29 اسفند 1393

۴ وبلاگ‌نویس در ایران بازداشت شدند

29 اسفند 1393

رادیو زمانه

در روزهای اخیر دو وبلاگ‌نویس ساکن تهران و دو وبلاگ‌نویس اهوازی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

کمیته گزارشگران حقوق بشر، افراد بازداشت شده را رحیم یزدی، وحید ابوالقاسمی، شهاب موسوی و مجید کعبی معرفی کرده است.

رحیم یزدی روز پنج‌شنبه ۱۴ اسفند ماه با یورش مأموران امنیتی به منزل شخصی‌اش در تهران بازداشت شده است. پس از بازرسی خانه و ضبط برخی وسایل از قبیل کامپیوتر شخصی و آلبوم‌های خانوادگی، مأموران او را به محل نامعلومی منتقل کرده‌اند.

وحید ابوالقاسمی که از وبلاگ‌نویسان منتقد است، بامداد روز شنبه ۱۶ اسفند ماه، توسط چند مأمور لباس شخصی در حوالی ایستگاه متروی میدان فردوسی تهران متوقف شده است. مأموران او را به زور سوار خودروی خود کرده‌اند. منزل او نیز مورد تفتیش قرار گرفته و برخی وسایلش ضبط شده است.

از دلیل بازداشت این دو وبلاگ‌نویس اطلاعی در دست نیست، اما به خانواده رحیم یزدی گفته شده که او توسط سپاه پاسداران بازداشت شده است.

بنا بر گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، شهاب موسوی و مجید کعبی، دو وبلاگ‌نویس اهوازی نیز شامگاه سه‌شنبه ۲۶ اسفند ماه و پس از درگیری‌هایی که در جریان و بعد از مسابقه فوتبال بین تیم‌های فولاد خوزستان و الهلال عربستان اتفاق افتاد، بازداشت شده‌اند.

نیروی انتظامی ایران در این روز ده‌ها تن از شهروندان اهوازی را پس از پایان مسابقه فوتبال بازداشت کرد.

هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نوشته است که نیروی انتظامی «ابتدا تعدادی از شرکت کنندگان که دشداشه (نوعی لباس محلی) پوشیده بودند را بازداشت کرد. این اقدام جمعیت را عصبانی کرد و موجب درگیری‌هایی شد که در پی این درگیری‌ها دو خودروی نیروی انتظامی نیز به آتش کشیده شد.»

فردای آن روز، رحمان موسوی، معاون اجتماعی نیروی انتظامی خوزستان گفت که بازداشت‌شدگان «بلافاصله با اخذ تعهد آزاد شدند.»

مسئولان امنیتی خوزستان همچنین گفتند که آتش گرفتن خودروهای نیروی انتظامی بر اثر «پرتاب ترقه» رخ داده و «عمدی نبوده است.»

کمیته گزارشگران حقوق بشر گزارش کرده است که شهاب موسوی و مجید کعبی چند ماه پیش نیز توسط مأموران امنیتی احضار و تهدید شده بودند و در حال حاضر از وضعیت آن‌ها پس از بازداشت، خبری در دست نیست.

همزمان با بیست‌‌وهشتمین نشست شورای حقوق‌‌ بشر سازمان ملل، روز دوشنبه ۱۶ مارس/ ۲۵ اسفندماه، احمد شهید، گزارشگر ویژه در امور حقوق‌ بشر ایران، در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که وضعیت حقوق بشر در ایران در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی بدتر از گذشته شده است.

او از حکومت جمهوری اسلامی تقاضا کرد که قوانین ناقض آزادی بیان و مطبوعات را لغو کند، روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان زندانی را آزاد کند و به سانسور سایت‌های اینترنتی و پارازیت‌اندازی بر روی ماهواره‌ها پایان دهد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)