13 مهر 1388

واکنش انجمن صنفی روزنامه‌ نگاران به نخستین موضع مطبوعاتی وزیر ارشاد

13 مهر 1388

سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد دولت احمدی‌نژاد، روز چهارشنبه هفته گذشته وقتی از پله‌های ساختمان هیات دولت پایین می‌آمد، در نخستین موضع مطبوعاتی خود اعلام كرد «آماده بررسی و پیگیری مشكلات انجمن صنفی روزنامه‌نگاران است.» حسینی در حالی این ادعا را مطرح كرد كه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران اندكی پس از انتخابات و دستگیری روزنامه‌نگاران، شبانه با حكم وزارت اطلاعات توسط ماموران دادستانی پلمب شد.

چهارشنبه وزیر ارشاد محمود احمدی‌نژاد وقتی در برابر پرسشی مبنی بر «پلمب انجمن صنفی روزنامه‌نگاران» قرار گرفت، چنین پاسخ داد: «هنوز درخواستی از انجمن صنفی روزنامه‌نگاران جهت بررسی مشكلات این انجمن دریافت نشده است و اگر چنین درخواستی برسد حتماً بررسی و پیگیری می‌كنیم.» اعضای هیات‌مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ضمن استقبال از این گفته حسینی، موضوع پلمب را مربوط به دادستانی و وزارت اطلاعات دانستند. بدرالسادات مفیدی سخنگوی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پیرامون این موضوع می‌گوید: «برحسب مشاهدات فردی كه هنگام حضور ماموران دادستانی برای پلمب، در انجمن حضور داشته، این ماموران ملزم به اجرای نامه وزارت اطلاعات بوده‌اند. بنابراین شاكی انجمن به نظر وزارت اطلاعات است؛ نه وزارت كار و نه وزارت ارشاد. بنابراین نیازی نبوده چنین مكاتبه‌ای از سوی انجمن با وزارت ارشاد طبق ادعای وزیر جدید صورت گیرد.»

از سوی دیگر كامبیز نوروزی حقوقدان و دبیر كمیته حقوقی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نیز به این موضوع چنین می‌نگرد: «درحال حاضر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران با دو مساله روبه‌رو است. نخست آنكه از حدود دوسال پیش اختلاف نظری بین انجمن و وزارت كار درباره تشكیل مجمع عمومی انجمن رخ داد. آنها نسبت به تشكیل مجمع ایرادهایی وارد كردند كه از نظر حقوقی و از نظر انجمن وارد نبود. البته ما امیدوار بودیم مساله زودتر حل شود.» به گفته نوروزی در این میان انجمن صنفی در پی مكاتبه با وزیر جدید كار است اما «چون این وزیر هنوز به طور كامل مستقر نشده، این مكاتبات به طور طبیعی زمان‌بر خواهد بود.»

مساله دوم و مهم‌تری كه انجمن اكنون با آن روبه‌رو است، بحث پلمب این تشكل غیردولتی است. كامبیز نوروزی توضیح می‌دهد: «تا آنجایی كه بررسی‌های ما نشان می‌دهد وزارت كار نقشی در پلمب نداشته و این اقدام در پی تصمیم یكی از شعبه‌های دادسرای عمومی تهران، شبانه صورت گرفته است و هیچ ارتباطی به وزارت كار ندارد.» انجمن صنفی مكاتباتی نیز با مرتضوی، دادستان سابق و جعفری‌دولت‌آبادی، مقام فعلی دادستانی تهران انجام داده است. البته جابه‌جایی‌ها و به تعویق افتادن مذاكرات در این مورد هم صادق است. در همین حال عباس جعفری‌دولت‌آبادی دادستان فعلی تهران پریروز در گفت‌وگو با ایسنا از علاقه خود به مطبوعات سخن گفت و اینكه «با مطبوعات دوست است». كامبیز نوروزی امیدوار است این گفته دادستان در عمل نیز ثابت شود: « امیدواریم آقای دولت‌آبادی این ابراز علاقه را در عمل نیز ثابت كنند.» نوروزی و انجمن صنفی امیدوارند «دولت‌آبادی با تشكیل جلسه‌ای حضوری با شركت نمایندگان انجمن به حل مشكل مهم‌ترین تشكل صنفی تاریخ مطبوعات با چهارهزار عضو رسیدگی كنند.»

با این حساب و طبق گفته اعضای هیات‌مدیره انجمن، موضوع به محمد حسینی مربوط نمی‌شود. مفیدی توضیح می‌دهد: «نوع مكاتبه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران با ارشاد اساساً به مقوله مجوز فعالیت مربوط نیست چون پروانه و مجوز فعالیت ما را وزارت كار صادر می‌كند و طبیعی است كه انجمن در این باره به وزارت ارشاد رجوع نكند.» كامبیز نوروزی هم معتقد است: «مذاكره‌های حقوقی با مقام صورت می‌گیرد نه شخص. از این رو تمامی مکاتبه‌های ما در وزارتخانه‌ها موجود است و آقایان می‌توانند به آنها رجوع کنند.»

بدرالسادات مفیدی سخنگوی انجمن هم می‌گوید: «از آنجا كه محتوای فعالیت انجمن فرهنگی است و اعضای انجمن مطبوعاتی هستند و طرف مطبوعات وزارت ارشاد است كوشش ما بر ایجاد تعامل مثبت با وزارت ارشاد بود.» مفیدی البته از سختی‌های این تعامل در وزارت ارشاد پیشین سخن می‌گوید: «در دولت پیشین برخوردهای سخت و غیرقابل انعطاف و نامهربانی‌ها، روابط انجمن و ارشاد را به سویی برد كه هنگام وقوع چنین اتفاقی [پلمب انجمن] جایی برای تعامل باقی نمانده بود.»

به گفته مفیدی «انجمن صنفی در این مساله نقشی برای وزارت ارشاد متصور نبود و ضرورتی برای مذاكره جهت باز شدن گره نمی‌دید، بنابراین مذاكرات با دادستانی – هم مرتضوی و هم دولت‌آبادی – ادامه یافته است.» موضوع دیگری هم در این میان برای انجمن حائز اهمیت است. آن‌گونه كه اعضای انجمن معتقدند «موضوع پلمب انجمن با اعتراض رسمی انجمن صنفی روبه‌رو بوده و این موضوع به طور كامل رسانه‌ای شده، پس اگر وزارت ارشاد خود را متعهد می‌داند، خود می‌تواند موضوع را پیگیری كند و نیازی به نامه‌نگاری نیست.» مفیدی كلامش را چنین خاتمه می‌دهد: «با وجود همه این مسائل از برخورد وزیر ارشاد استقبال می‌كنیم چون برخلاف وزارت قبلی از همان روز نخست شمشیر را از رو نبست.»

وزیر ارشاد محمود احمدی‌نژاد از تغییرات گسترده در سطح مدیران وزارت ارشاد نیز خبر داد: «معاون فرهنگی و معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته آینده معرفی می‌شوند. در حال رفع مشكلات ساختاری هستیم و در این راه تغییر بعضی از مدیران در دستور كار است.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.