21 اسفند 1393

نتایج یک نظرسنجی نشان داد: شبکه های اجتماعی، معیار نظرات سیاسی یک سوم جوانان

21 اسفند 1393

شفقنا رسانه- اَمی صدقی[۱]: یک سوم جوانان می‌گویند شبکه اجتماعی در فضای مجازی در تغییر نظر و رای آنها موثرند. براساس یک نظرسنجی که توسط بنیاد Ipsos Mori و کالج سلطنتی لندن انجام شده، یک سوم جوانانی که مورد پرسش قرار گرفته‌اند معتقدند استفاده از شبکه‌های اجتماعی توانسته نظر آنها را نسبت به مسایل مختلف بخصوص درباره‌ی رای دادن در حوزه‌های سیاسی تغییر دهد.

با این حال برگزارکنندگان این نظرسنجی با تکیه‌ی اصلی روی بحث رای دهی و انتخابات دریافتند که نظر پرسش‌شوندگان نسبت به نحوه‌ی تاثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی روی رأی و نظر، نظرهای متفاوت و مختلفی دارند.

در این نظرسنجی مشخص شد که بیش از یک سوم جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال یعنی ۳۴ درصد از آنها اعلام کرده‌اند، آنچه در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی می‌بینند یا می‌خوانند، روی رأی آنها تاثیر می‌گذارد. این جوانان، در مرحله‌ی دوم گفت‌وگوها و مناظره‌های تلویزیونی نامزدها را به عنوان تاثیرگذارترین مورد روی انتخابشان اعلام کرده‌اند. این در حالی است که در بریتانیا و در نظرسنجی از همه‌ی اقشار جامعه، شبکه‌های اجتماعی مقام چهارم را در تاثیرگذاری روی آرای مردم برعهده دارند؛ یعنی مناظره‌های رادیو و تلویزیونی، روزنامه‌ها و رسانه‌های انتخاباتی که در ایام انتخابات آغاز به کار می‌کنند، در نظر عموم مردم انگلیس رتبه‌های اول تا سوم را در تاثیرگذاری روی آراء به خود اختصاص داده‌اند. این یعنی این که میان انتخاب و آرای جوانان و عموم مردم بریتانیا تفاوت مهمی وجود دارد و آن هم شبکه‌های اجتماعی هستند.

نظرسنجی Ipsos Mori همچنین نشان داده است که ۷۱ درصد پرسش شوندگان معتقدند شبکه‌های اجتماعی فرصتی را برای اظهارنظر کسانی فراهم آورده است که در شرایط معمولی هیچ بلندگو یا امکانی برای نظردهی ندارند و کسی به نظر سیاسی آنها اهمیتی نداده و معمولاً هیچ جایی در مناظره‌های سیاسی هم ندارند.

با این حال این نظرسنجی یک نگرانی را هم بروز داده است؛ کارشناسان معتقدند شبکه‌های اجتماعی، بخصوص فیس‌بوک و توییتر مناظره‌ها و گفت‌وگوهای انتخاباتی و سیاسی را به سطح نازل و کم اهمیتی سوق می‌دهند. نگرانی دیگری نیز وجود دارد و آن هم ایجاد تفرقه و دودستگی است که توسط این شبکه‌های اجتماعی بروز پیدا می‌کند. نکته‌ی جالب اینجاست که این نگرانی‌ها میان هر دو دسته مورد سوال مشترک است؛ یعنی هم کسانی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و هم آنهایی که با این شبکه‌ها کاری ندارند، نسبت به سطحی و کم عمق بودن بحث‌های سیاسی در این شبکه‌ها و همچنین بروز دودستگی یا چنددستگی‌های شدید توسط آنها به شدت نگران هستند؛ بدین ترتیب که ۵۷ درصد از افرادی که از شبکه‌های اجتماعی بهره می‌گیرند و ۵۰ درصد از آنهایی که بهره نمی‌گیرند نسبت به این موضوع اظهار نگرانی کرده‌اند.

درحقیقت برطبق این نظرسنجی، بسیاری معتقدند، با وجود محاسنی که شبکه‌های اجتماعی در وارد کردن افراد با سلیقه‌های متفاوت به جمع‌های سیاسی دارند، کیفیت این بحث‌ها را به شدت کاهش داده‌اند.

اما اگر بخواهیم به تاثیر شبکه‌های اجتماعی در بحث‌های سیاسی و انتخاباتی با دیدی خوش‌بینانه نگاه کنیم باید گفت این شبکه‌ها توانسته‌اند تمام موانع میان رای دهندگان، سیاسیون و احزاب سیاسی را از میان بردارند. جوانان در این نظرسنجی نشان داده‌اند که نسبت به این موضوع بسیار خوشبین هستند. ۶۰ درصد از جوانان گفته‌اند که به برداشته شدن شکاف میان رای دهندگان و سیاستمداران توسط شبکه‌های اجتماعی امیدوارند، حال آن که تنها 39 درصد از افراد ۵۵ سال و بالاتر به این موضوع خوشبین بوده‌اند.

اگرچه این نظرسنجی و تحقیقات مشابه، از تاثیرگذاری عمیق و سریع شبکه‌های اجتماعی روی نظر و آرای سیاسی افراد بخصوص جوانان و نیز بازی دادن آنان در مباحث سیاسی حکایت می‌کنند اما این شبکه‌ها محدودیت‌های خاص خود را نیز دارند.

به عنوان مثال کمتر از یک پنجم مردم بریتانیا-۱۹درصد از آنها- گفته‌اند که می‌توانند به اطلاعاتی که از شبکه‌های اجتماعی به دست می‌آورند اطمینان کنند؛ یعنی تنها ۱۹ درصد از آنها اعلام کرده‌اند که به شبکه‌های اجتماعی بیش از روزنامه‌ها و نشریات اعتماد دارند. ۵۹ درصد نیز اعلام کرده‌اند به روزنامه‌ها بیش از شبکه‌های اجتماعی اعتماد می‌کنند. حالا در این میان افرادی که بین ۱۸ تا ۲۴ سال سن دارند بیشترین اعتماد را به شبکه‌های اجتماعی دارند؛ به طوری که یک سوم آنها (۳۲ درصد) اعلام کرده‌اند به مطالبی که از فیس‌بوک و توییتر دریافت می‌کنند اعتماد زیادی دارند.

بابی دافی مدیر موسسه تحقیقات اجتماعی Ipsos Mori می‌گوید:«این نظرسنجی و یافته‌های آن نشان می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توییتر به قسمتی از ساختار طبیعی گروه‌هایی- بخصوص جوانان- تبدیل شده‌اند که پیش از این هیچ راهی برای شرکت در مباحث یا فعالیت‌های سیاسی نداشتند و از این حوزه دور نگه داشته می‌شدند و کسی به حرف و نظر آنها توجهی نمی‌کرد.»

او در ادامه می‌گوید: کاربران مدرن و امروزی شبکه‌های اجتماعی، آنچنان درگیر این شبکه‌ها شده و آنها را می‌ستایند که در دیدن و تشخیص محدودیت‌ها و مضرات آنها ناتوانند. آنها با این که دیگر منابع خبری و سیاسی را از دست نمی‌دهند و به آنها هم توجه می‌کنند اما قابلیت این شبکه‌ها در ایجاد دسترسی‌های وسیع و گسترده به حوزه‌ی سیاست باعث شده که ما دیگر شاهد کاهش حضور نسل جوان در فعالیت‌های سیاسی نباشیم.»

توضیحات نظرسنجی: نظرسنجی موسسه Ipsos Mori درباره‌ی تاثیر شبکه‌های اجتماعی روی آرای مردم، توسط تلفن و از ۱۰۱۰ فرد بالای ۱۸ سال و در تاریخ ۸ تا ۱۰ فوریه سال ۲۰۱۵ انجام پذیرفته است. نظرسنجی دیگر نیز که درباره‌ی منابع خبری مردم بود، در تاریخ ۶ تا ۱۶ فوریه ۲۰۱۵ صورت گرفت. این نظرسنجی حاوی ۱۶۳ پرسش و به صورت چهره به چهره و از ۱۱۴۲ فرد بالای ۱۸ سال در کل بریتانیا انجام شد.

منبع: گاردین

ترجمه از محمود بدرلو

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)