23 اسفند 1393

سایت های خبری مورد اعتمادترین منبع دریافت خبر برای مردم رشت

23 اسفند 1393

براساس نظرسنجی میدانی از مردم رشت، صداوسیما و پایگاه های اطلاع رسانی اینترنتی برای مردم ساکن در این شهر بیشترین محل رجوع جهت دریافت اخبار و اطلاعات بوده و میزان استفاده از مطبوعات در بین سایر رسانه ها در جایگاه چهارم قرار دارد.

به گزارش ایرنا، طبق این نظرسنجی که حاصل نظرسنجی از ۷۰۰ شهروند ساکن در شهر رشت درباره الگوی مصرف و میزان استفاده آنها از مطبوعات و شبکه های اجتماعی آنلاین است، مشخص شد که میزان استفاده از مطبوعات در بین سایر رسانه ها در جایگاه چهارم و در خصوص اعتماد به این رسانه هم مطبوعات بعد از شبکه های اینترنتی و صدا و سیما در جایگاه سوم قرار دارد.

همچنین بالاترین میزان اعتماد پاسخگویان متعلق به پایگاه های اطلاعاتی اینترنتی با میانگین ۲.۷۳ از ۵، صداوسیما با میانگین ۲.۶۰ و روزنامه ها و سایت های متعلق به آن ها با میانگین ۲.۵۲ از ۵ مربوط بوده و کمترین میزان اعتماد هم به رادیوهای خارجی فارسی زبان با میانگین رتبه ای ۱.۲۱، مطبوعات خارجی با میانگین ۱.۴۸ و شبکه های ماهواره ای با میانگین ۱.۹۴ از ۵ مربوط است.

بنابر نتایج این پژوهش که توسط مرکز ملی مطالعات و سنجش افکار عمومی به سفارش معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آذرماه امسال انجام شده، مهم ترین شیوه دسترسی پاسخگویان به مطبوعات (روزنامه و مجلات) خرید شخصی بوده و میانگین میزان مطالعه روزنامه توسط خوانندگان مستمر آن ها ۴۵ دقیقه در شبانه روز است.

کدام روزنامه ها محبوب ترند؟

مهم ترین روزنامه مورد مطالعه پاسخگویان در بخش روزنامه های غیر ورزشی جام جم و همشهری و در میان روزنامه های ورزشی خبر ورزشی و نود است.

در بین مجلات هم خانواده سبز به عنوان مجله غیر ورزشی و دنیای ورزش به عنوان مجله ورزشی بالاترین خواننده را نسبت به سایر مجلات داراست.

در مورد بخش های مختلف روزنامه هم نتایج نظرسنجی نشان می دهد که در میان موضوعات مندرج در روزنامه های کشور، بیشترین درصد میزان علاقه مندی پاسخگویان با ۱۷.۴ درصد مربوط به بخش ورزشی، ۱۶.۶ درصد بخش حوادث و ۱۱.۴ درصد هم به بخش سیاسی روزنامه ها مربوط است.

اما در خصوص ویژگی های یک روزنامه مناسب هم نتایج تحقیقات مرکز ملی مطالعات و سنجش افکار عمومی نشان می دهد، ۳۸.۴ درصد پاسخ ها مربوط به صحت مطالب روزنامه و ۱۲.۱ درصد شفاف سازی اخبار و مسایل روز است. در این رابطه گفتنی است، میانگین نمرات داده شده آنها هم به عملکرد روزنامه ها در سطح کشور بطور میانگین ۱۳.۸ است که ۲۷ درصد نمرات در حد ۱۵ تا ۱۶ است.

شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای خبری

همچنین مردم در پاسخ به این سئوال که شما جهت کسب اخبار و اطلاعات چقدر از نرم افزارهای خبری نصب شده بر روی موبایلتان استفاده می کنید؟ ۱۰.۵ درصد اظهار داشته اند که همیشه، ۱۸.۵ درصد گاهی، ۱۷.۹ درصد بندرت و پاسخ ۵۳ درصد هم خیر است.

بنابراین بخش اعظمی از پاسخگویان این پژوهش از نرم افزارهای خبری نصب شده در تلفن های همراه هیچ بهره ای نمی برند.

در رابطه با شبکه های اجتماعی آنلاین هم بیشترین حضور افراد در ساعات مختلف و نامشخص بوده که به طور میانگین معادل ۳.۶ ساعت در شبانه روز است و مهم ترین دلایل استفاده آن ها از این شبکه ها هم برقراری تماس با دوستان با ۴۲.۷ درصد و سرگرمی و تفریح با ۱۷.۴ درصد فراوانی است. همچنین بیشترین حضور آنان در شبکه اجتماعی وایبر با ۲۸.۴ درصد است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)