16 اسفند 1393

وبسایت شارلی ابدو در ترکیه فیلتر شد

16 اسفند 1393

رادیو زمانه

دولت ترکیه در ادامه فشار بر سکولارها و منتقدان مذهب، وب‌گاه نشریه طنز «شارلی ابدو» را مسدود کرد. یک سال پیش مقامات ترکیه در همین زمان، توئیتر و یوتیوب را فیلتر کرده بودند.

دادگاهی در ترکیه بر اساس درخواست مقامات دولتی، حکم به فیلترینگ وبسایت فرانسوی شارلی ابدو را داده است. رسانه‌های ترکیه می‌نویسند هر کس قصد ورود به این سایت را داشته باشد، با پیام بلوکه بودن آدرس آن مواجه می‌شود.

پایگاه اینترنتی نشریه طنز شارلی ابدو یکی از چند وبسایتی است که مقامات ترکیه در ماه‌ گذشته آنها را مسدود کرده‌اند. روزنامه «حریت» می‌نویسد فیلترینگ این سایت‌ها، به بهانه جریحه‌دار کردن احساسات مذهبی مردم صورت گرفته است.

اسلامگرایان در ششم ژانویه با حمله به دفتر این نشریه در پاریس، ۱۲ نفر را به قتل رساندند. نخستین شماره این مجله پس از ترور پاریس، با کاریکاتوری از پیامبر اسلام منتشر شد که نسخه‌ای از مجله را به دست داشت و می‌گفت: «من هم شارلی هستم.»

دادگاهی در ترکیه حکم کرد که کلیه وبسایت‌های منتشر کننده این تیتر، فیلتر شوند.

در ماه ژانویه، دستگاه قضایی ترکیه علیه دو روزنامه‌نگار ترک نیز به اتهام بازنشر کاریکاتور و تیتر یاد شده، پرونده‌ای گشود. احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که کشورش هیچ گونه «توهینی به رسول خدا» را تحمل نمی‌کند.

یک‌سال قبل در ماه مارس، مقامات ترکیه یوتیوب و توئیتر را فیلتر کردند؛ تصمیمی که بعدا از سوی دیوان‌عالی ترکیه لغو شد. به گزارش وبسایت «Engelliweb.com» که سانسور اینترنت در ترکیه را نظاره می‌کند، بیش از ۶۷ هزار پایگاه اینترنتی در سراسر ترکیه مسدود شده‌اند. اکثر وبگاه‌های فیلتر شده، سایت‌های پورنوگرافی هستند اما چندین سایت سیاسی و مدنی نیز در میان آنها وجود دارند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)