28 اسفند 1393

یاهو اولین گام را برای حذف پسورد از زندگی کاربران برداشت

28 اسفند 1393

دویچه وله

یاهو با راه‌اندازی سرویس تولید رمزهای عبور موقت و یک‌بارمصرف که در هنگام نیاز از طریق موبایل در اختیار کاربر قرار می‌گیرند٬ گام مهمی در مسیر حذف پسورد از زندگی آنلاین کاربران برداشته است.

به خاطر سپردن چندین رمز عبور برای سایت‌ها و سرویس‌های آنلاینی که هر روز از آنها استفاده می‌کنیم٬ از مهم‌ترین دردسرهای کاربران اینترنت است. تهدیدهای آنلاین و خطر نفوذ دیگران به اکانت‌ها٬ چاره‌ای جز این باقی نمی‌گذارد که پسوردها را با ترکیب پیچیده‌ای از کاراکترها٬ اعداد و نشانه‌ها بسازیم و برای هر اکانت پسورد متفاوتی داشته باشیم.

ساختن و به یاد آوردن این همه رمز کار ساده‌ای نیست. حالا یاهو سرویس جدیدی برای کاربرانش راه‌اندازی کرده٬ که اقدامی تاریخی برای حذف پسورد از زندگی آنلاین کاربران است. یاهو برای تسهیل و تسریع فرآیند انتخاب و به یاد آوردن رمزهای عبور٬ پسوردهای موقت را در هر لحظه‌ای که کاربر درخواست کند٬ تولید و به شماره تلفنی که پیش‌تر به اکانتش متصل کرده ارسال می‌کند.

با راه‌اندازی سرویس پسورد on-demand یاهو، دیگر اساسا ضرورتی ندارد که کاربر پسوردی داشته باشد و چون پسوردها یکتا و یک‌بارمصرف‌اند و به شماره شخصی آنها ارسال می‌شوند٬ امنیت‌شان هم به‌طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

پسوردهای فوری و موقت یاهو٬ کدهای ۴ کاراکتری‌اند و این سرآغاز روندی جدید در دنیای وب و امنیت آنلاین است و به زودی توسط کمپانی‌های دیگر هم در دستور کار متخصصان امنیتی قرار خواهد گرفت. البته فعال کردن این امکان برای کاربران اختیاری است و اختیاری هم خواهد ماند. یاهو اکنون این امکان را فقط برای کاربران ساکن آمریکا فراهم کرده اما به زودی دامنه آن سراسر جهان را در بر خواهد گرفت.

بسیاری از کمپانی‌های پیش‌تاز تکنولوژی٬ از جمله گوگل٬ توییتر و فیس‌بوک برای افزایش امنیت کاربران راهکار پسوردهای دومرحله‌ای را ارائه می‌کنند. در پسوردهای دومرحله‌ای کاربر پسورد ثابتی دارد٬ و در کنار آن در صورتی که این امکان فعال شده باشد کد ثانوی از طریق موبایل برای او ارسال خواهد شد.

سرویسی که یاهو ارائه کرده فراتر از پسوردهای دومرحله‌ای است٬ چون کاربر اساسا پسورد دائمی ندارد که در معرض خطر هک یا کرک شدن توسط هکرها باشد و فقط با کد منحصر به فردی که هر بار در هنگام نیاز با الگوریتم‌های تصادفی تولید می‌شود و در اختیارش قرار می‌گیرد به حساب کاربری‌اش وارد می‌شود.

سرویس on-demand یاهو تحولی بزرگ در دنیای امنیت اینترنت است. احراز هویت تک‌مرحله‌ای با پسوردهای یک‌بارمصرف تصادفی٬ نتیجه پژوهش‌های امنیتی گسترده‌ای است که یاهو پس از هک شدن میلیون‌ها کاربرش در سال گذشته آغاز کرده و به زودی منشا تحولات قابل توجهی در حوزه امنیت و حریم خصوصی کاربران خواهد بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)