24 اسفند 1393

عكس هاي «كاوه گلستان» در مهم ترين رويداد عكاسي انگلستان

24 اسفند 1393

روزنامه شرق نوشت: کاوه گلستان از پشت لنز دوربین خود به دنبال «ثبت حقیقت» بود؛ حقیقتی که ١٣فروردین ١٣٨٢ در کفری عراق او را روی مین برد. حالادر آستانه دوازدهمین سال درگذشتش، قرار است عکس های او در مهم ترین رویداد عکاسی بهار لندن به نمایش در آید.

سامرست هاوس لندن در ماه می ٢٠١٥- اردیبهشت و خرداد ٩٤- نمایشگاه بزرگ عکاسی ای را برگزار خواهد کرد؛ نمایشگاهی که نیمی از آن به عکس های موزه عکاسی ویکتوریا آلبرت لندن اختصاص دارد و بخش دیگر، عکس هایی از کاوه گلستان خواهد بود. هنگامه گلستان با تایید خبر برگزاری این نمایشگاه عکس در لندن به «شرق» گفت: «این نمایشگاه که به لندن فوتو معروف است، به عکس های موزه عکاسی موزه ویکتوریا آلبرت اختصاص دارد. قرار است در بخشی از این نمایشگاه عکس های این موزه باشد و در بخش دیگر عکس های کاوه به نمایش در آید.»

سایت خانه سامرست لندن نیز با اعلام خبر نمایشگاه لندن فوتو، از اختصاص نیمی از آن به عکس های کاوه گلستان خبر داده و نوشته است: «این نمایشگاه که با حمایت موسسه LUMA برگزار می شود، نخستین نمایشگاه عکس در این اندازه و وسعت است و بخش مهمی است که عکاسی معاصر را به نمایش خواهد گذاشت.» براساس اعلام سایت سامرست هاوس لندن، در بخشی از این نمایشگاه آرشیوی از عکس های عکاس فقید ایرانی، کاوه گلستان به نمایش درمی آید؛ عکس هایی که به نوشته این سایت عکس های تحسین آمیزی است. قرار است در کنار این نمایشگاه کارگاه های بررسی عکس هم برگزار شود. این نمایشگاه یکی از مهم ترین رویدادهای هنری انگلستان است که در سال جاری در لندن برگزار می شود.

سامرست هاوس بنایی باشکوه و تاریخی در نزدیکی کرانه های جنوبی رود تایمز در مرکز لندن است که قدمت آن به قرن شانزدهم میلادی بازمی گردد و از سال ها پیش به عنوان یکی از مهم ترین و بزرگ ترین موزه های تاریخی و هنری اروپا مورد استفاده قرار می گیرد. این خانه هنری سال گذشته مجموعه ای از ٣٤ عکس از ٩ عکاس ایرانی را در نمایشگاهی با عنوان «نسل سوخته» برگزار کرد. اما ویژگی مهم این نمایشگاه، نمایشگاه گنجینه عکس های آرشیو موزه عکس ویکتوریا آلبرت لندن است که یکی از مهم ترین مجموعه های هنری جهان را داراست.

اما این نمایشگاه تنها برنامه ای نیست که قرار است به نام کاوه گلستان برگزار شود. هنگامه گلستان، همسر او که مسوولیت سرپرستی آثارش را دارد، از نمایش کولاژ های پولاروید کاوه گلستان در آرت دوبی می گوید: «قرار است دوروز مانده به عید، در آرت دوبی کولاژ های پولاروید کاوه به نمایش در آید؛ عکس هایی که تنها یک بار، آن هم زمانی که کاوه زنده بود، در گالری سیحون به نمایش گذاشته شد.» به گفته هنگامه گلستان، بخش زیادی از این عکس ها که با مجموعه های دیگر عکس کاوه گلستان تفاوت زیادی دارد در آن نمایشگاه به فروش رفته است و تنها بخشی از آنها باقی مانده است که به همراه توضیحاتی درباره هر کدام و نحوه عکاسی آنها ارایه خواهد شد. نمایشگاه کولاژهای پولارویدی «از دیو و دد...» در دهه ٥٠ در گالری سیحون برگزار شد. این عکس ها که برخلاف مجموعه های دیگر کاوه گلستان رنگی بود به گفته هنگامه گلستان نوعی نمایش نابرابری در جامعه آن روزگار ایران بود: «او در مجموعه پولاروید برخلاف تصاویری که در کارگران و زنان روسپی و مجنون نشان داده بود تصویر آدم های خوشبخت را در عکس های پولارویدی کولاژ کرده بود.»

هنگامه گلستان همچنین به برخی برنامه های دیگر که در سال ٩٣ در آستانه دوازدهمین سالگرد رفتن کاوه گلستان اشاره کرد و گفت: «از سال گذشته هم چند نمایشگاه خیلی خوب از مجموعه روسپیان کاوه در آمستردام و موزه فوام که یکی از بهترین موزه های عکاسی است گذاشتیم.»

گلستان با اشاره به استقبالی که از این نمایشگاه شده است گفت: «وقتی این عکس ها در آنجا نمایش در آمد با استقبال زیادی روبه رو شد. من خودم که داشتم عکاسی می کردم می دیدم که این عکس ها انگار زنده شده است. برای مردم هم از عکس ها و هم داستان عکس ها جالب بود. احساس می کردم با دیدن این عکس ها احترامی به این زن ها گذاشته شد. جدا از اینکه این زن ها چه شغلی داشتند این عکس ها نوع دیگری به آنها نگاه کرده بود. اصلابه اینکه از چه محله ای بودند توجه نمی کردند. برای اینکه این زن ها با روسپیان تفاوت دارند. اینها از سر بیچارگی اینجا زندگی می کردند.»او همچنین با اشاره به سایر نمایشگاه های سال گذشته گفت: «بعد از این نمایشگاه نمایشگاهی در پاریس برگزار شد که عکس های کاوه گلستان در آن به نمایش درآمد: «این نمایشگاه که گروهی بود مربوط به هنر ایران بود و ما همین مجموعه را به نمایش گذاشتیم. بعد از آن در رم نمایشگاه دیگری بود.»

گلستان این برنامه ها را کارهایی برای حفظ آنچه به جامانده از این عکاس سرشناس ایرانی، دانست و گفت: «این ١٢ سال خیلی برایم سخت بود. از اولش هم برایم سخت بود. برای همین فکر کردم بروم به سراغ چیزهای زنده کاوه و آن چیزی که ارزش دارد را حفظ کنم. اینکه من بنشینم و غصه بخورم که کاوه برنمی گردد. برای همین شروع به کار کردم و یک کتاب بسیارخوب درباره کاوه منتشر کردم.»

او درباره شکل گیری بنیاد کاوه گلستان هم گفت: «با همین نمایشگاه هایی که از سال گذشته برگزار کردیم سعی کردیم بنیاد کاوه را هم فعال کنیم. همه این نمایشگاه ها و به خصوص نمایشگاه سامرست هاوس با اسم بنیاد کاوه یا KAVEH GOLESTAN STATE برگزار شده است. می خواهیم اول در جاهای مهم دنیا این نمایشگاه ها را برگزار کنیم و از عکس های خوبش انتخابی کنیم و آن را به موزه های مشهور جهان بدهیم تا برای همیشه در آنجا نگهداری شود. موزه هایی که صحبت هایی درباره آنها شده تیت گالری لندن و موزه نیویورک است که در جریان است. ما به دنبال منابعی هستیم تا عکس ها و اسلایدهایش را اسکن کنیم. یکی از نگرانی های من این است که بخشی از عکس های کاوه به خصوص اسلایدهایش، لکه هایی پیدا کرده که شبیه قارچ است و داریم اینها را درست می کنیم. اولین هدف، اسکن کردن همه عکس هاست به این دلیل که اینها در خطر ازبین رفتن هستند.»

کاوه گلستان عکاس شناخته شده مستند و خبری ایرانی بود که عکاسی را دهه٥٠ با مستندنگاری های مشهورش در قلعه و زندگی کارگران و بیماران روانی آغاز کرد. او در ۱۳ فروردین ۱۳۸۲ هنگام انجام ماموریت تصویربرداری برای شبکه خبری بی بی سی در خط مقدم جنگ آمریکا علیه عراق، در شهر مرزی کفری در ۱۳۰کیلومتری کرکوک در عراق که تحت کنترل اتحاد میهنی کردستان بود، بر اثر انفجار مین کشته شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)