۰۱۵ شرکت کرده بود، موفق به کسب جایزه سوم بخش اخبار لحظه‌ای برای این مجموعه عکس شد.

در ابتدای این فصل یغما فشخامی روزنامه نگار روزنامه روزان نیز بازداشت شد. او هنوز هم بلاتکلیف در بازداشت به سر می برد.

همچنین در این فصل چند پیشکسوت روزنامه نگاری هم درگذشتند. جهانگیر بهروز روزنامه نگار قدیمی در ۸۸ سالگی، بعد از یک دوره بیماری، در لندن درگذشت و عنايت الله گلستانه قديمي ترين حادثه نگار رسانه هاي ايران در سن ۸۷ سالگي در تهران درگذشت.

و این روزها در حالی سال جدید آغاز می شود که در زندان ها هنوز هم روزنامه نگاران روزگار می گذرانند و بیکاری و بی ثباتی شغل روزنامه نگاری جزو دل نگرانی های روزنامه نگاران ایرانی است اما هنوز کورسوی امیدی برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران در دولت روحانی با توجه به وعده های داده شده وجود دارد.

گزارش های مشابه در سال های گذشته:

-سال ۱۳۹۲

-سال ۱۳۹۱

-سال ۱۳۹۰

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.