16 اسفند 1393

سازمان سیا فعالیت سایبری خود را گسترش می‌دهد

16 اسفند 1393

دویچه وله

رئیس "آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا" اعلام کرد که این سازمان قصد دارد اصلاحاتی، از جمله در زمینه فعالیت‌های سایبری، انجام دهد. درصورت اجرای این اصلاحات حوزه فعالیت کاری سازمان سیا گسترش خواهد یافت.

روز شنبه (۷ مارس / ۱۸ اسفند) جان برنان، رئیس سازمان سیا در جمع خبرنگاران اعلام کرد که قصد دارد برای آماده‌سازی این سازمان در برابر چالش‌های جدید در سطح بین‌المللی، فناوری حوزه سایبری سیا را تقویت کند و فعالیت این سازمان را در این زمینه گسترش دهد.

به گفته برنان، برای این منظور بخش "نوآوری دیجیتال" سازمان سیا ایجاد خواهد شد. به این ترتیب سیا دارای پنج بخش خواهد شد (علاوه بر بخش یادشده، بخش علوم و فناوری، بخش اطلاعات، بخش نقشه‌ها و طرح‌ها و بخش پشتیبانی).

رئیس سازمان سیا علاوه بر این مایل است که شیوه همکاری بخش‌های گوناگون این سازمان را اصلاح کند و از طریق ایجاد "۱۰ مرکز عملیاتی" همکاری آنها را تقویت نماید.

برنان معتقد است که تاکنون رقابت بین بخش‌های این سازمان و همچنین رقابت میان سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی ایالات متحده باعث شده که تبادل اطلاعات به صورت مطلوب صورت نگیرد. او وعده داد که مراکز عملیاتی جدید به این معضل پایان خواهند داد.

جاسوسی در اینترنت

تاکنون کنترل، ارزیابی و رمزگشایی روابط سایبری در سطح جهانی به عهده "آژانس امنیت ملی" (ان اس ای) آمریکا بوده است، اما کارشناسان معتقدند که اگر اصلاحات برنان عملی شوند، دو سازمان با مشکلات تازه‌ای در زمینه جاسوسی و مبارزه با جاسوسی در اینترنت روبرو خواهند شد.

در ماه‌های اخیر حملات سایبری علیه شرکت‌ها و ارگان‌های دولتی ایالات متحده افزایش یافته است، طوری که شماری از سیاستمداران از دولت اوباما خواستار اقدامات جدی در برابر "تهدیدهای جدید" شده بودند.

جیمز کلپر، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا اظهار داشت که حمله‌های سایبری برای امنیت ملی به مراتب خطرناک‌تر از عملیات تروریستی هستند.

آخرین حمله سایبری بحث‌برانگیز در دسامبر گذشته رخ داد. یک گروه هکر که خود را "محافظان صلح" نامیده بود پس از حمله به ِسرور اصلی "سونی پیکچرز" و ربایش چند فیلم‌ این شرکت، از جمله فیلم کمدی "مصاحبه"، تهدید کرد که اگر فیلم "مصاحبه" اکران شود، دست به عملیات علیه افرادی خواهد زد «که از ترور لذت می‌برند».

سونی پیکچرز معتقد است که کره شمالی در این زمینه دخالت داشته زیرا رهبر این کشور در فیلم "مصاحبه" مسخره شده است. این شرکت در آغاز از اکران فیلم خودداری کرد، اما سپس دست به توزیع و پخش آن زد.

عقب‌نشینی اولیه شرکت آمریکایی باعث اعتراضات گسترده‌ای شد. جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، ضمن هشدار در باره‌"خطرناک‌شدن موضوع" در توییتر خود نوشت: «این هفته آمریکا نخستین جنگ سایبری خود را باخت.»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)