20 اسفند 1393

حکومت افغانستان فرمان آزادی عکاس افغان را صادر کرد

20 اسفند 1393

بی بی سی فارسی

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان فرمان رهایی نجیب الله مسافر عکاس خبری افغان را صادر کرده است.

اجمل عابدی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که آقای غنی به اساس صلاحیت قانونی خود و تقاضای نهادهای رسانه‌ای، کمیسیون حقوق بشر و کمیته مصونیت خبرنگاران، فرمان "عفو" نجیب‌الله مسافر را صادر کرده است.

او گفت که به اساس این فرمان رئیس جمهوری، رئیس شرکت تبلیغاتی ای که در این پرونده دخیل بود نیز رها شده است.

آقای مسافر حدود ۱۷ روز قبل از سوی دادگاهی در کابل زندانی شد. زندانی شدن آقای مسافر واکنش های زیادی در شبکه های اجتماعی برانگیخت.

در همین حال قیس مسافر پسر نجیب‌الله مسافر به بی‌بی‌سی گفت که فرمان ریاست جمهوری را به دست آورده و برای طی مراحل اداری به دادستانی افغانستان مراجعه کرده است.

او گفت که نجیب الله مسافر هنوز در زندان پل چرخی است و انتظار دارند پس از طی مراحل اداری به خانه برگردد.

این عکاس افغان به خاطر گرفتن عکسی که بعدا از سوی یک شرکت تبلیغاتی "دست کاری" و استفاده شد، دادگاهی شد و بعد از پرداخت جریمه و با وجود گذشت شاکی از شکایتش، زندانی شد.

ماجرای پرونده آقای مسافر به هفت سال پیش بر می‌گردد، زمانی که او در یک جشن دولتی شرکت کرد و عکس هایی از این جشن گرفت.

او بعدا یکی از این عکس ها را که در آن تعدادی از دختران نمایه‌ها/پلاکاردهای ورزشی حمل می‌کردند به یک شرکت تبلیغاتی فروخت و این شرکت "با دستکاری عکس، لوگوی یک شرکت مخابراتی را به جای نمایه های ورزشی گذاشت و آن را برای تبلیغات شرکت مخابراتی استفاده کرد."

مسئولان دفتر "نی" از نهادهای حامی خبرنگاران آزاد افغانستان در آن زمان گفتند که حکم دادگاه علیه آقای مسافر "منصفانه نیست" و دادگاهی که آقای مسافر را زندانی کرد، مراحل قانونی را طی نکرده است.

صدیق‌الله توحیدی مسئول دیدبان رسانه‌های آزاد افغانستان در دفتر نی می‌گوید دادگاه نهایی نجیب‌الله مسافر عکاس خبری افغانستان در غیاب او برگزار شده است.

ماجرای عکس جنجالی

قیس نجیب پسر نجیب‌الله مسافر می‌گوید که پدرش نسخه اصلی یکی از این عکس ها که در آن تعدادی از دختران افغان نمایه‎‌های ورزشی را حمل می‌کردند به یک شرکت تبلیغاتی فروخته و سپس "این شرکت تبلیغاتی عکس را دستکاری کرده و برای تبلیغات، لوگوی یک شرکت مخابراتی را به جای نمایه‌های اصلی گذاشته است."

او می‌گوید که در آن زمان این تصاویر تبلیغاتی در همه جا پخش شد و خانواده دختر در اعتراض به انتشار عکس های دخترشان به دادگاه مراجعه کرده و شرکت تبلیغاتی و عکاس را به دادگاه کشاندند.

دفتر نی از رئیس جمهوری خواسته در مورد پرونده نجیب‌الله مسافر توجه کند سپس دادگاه ابتدایی و استیناف کابل آقای نجیب‌الله مسافر را ده هزار افغانی معادل ۲۰۰ دلار آمریکایی جریمه کرده و خانواده دختر هم "از شکایت خود گذشت."

پسر آقای مسافر می‌گوید که موضوع برای آنها پایان یافته بود اما اخیرا دادگاه کابل در غیاب نجیب‌الله مسافر جلسه برگزار کرده و آقای مسافر را به شش ماه زندان محکوم کرده است.

او می‌گوید که اوایل این هفته پدرش را به پاسگاه پلیس احضار کردند و وقتی که به پاسگاه و سپس به مرکز فرماندهی پلیس کابل رفته، او را به زندان مرکزی پلچرخی انتقال داده‌اند.

افغانستان قانون نسخه برداری/کپی‌رایت دارد که به اساس یک فرمان تقنینی ریاست جمهوری نافذ است. دیدبان رسانه‌های افغانستان می‌گوید که این قانون مشکلات زیادی دارد و بسیاری از موارد مرتبط به این پرونده را پیش بینی نکرده است و نیاز به تعدیل دارد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)